Hollywood efsanesi Paul Newman’ın mirası paylaşılamıyor

Bakec

New member
Hollywood’un efsane aktörlerinden Paul Newman’ın çocukları, babalarının vakfına dava açarak mirasın “saldırı altında” olduğunu tez etti.

2008’de hayatını kaybeden ünlü aktör Paul Newman’ın kızları Elinor Newman ve Susan Newman, Newman’s Own Foundation’a mütevelli misyonunu ihlal ettiği için dava açtılar.

New York Post’un haberine göre, iki kardeş, idare heyetinin, hayır kurumlarına vermek için aldıkları parayı keserek babalarının isteklerini görmezden geldiğini argüman ediyor.

Davada, “Bay Newman, Newman’s Own Foundation’a isminin, imajının ve benzerliğinin ve öteki tanıtım ve fikri mülkiyet haklarını verdi, fakat şartsız olarak değil.”

“Bunun yerine, Bay Newman bu bağışı, Newman’s Own Foundation’ın kendi belirlediği kurallar uyarınca kızları tarafınca belirlenen hayır kurumlarına bağışta bulunmaları için her yıl 400.000 ABD Doları tahsis etmesi şartıyla yaptı” tabirleri yer aldı.

Dava, idare konseyinin, kız çocuklarının her birinin direkt hayırsever bağışlar için aldığı yıllık ölçüsü 400.000 dolardan 200.000 dolara indirdiğini sav ediyor.

1,6 MİLYON DOLARLIK TAZMİNAT TALEBİ DE VAR

Ünlü aktör ve hayırsever, Newman’s Own Foundation’ı 2005 yılında kurdu. Kâr emeli gütmeyen kuruluş, Newman’s Own Inc. besin şirketini denetim ediyor.

Dava, yıldızın mirasının, “korumak ve genişletmek için kurduğu organizasyon” tarafınca atağa uğradığını sav ediyor.

Yönetim konseyi üyesi olmayan kız kardeşler, vakfın babalarının isteklerine uymasını gerektiren bir kararla birlikte, seçtikleri hayır kurumlarına bağışlanmak üzere 1,6 milyon dolar tazminat talep ediyor.

Diğer üç kızı ve Paul Newman’ın dul eşi aktris Joanne Woodward, vakfa karşı açılan davanın bir modülü değil. Newman ailesinin bir sözcüsü, başka üyelerin yorum yapmaktan kaçındığını söylemiş oldu.