Fenerbahçe, liderliği son maça bıraktı

Hasan

New member
Fenerbahçe , UEFA Avrupa Ligi B Grubu’ndaki 5. maçında liderlik ismine büyük kıymet taşıyan müsabakada Rennes ile 3-3 birliktee kaldı. Müsabakada 3-0 geri düşen Fenerbahçe, gösterdiği geri dönüş tepkisi ile 3-3’ü yakaladı ve liderlik noktasındaki avantajını son haftaya taşıdı.

Fenerbahçe’nin teknik yöneticisi Jorge Jesus; Majer’in oynadığı konumun kendilerini şaşırttığını, birinci yarım saatte defansif dengeyi sağlayamadıklarını söylemiş oldu. Deneyimli hoca, “3-1 olunca ‘Dönecek’ dedik. Dönmeniz için inanmanız gerekiyor. Fizikî ve mental manada epeyce kuvvetliyüz. Bize karşı kazanmak kolay değil” dedi.

‘Bize karşı kazanmak kolay değil!’

Portekizli teknik adam, harika geri dönüşün yaşandığı maçın akabinde değerli açıklamalar yaptı. Jesus ayrıyeten Altay Bayındır’ı protesto eden taraftarlara da ileti gönderdi. İşte deneyimli çalıştırıcının 90 dakika daha sonrası sarf ettiği kelamlar: “Fenerbahçe bir sefer daha hoş bir maç çıkarttı. Maçın her anı hoştu. Rennes, gayretin başında Majer’in durumuyla bizi şaşırttı. Birinci yarım saatte defansif dengeyi sağlayamadık. Rennes 3 tane kolay gol attı. Çaba etmemiz gerekiyordu. Skoru 3-1’e getirince maçı tekrar kazanabileceğimize inandık.”

‘Üst seviye baskı yaptılar’

“Devre içinde neleri düzeltmemiz gerektiğini düşündük. Bir gol daha atarsak birlikteliği ya da galibiyeti alabileceğimize inanıyorduk. Zajc’ın golünden daha sonra daha da inandık. bu biçimde bir maçta dönmeniz için inanmanız gerekiyor. Fenerbahçe şu anda mental ve fizikî manada epey kuvvetli. Bize karşı kazanmak kolay değil. Rakibimiz birinci yarıda epeyce üst seviye baskı yaptı. Lakin hiç bir grup 90 dakika boyunca bu tempoda baskı yapamaz. Bu bizim için de geçerli.”

‘Kazanınca alkışlayan benim için sıfırdır!’

“Taraftarlara seslenmek istiyorum. Bugün Altay’a gösterilen reaksiyon, bana gösterilmiş bir yansıdır. Ben de bu biçimde bir şey istemem. bu biçimde olmamalı. Ben oyuncular içinde ayrım yapmıyorum, taraftarlar da yapmamalı. Yalnızca kazandığında alkışlayan taraftar benim için sıfırdır! Ben buraya, Fenerbahçeliler kadrosu hayli sevdiği için geldim. Biz rastgele bir gruba karşı oynamadık. Taraftarın bunu görmesi lazım. Rakibin ileri üçlüsünün toplam pahası 70 milyon Euro. Bir oyuncuya 20-30 milyon Euro verebiliyorlar.”

Jesus, Zico’ya ilişkin olan Avrupa’da 9 maçlık yenilmezlik serisiyle ilgili olarak, “Zico benim arkadaşım. O rekoru tabi ki kırmak isterim. Zira bu kazanarak devam ettiğimizin göstergesidir” yorumunu yaptı.

Bruno Genesio: Şayet bir aptal var ise o, benim

3-0’dan Fenerbahçe ile 3-3 birliktee kalmanın şokunu yaşayan Rennes’de maç daha sonrasında dikkat cazip açıklamalar vardı. Konuk takımın oyuncusu Benjamin Bourigeaud, “Biz aptalız. 3- 0’dan maçı verdik. Konuşmaya hakkımız yok” dedi.

Bruno Genesio ise “Bu grubun teknik yöneticisi benim. Şayet bir aptal var ise o da benim. Rakibin sistem ve oyuncu değişiklikleri niçiniyle bu sonuç ortaya çıktı” karşılığını verdi.

