Global piyasalarda petrol meblağları bir yılda ikiye katlandı

semaver

New member
Global petrol talebinin tesiriyle koronavirüs salgını öncesi düzeylerine dönen petrol fiyatları, arzın yetersiz olduğuna ait telaşlar ve varsayımların üstünde seyreden arz talep açığı niçiniyle son bir yılda ikiye katlandı.

Öte yandan, uzmanlar tarafınca global bazda artan petrol fiyatlarının Türkiye’ye yansımasının beklenmediği belirtiliyor.

TALEPLE BİRLİKTE ÜRETİM ARTTI

Geçen yıl yüzde 3,2 daraldığı iddia edilen global iktisadın, bu yıl yüzde 6’lık rekor büyüme kaydetmesi beklenirken, salgının ekonomiler üstündeki olumsuz tesirlerinin azalmaya başlamasıyla süratle artan talep biroldukça bölümde üretim sıçramasını birlikteinde getirdi.

GÜÇ ÜRETİM KAPASİTESİ ARTAN TALEBE YETİŞEMEDİ

Artan aktivite, güç ve ham husus kullanmasına da birebir ölçüde yansıdı lakin mevcut güç üretim kapasitesi artan talebi karşılamakta yetersiz kaldı.

ABD’DE DOĞALGAZ FİYATI YÜZDE 150, AVRUPA’DA İSE YÜZDE 600’Den çok ARTTI

Mevsim normallerinin üstünde seyreden hava kaideleri niçiniyle güçte gibisi görülmemiş tüketim düzeylerine ulaşılırken, dalda arz talep dengesizliğine yol açan bu durum fiyatların süratli yükselişini tetikledi. Son bir yılda ABD’de doğalgaz fiyatı yüzde 150, Avrupa’da ise yüzde 600’den çok artış gösterdi.

KÖMÜR KULLANIMI ARTTI

Doğalgazdaki maliyet baskısı üreticileri alternatif kaynak arayışına yöneltti. Piyasalardaki yüksek karbon meblağlarına karşın kömür kullanmasının artması dikkati çekti. Kömürden elektrik üretiminin maliyeti, üreticilerin fazladan niye oldukları her bir ton karbon için emisyon müsaadesi satın almak zorunda olmalarıyla daha da yükseldi. Kelam konusu artışlar Avrupa’da elektrik fiyatlarının rekor kırmasına niye oldu.

Yüksek doğalgaz ve elektrik fiyatları sadece yakıta bağımlı sanayi üretimlerini etkilemekle kalmadı, bu zincirleme tesir petrol fiyatlarına da yansıdı.

BRENT PETROLÜN VARİL FİYATI SON 3 YILIN EN YÜKSEK DÜZEYİNDE

Global petrol talebi koronavirüs kısıtlamalarının hafifçeletilmesi, aşılama çalışmalarının hızlanması ve ekonomik toparlanmanın tesiriyle süratle toparlanırken, piyasalar düşük tüketim ve üretim fazlalığı niçiniyle arz talep makasının gibisi görülmemiş biçimde açıldığı ve petrol fiyatlarının 20 doların altına indiği 2020 yılının zıddı bir tabloyla karşı karşıya kaldı.

BRENT TİPİ HAM PETROLÜN VARİL FİYATI 80,75 DOLARA KADAR YÜKSELDİ

Geçen yılın eylül ayında en düşük 39,30 dolar, en yüksek 46,22 dolardan alıcı bulan Brent tipi ham petrolün varil fiyatı, bu yılın tıpkı ayında en düşük 70,42 dolardan süreç gördü ve bundan evvelki yıla kıyasla ikiye katlanarak 80,75 dolara kadar çıktı.

ABD’DE ÜRETİMİN KASIRGALAR niçinİYLE AKSAMASI AÇIĞI BÜYÜTTÜ

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ABD’de üretimin kasırgalar niçiniyle uzun müddetli aksamalara maruz kalmasının akabinde arz tarafındaki açık giderek büyüdü. Üretici ülkelerin yetersiz yatırım ve geciken tesis bakımları üzere teknik sebeplerle üretimi artırmakta zorlanmalarının da tesiriyle petrol fiyatlarındaki yükseliş tetiklendi.

YÜKSEK PETROL FİYATLARI TÜRKİYE’Yİ NASIL TESİRLER

Öte yandan, global piyasalarda artan petrol meblağlarının Türkiye’ye de yansımalarının olacağı öngörülüyor. Global piyasada dolar üzerinden fiyatlanan petrol ithalatının iktisat üzerinde yük oluşturacağı iddia ediliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Ticaret Bakanlığı tarafınca oluşturulan süreksiz dış ticaret istatistiklerine nazaran, Türkiye’nin güç ithalatı için ödediği fiyat, ağustosta geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 104,1 artarak 4 milyar 368 milyon 373 bin dolara yükseldi. Ham petrol ithalatı da ağustosta geçen yılın tıpkı ayına bakılırsa yüzde 52 artarak 2 milyon 855 bin 794 tona çıktı.