Emtia piyasasında dalga uzunluğu yükseldi

semaver

New member
Emtia piyasasında geçen hafta sert dalgalı bir seyir görüldü. Güç ve tarım emtialarında müspet, metallerde karışık bir seyir izlendi.

EMTİA PİYASASINDA SATIŞ BASKISI ARTTI

Çinli Evengrade şirketinden kaynaklanan belirsizliklerin emlak ve inşaat dalında ham husus talebini olumsuz etkileyebileceğine yönelik kaygılar geçen hafta emtia piyasasında satış baskısını artıran kıymetli ögeler içinde yer aldı.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ve dolara talebinde artışlar da düşüşlere sebep oldu.

ARTAN GÜÇ FİYATLARININ ŞİRKETLERİ ÜRETİMİ DURDURMAYA YÖNELTTİĞİ UYARISI

Dünyanın önde gelen metal şirketleri de artan güç fiyatlarının şirketleri üretimi durdurmaya yönelttiği ikazında bulundu. İhracat bilgilerindeki yükselişler ve stoklardaki düşüşler ise emtia fiyatlarını yükselten faktörler içinde yer aldı.

BRENT PETROL VE DOĞALGAZ KIYMET KAZANDI

Geçen hafta Brent petrol yüzde 3,3, doğalgaz yüzde 1,8 kıymet kazandı.

Brent petrolün varil fiyatı, bu biçimdece yükseliş eğilimini üst üste beşinci haftaya taşıdı.

ABD’nin ticari ham petrol stoklarının beklenenden çok düşmesi, talebin toparlandığı algısıyla meblağları üst taraflı destekledi. ABD’nin güney kıyılarının tropik fırtınaların tesiri altında kalması daha sonrası Meksika Körfezi’ndeki petrol üretim platformlarında tam kapasite üretime geçilememesi de fiyatların yükselişine takviye oluyor.

ELEKTRİK ŞİRKETLERİNİN ÜRETİM İÇİN GAZ YERİNE PETROL KULLANABİLİR

Petrol fiyatlarındaki üst istikametli hareketlenmenin, doğalgaz fiyatlarındaki rekor artışı desteklendiğini belirten uzmanlar, kış aylarının soğuk geçmesi durumunda gaz arzında yaşanan meşakkatler niçiniyle elektrik şirketlerinin üretim için gaz yerine petrol kullanabileceğini vurguluyor.

KIYMET KAYBEDEN EMTİALAR

Geçen hafta platin yüzde 4,5, alüminyum yüzde 1,8, çinko yüzde 0,2 bedel kazanırken, paladyum yüzde 2,2, kurşun yüzde 2,7, nikel yüzde 3,7, altın yüzde 0,2 paha kaybetti.

Emtialar arısındaki gümüş ve bakır meblağları ise yatay seyir izlendi.

PALADYUM FİYATLARINDAN ÖTÜRÜ ÜRETİCİLER PLATİNE YÖNELDİ

Analistler, arabalarda kullanılan katalitik konvertör üretiminde paladyum ve platinin kullanıldığını vurgulayarak, paladyum fiyatlarının bu yıl tepeyi gördüğünü ve yüksek paladyum fiyatlarından dolayı üreticilerin platine yöneldiğini aktardı.