finalist kitaplara okumadan oy verin

Lillian

New member
Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano, finale kalan kitapların okunmadığını ima eden bir açıklamayla 2023 Strega Ödülü seyircisini yerinden etti: eleştiri yağmuru

İle ilgili Marianna Hoş Yayınlanan 7 Temmuz 2023

Yaşasın samimiyet. Bazen kendinizi, ağızlarını ulusal ve uluslararası edebiyat klasiklerinin okumalarıyla dolduran (ki bu asla gerçekleşmedi) insanların önünde bulursanız – hatta Oxyrhynchus’un papirüsünü Sappho’nun gazelleriyle incelemekle övünürseniz – işte budur. Gennaro Sangiuliano tamamen beklenmedik bir itirafla bizi şaşırtıyor. Seriden: bir uçtan diğerine. Son geceye konuk Cadı Ödülü 2023Kültür Bakanı Geppi Cucciari ile yaptığı bir görüşmede finalist kitapların hiçbirini okumadım.

Kabul

Trajedi değil ama bir sorun var: Sangiuliano jürinin bir parçası. “Finale ulaşan romanların anlattığı hikâyeler düşündürüyor, ben de onları okumaya çalışacağım” diyor, muhtemelen üstü kapalı olarak ne söylediğinin farkında olmadan. İnanamıyor, Sardunyalı komedyen bakanın faulünü yakalamak için iki kez düşünmüyor ve ondan açıklama istiyor, aynı (başarısız) tersine çevirme girişiminde bulunuyor: “Gizin ötesinde, yani”. Ama şimdi bitti.

Matteo Renzi’nin tweet’i

Gaf dikkatlerden kaçmadı matthew renzi, bir tweet’te yorum yapan: «Bakan Sangiuliano’nun neden #18uygulamasını iptal etmeyi seçtiğini anladım: o kitap okumuyor. Bunları yazar, yargılar ama okumaz. Bu sahne dün Strega Ödülü’nde yaşandı. Sayın Bakan, telafi edin: 18 yaşındakilere kültürel tüketim için Kartı geri verin. Okumak gerekli!».