Doğan Alemdar mahzur olamadı

Fransız grubunda 52. dakikada deneyimli file bekçisi Steve Mandanda 3-1 önde oldukları sırada sakatlanarak oyundan çıktı ve yerine Ulusal kalecimiz Doğan Alemdar geçti. Bu dönem kulübü ismine toplamda 4, Avrupa Ligi’nde ise birinci sefer eldivenleri giyen Kayserispor’un eski oyuncusu, evvel Miha Zajc’in frikikten attığı mükemmel şutunda ve sonrasındasında da Emre Mor’un yerden enfes vuruşunda gollere mani olamadı.

Liderlik son maça kaldı

Avrupa Ligi B Kümesi’nde Rennes ile Kadıköy’de liderlik maçına çıkan temsilcimiz Fenerbahçe, mükemmel bir geri dönüşle rakibine bir daha boyun eğmedi. Kendisi üzere 11 puanı olan Rennes’le ikili averajı eşit olan, rakibini genel averajda tek golle geçen Sarı- Lacivertliler, son maçında 3 Kasım’da deplasmanda Dinamo Kiev’e mağlup ederse, tıpkı gün oynanacak Rennes- AEK Larnaca müsabakasının kararına bakmaksızın Son 16’ya direkt önder olarak katılacak.

Grubu önder tamamlamak her açıdan epey değerli. Zira Kupa 2’nin ikincileri, Son 16 için 7 Kasım 2022’deki Play-Off kura çekiminde Şampiyonlar Ligi’ni üçüncü sırada bitiren gruplardan biriyle karşılaşacak. Birinci maçlar 16 Şubat 2023, rövanşları 23 Şubat 2023’te olacak.

İkinci; devlerle Play-Off…

Şu an bu eşleşme için mutlaklaşmış beklenen rakipler Barcelona, Sevilla ve Ajax. Ayrıyeten bu devlere Kupa 1’de üçüncülük uğraşı devam eden Atletico Madrid, Juventus ve Leverkusen üzere kulüplerin de katılma olasılıkları var! Doruktan gidersek Son 16’daki rakibimiz 24 Şubat 2023’te aşikâr olacak, Birinci müsabakalar 9 Mart 2023, rövanşlar 16 Mart 2023’te oynanacak. Dünkü tarihi birliktelikle ülke puanına 200 puan kazandıran Kanarya, son imtihanında Dinamo Kiev’i devirirse, galibiyetten dolayı 400, birinci olduğu için 200 ve Son 16’ya direkt gittiği için de ülke puanına toplamda 1.400 puan kazandırmayı başaracak.

Kiev’den kapalım 3 milyon Euro’yu

Avrupa Ligi’nde şu ana kadar gösterdiği performansın karşılığı olarak kasasına yaklaşık 11 milyon Euro koyan Sarı- Lacivertliler, Rennes birlikteliği daha sonrası 210 bin Euro kazandı. Artık gözler Dinamo Kiev gayretinde… Şayet Ukrayna grubunu Kanarya yenerse, 3 puanın karşılığı olarak 630 bin Euro, Kupa 2’de kümeden önder çıktığı için 1.1 milyon Euro ve Son 16 biletini kaptığı için de 1.2 milyon Euro’nun sahibi olacak. Yani toplamda Sarı-Lacivertliler’in geliri, yaklaşık 3 milyon Euro civarı artacak.

Larnaca kaçtı, Kiev bırakmadı

Fenerbahçe’nin kümesindeki başka uğraşta Dinamo Kiev, AEK Larnaca deplasmanından 3- 3’lük birliktelikle ayrılarak, kümede birinci puanını kazandı. Mesken sahibi 26’da Altman’la öne geçti: 1-0. 45’te Vanat, dengeyi getirdi: 1-1. Larnaca, evvel 53’te Lopes’le, sonrasındasında da 72’de ikinci golünü atan Altman’la bir anda skoru 3-1’e getirdi. Vazgeçmeyen Mircea Lucescu’nun öğrencileri, 82’de ve 90+1’de rakip ağları iki kere sallayan eski Rizespor ‘lu Garmas’la 1 puanı kaptı.