Endonezyalı gelin fedakarlıklarıyla gönülleri fethetti

Bakec

New member
Endonezyalı gelin fedakarlıklarıyla gönülleri fethetti
Evlendikten daha sonra eşinin misyon yaptığı Van‘ın Erciş ilçesinde yaşamaya başlayan Endonezyalı Fitri İka Purwasih, rehberlikten öğretmenliğe, yazarlıktan kültür elçiliğine uzanan faaliyetleriyle dikkat çekiyor.

Toplumsal Bilgiler öğretmeni Enes Kıran, farklı kültürleri tanımak maksadıyla çıktığı dünya çeşidinin Endonezya durağında Matematik öğretmeni Fitri İka Purwasih ile tanıştı.

Hayatlarını birleştirme sonucu alan çift, 3 yıl evvel Endonezya ve Türkiye‘de düzenlenen merasimlerle dünya konutuna girdi.

Kıran’ın misyon yaptığı Van’ın Erciş ilçesine yerleşen Purwasih, kısa müddette Türkçe öğrenerek eğitimden uzak kalan çocuklar için kolları sıvadı.

İleri derecede İngilizce bilen Purwasih, yeni tip koronavirüs sürecinde okula gidemeyen öğrenciler için konutunun bir odasını sınıfa dönüştürerek her gün muhakkak saatlerde komşularının çocuklarına Matematik ve İngilizce dersleri vermeye başladı.

Bu sayede salgın sürecinde öğrencilerin derslerinden geri kalmamasını sağlayan Purwasih, yazdığı iki kitapla Endonezce ve Türkçe öğrenmek isteyenlere de takviye oldu.

Kente gelen yabancı turistlere istekli rehberlik de yapan Purwasih, AA muhabirine Türkiye’yi ve Türk külçeşidini epey sevdiğini, kısa müddette ahenk sağladığını söylemiş oldu.

Etrafındakilerle hayli uygun bağlantı kurduğunu ve Türkiye’de yaşadığı için fazlaca keyifli olduğunu belirten Purwasih, şunları anlattı:

“Endonezya’dan 2018’de Van’a gelin olarak geldim. Geldikten daha sonra Türklere Endonezce’yi öğretmek için ‘Endonezce Öğreniyorum’ isimli kitabı yazdım. Endonezyalılar için de ‘Türkçe Öğreniyorum’ kitabını tamamladım. Artık Türkçe roman yazıyorum. Salgın niçiniyle okula gidemeyen komşuların çocuklarına fiyatsız İngilizce ve Matematik dersleri veriyorum. İlçemizi tanıtmak için fiyatsız rehberlik yapıyorum. İnsanlara faydalı olmak beni memnun ediyor. 2 yaşında Edis isimli bir bebeğim var. Burada memnunum.”

Enes Kıran ise eşinin ilçede fazlaca sevildiğini, insanlara yarar sağlamak için çalışmasının kendilerini de keyifli ettiğini belirtti.

Aldığı dersler yardımıyla eğitimlerinden geri kalmadıklarını belirten öğrencilerden Hava Işık Toprak, “Ablamızın yanına gelip fiyatsız Matematik ve İngilizce dersleri alıyoruz. Okula gidemediğimiz süreçte desek alıyoruz. Onun yardımıyla İngilizce öğreniyoruz.” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Necmettin Karaca