Harry Potter serisinin birinci kitabı açık artırmada: 375 bin lira bekleniyor

Bakec

New member
Harry Potter ve İdeoloji Taşı’nın, muharriri J. K. Rowling imzalı bir kopyası ve baskıya girmedilk evvelki ön nüshası açık artırmayla satışa çıkıyor. Az kopyaların en az 375 bin liraya satılması bekleniyor.

J. K. Rowling’in birinci Harry Potter kitabının ön baskı versiyonunun bu hafta açık artırmada en az 20.000 sterline (yaklaşık 375 bin lira) satılması bekleniyor. Kitabın son düzeltmedilk evvelki basılı versiyonu çeşidinin bilinen tek kopyası. Chiswick Müzayede Konutu tarafınca gerçekleştirilecek açık artırmada bununla birlikte Harry Potter ve İdeoloji Taşı’nın Rowling tarafınca imzalanan birinci baskısı da satışa sunulacak.

Harry Potter serisinin birinci kitabının basılmadan evvelki ön nüshası 109 sayfadan oluşuyor. bu biçimdelar Bloomsbury Çocuk Kitapları’nda pazarlama müdürü olarak misyon alan Rosamund Walker ve çocuk kitabı eleştirmeni Fiona Waters içindeki yazışmaları içeren nüsha 28 Nisan’da satışa çıkacak.

1997’DEN NOTLAR SATIŞTA

Walker, 26 Şubat 1997 tarihindeki mektubunda kitabın olay örgüsünü anlatıyor: “İyiler ve kötülerle dolu okul maceraları… Tek sözle bayıldım; tempolu, eğlenceli, hayal gücü güçlü, zeki ve karakterler olağanüstü canlı.”

28 Mart 1997 tarihindeki bir karşılıkta da Waters şunları yazmış: “Bu kitabı hayli sevdim… Harry Potter’da bana Charlie’nin Çikolata Fabrikası’ndaki Charlie Bucket’ı hatırlatan bir şey var.”

Chiswick Auctions basılı kitaplar ve el yazmaları lideri Clive Moss şunları söylemiş oldu: “Edebiyat tarihinde ikonik bir eser haline gelecek olan şeye bu biçimdesine büyüleyici bir içgörü sunabildiğimiz için memnunuz. Bunlar, açık piyasada görülen yahut satışa sunulan, hayatta kalan tek bilinen ön nüshalar.”

Müzayedede ayrıyeten Harry Potter uzmanı Adam Houston’dan bir özgünlük mektubu ile birlikte Harry Potter ve İdeoloji Taşı’nın imzalı birinci baskı kitabı da satışa çıkıyor.

Ayrıca satışın bir kesimi, Ian Fleming’in birinci baskı James Bond romanlarından oluşan eksiksiz bir seti de olacak.