Farah Zeynep Abdullah: Dalda genç bayanlara önemli zorluklar yaratılıyor

Bakec

New member
Kültür ve Turizm Bakanlığı dayanağıyla Dünya Kitle İrtibatı Araştırma Vakfı tarafınca düzenlenen 33. Ankara Sinema Şenliği başladı. Sinemada Yeni Soluk Mükafatı alan Farah Zeynep Abdullah, “Çok zorluk çekiyoruz. Dalda bilhassa genç bayanlara sahiden önemli zorluklar yaratılıyor” dedi.

33. Ankara Sinema Şenliği başladı. MEB Şura Salonu’nda düzenlenen açılış merasiminde, Onur Mükafatları sahiplerini buldu.

Sunuculuğunu Ünsal Ünlü’nün yaptığı merasimde, Aziz Nesin Emek Mükafatı, müellif, müzisyen, senarist, direktör Zülfü Livaneli’ye, Sanat Çınarı Mükafatı orkestra şefi Rengim Gökmen’e, Kitle Bağlantı Mükafatı ise mütercim, sinema müellifi, gazeteci, müellif Sevin Okyay’a, Sinemada Yeni Soluk Mükafatı ise direktör Ceylan Özgün Özçelik ve oyuncu Farah Zeynep Abdullah’a verildi.

Festivalin açılış merasimine ödül sahiplerinin yanı sıra, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, CHP Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka, Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen, Gazeteci Şükrü Küçükşahin, belgesel direktörü ve muharrir Nebil Özgentürk, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Andreas Treske ve Gülden Treske katıldı.

“ŞİDDET OLAYLARINA KARŞI ÇIKMAMIZ GEREKİYOR”

Sanat Çınarı Mükafatı olan orkestra şefi Rengim Gökmen “Bu mükafatı büyük bir şükranla kabul ederken anmam gereken iki kişi olduğunu düşündüm. Biri epey kişisel, başkası hepimizi ilgilendiren bir husus. Birinci senaryo tekniğini yazan babam şu anda sağ olsaydı şaşırırdı. Zira tiyatro sanatkarı bulunmasına rağmen birinci sinema sevgisini bana veren, elimden tutarak Ankara sinemasına götüren, beni büyük sanat ile tanıştıranı hürmetle anmak istiyorum. Günlük yaşantımızda bizi rahatsız eden şey var, bu toplum ortasında yaşadığımız şiddet olayı. Hepinize epeyce büyük bir misyon düşüyor. Başta medyaya epey büyük bir nazaranv düştüğünü düşünüyorum. Bir müzik işçisi Onur Şener bundan birkaç ay evvel katledildi Ankara’da. Onun ismine bütün şiddet olaylarına karşı çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu genç müzisyenin anısı önünde hürmetle eğiliyorum” dedi.

“ANKARA KÜLTÜRÜN BAŞKENTİ”

Aziz Nesin Emek Mükafatı alan Zülfü Livaneli de “Rengim Gökmen üzere babasının elinden tutulup sinemaya gdolayılen çocuk olarak ben de fazlaca memnunum. Çok değerli bir iş yapıyorsunuz. Emek verenlere, herkese fazlaca teşekkür ediyorum. Ankara kültürün başşehri. Biz burada yetiştik, bütün tiyatro oyunlarımızı, kitaplarımızı burada okuduk, oyunlarımızı burada gördük. Sinemaları burada gördük ve Ankara’da yetişen beşerler Türkiye’nin kültür hayatında fazlaca kıymetli yer tuttu” diye konuştu.

“ÇOK ZORLUK ÇEKİYORUZ”

Sinemada Yeni Soluk Mükafatı alan Farah Zeynep Abdullah ise şunları söylemiş oldu: “Yeni Soluk Mükafatı dendiğinde sahiden hayli şaşırdım. Zira hayli zorluk çekiyoruz, fazlaca şeyin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bilhassa genç bayanlara nitekim önemli zorluklar yaratılıyor bölümde. Yalnızca bizim bölümde değil, birçok yerde… O yüzden çok şaşırdım. Özel mükafatları daha yaşlı beşerler alıyor, gençleri gördükleri için bize takviye oldukları için Ankara Sinema Şenliği’ne epey teşekkür ediyorum.”

Festival 11 Kasım’a kadar sürecek.(ANKA)