Emine Erdoğan: Ruhunu anlamadan ticarileştirmeyelim

Bakec

New member
Türkiye’nin yöresel dokumalarını birinci sefer bir ortaya getiren ‘Türkiye Dokuma Atlası’ projesi kapsamında hazırlanan ‘Dokuma Atlası Sergisi’, Cumhurbaşkanlığı Beştepe Stant Salonunda açıldı.

Merasime Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve epey sayıda davetli katıldı.

HAYATIN DÖNÜM NOKTALARI DOKUMALARLA MANA KAZANIR

Emine Erdoğan, Anadolu’nun 7 bin yıl evvel başlayan dokuma seyahatine yeni kilometreler eklemek için buluştuklarını belirterek, “Bu proje, dokuma sanatımızın belleklerdeki yerini kaybetmeden yoluna devam edeceğinin müjdecisidir. Dokuma insan hayatının yoldaşıdır. ömrün tüm dönüm noktaları, dokumalarla mana kazanır. Hayata gözlerimizi açtığımızda, kundak olur bizi sarar. Mendillerin içinde, bayram sevincini saklar. Öpüp başımıza koyduğumuz bayrakta, vatan sevdasına dönüşür. Çeyiz sandıklarına emanet edilenler, annelerin göz parıltısıdır. Alnımızı sürdüğümüz seccadede, kutsalımızı taşır. Hulasa dokuma, yalnızca ipliklerden ve desenlerden oluşmaz. Ömürle iç içe geçmiş, ömrün her mahfiline mührünü vurmuş serencamımızdır. Türk dokumacılığı ise milletimizin serüveninden derin izler taşır. Selçuklu ve Osmanlı devrinde nam salan dokumalarımız, dünyada ‘Türk kumaşı’ diye tanınmıştır” dedi.

“KÜLTÜRÜN ZAYIFLADIĞI YERDE ‘BİZ DUYGUSU’ MEVZİ KAYBEDER”

Erdoğan, klasik sanatların yitik birer hazine olmamasının, kendilerinin onları göz önünde tutmalarına bağlı olduğunu belirterek, “‘Bir varmış, bir yokmuş’ diye başlayan masallara karışmamaları için onları yaşatmamız gerekiyor. Ayrıyeten genç jenerasyonların, zihnini ve ruhunu bu güçlü mana dünyası ile beslemeliyiz. Dünya ne kadar değişirse değişsin gelenek, sanat, zanaat ve mahallî üretim her vakit ayakta kalmalıdır. Bu niçinle Türkiye Dokuma Atlası Projesinin hayat bulmasını son derece değerli buluyorum. Kültür, doğup büyüdüğümüz meskenin verdiği aidiyet hissini bulduğumuz, ikinci yerdir, kimliğimizdir. ötürüsıyla kültürel miras, titizlikle koruma etmemiz gereken bir birikimdir zira kültürün zayıfladığı yerde, ‘biz duygusu’ mevzi kaybeder” diye konuştu.

‘GELENEKSEL SANATLARI TİCARİLEŞTİRMEYELİM’

Her toplumun ürettiği kültürün, bir ırmak üzere dünyanın kültür denizine karıştığını söyleyen Emine Erdoğan, “Medeniyetimizin, tarih boyunca, global kültüre büyük katkılar yaptığını takdir edersiniz. Türk dokumacılığı ise kültürel mirasımızın en güzide kesimlerinden biridir. Bu mahallî zenginliği üniversal düzleme taşıyabilirsek ne memnun bize. Tabi geleneksel sanatların çağdaş vakit içinderda tutunacak bir kısım bulması hayli güç. Trendler ve beğeniler, ışık süratiyle değişiyor lakin inanıyorum ki klâsik sanatları günümüze adapte edebilirsek yaşamalarını sağlayabiliriz lakin bunu yaparken, klâsik sanatların ruhunu anlamadan, onları ticarileştirmeyelim. kimi zaman geleneksel sanatların, özünden koparılarak, ticari bir meta olarak dokumacılık ve modada kullanıldığını görüyoruz. halbuki klâsik sanatları, özüne sadık kalarak, çağdaş dizaynlarla buluşturmak pekala mümkün. İşte bu, Türkiye Dokuma Atlası projemizin de vizyonunu oluşturuyor” dedi.

‘KISIR BİR TASARIM HAVUZUNDAN BESLENİYORLAR’

Dünya dokumacılık bölümünde israf kültürü devam ederken, öteki yandan yeni bilincin uyandığını kaydeden Erdoğan, “İnsanların organik, tabiat dostu ve sürdürülebilir giysi talepleri, çığ üzere büyüyor. Klâsik dokuma kültürümüzdeki tabiat dostu özellikleri, dünyanın ilgisine sunabiliriz. Malumunuz, ülkemiz dokumacılık dalında son derece kuvvetli bir aktör. Türkiyenin dokumacılık gücü, global olarak giysi külçeşidinin yeni bedeller kazanmasına katkı sağlayabilir. Tüm dünyada beşerler, kısır bir global tasarım havuzundan beslenmeye çalışıyorlar. Otantik olanın pahası kaybolmuş durumda. İşte bu noktada, Türk dokumacılığının ve son derece yetenekli tasarımcılarımızın, yeni bir açılım sağlayacağına inanıyorum. Kültür Bakanlığı’mızın, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listeleri’ne bu yıl sunduğu 6 kültürel kıymetten biri ‘İpek Böcekçiliği ve İpek Dokuma Kültürü’dür. İnanıyorum ki bu cins uğraşlar, kültürümüzün milletlerarası alanda tanınırlığını daha da artıracaktır inşallah. Elele verirsek oldukca şey başarabiliriz” diye konuştu.

STANT 3 AY AÇIK

Emine Erdoğan’a merasimde Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafınca ipek dokuma şal ile Bursa sedir yastığı armağan edildi. Olgunlaşma enstitülerinin yenilenme çalışmalarının bir eseri olarak hazırlanan ‘Türkiye Dokuma Atlası Projesi’, Ulusal Eğitim Bakanlığı Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı İstanbul Sabancı Beylerbeyi Olgunlaşma Enstitüsü tarafınca yürütülüyor. İstanbul Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin dayanağı, Marmara Üniversitesi’nin katkılarıyla yürütülen projeye, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ticaret Bakanlığı da katkı veriyor.

Stant, 3 ay boyunca haftanın 6 günü ziyaret edilebilecek. (DHA)