İklimlendirme dalı 2021 ihracat amacını geçti

semaver

New member
İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) İdare Heyeti Lideri Mehmet Şanal, iklimlendirme kesiminin çalışmalarına ve 2022 yılı gayelerine ait değerlendirmede bulundu.

İhracattaki artışa işaret eden Şanal, “Sektörün ihracatı Kasım 2020’ye bakılırsa yüzde 34,8 artarken 2021 yılbaşından bu yana Türkiye ihracatından aldığı hisse yüzde 2,8 olarak gerçekleşti. Ülkemizin ocak-kasım devrinde ihracatının ithalatı karşılama oranı yüzde 83,4 iken tıpkı aylar içinde iklimlendirme bölümü ihracatının ithalatı karşılama oranı yüzde 96,1’e yükseldi.

“YILLIK İHRACAT AMACI EKİMDE AŞILDI”

Bölümümüz yıl sonu için koyduğu 5 milyar dolarlık ihracat amacını ekim ayı prestijiyle aştı. 6 milyar dolarlık ihracat barajını ise 22 Aralık’ta geçmiş bulunmaktayız. Firmalarımız tüm coğrafyalarda ihracat atağında.” diye konuştu.

Dalın tüm alt eser kümelerinde ihracatını artırdığına dikkati çeken Şanal, ocak-kasım periyodunda satışın en çok yapıldığı ülkelerin Almanya, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa ve Romanya olduğunu söylemiş oldu.

İhracatı daha da artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Şanal, bu kapsamda çalışmaları ticaretin istikamet değiştirdiği ülkelerdeki fırsatları yanlışsız tahlil ederek ağırlaştırdıklarını ve dalı oluşturan paydaşlarla uyumlu hareket ettiklerini bildirdi.

“209 ÜLKE VE BÖLGEYE İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİK”

Bilhassa klima ve havalandırma alanında dünyanın talep ettiği eserlere süratli karşılık verdiklerini lisana getiren Şanal, şu değerlendirmede bulundu:

“Bekleyen ve süreç ortasında askıya alınan tüm yatırımları hayata geçirmeye başladık. Yeni virüs tehditleri, iklimlendirme sistemlerinde yeni dizaynların, yeni mamüllerin ve yüzde 100 taze havalı iklimlendirme sistemlerin kullanmasının artacağını gösterdi. Biz de Ar-Ge ve inovasyon vizyonumuzla yeni eser geliştirme konusunda çalışmalarımıza sürat verdik. 209 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdik. Daha öncesinden sıfıra yakın ihracatımız olan Barbados, Honduras, Gabon, Liberya üzere pazarlara 2021 yılı prestijiyle giriş yaptık.”

BÖLÜM SPLİT KLİMADA PAZAR BAŞKANI

Şanal, Türk iklimlendirme bölümünün “split klima”daki üretim kapasitesiyle Avrupa’da pazar başkanı olduğunu, radyatör ve havlupan ihracatında ise dünya önderi pozisyonunda bulunduğunu aktardı.

“DÜNYANIN ÜRETİM ÜSSÜ OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ”

Kombi, havalandırma ekipmanları ve esnek hava kanalları üretiminde dünyanın üretim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini kaydeden Şanal, şöyleki devam etti:

“Soğutma, tesisat, yalıtım üzere öbür eser kümelerinde da emsal muvaffakiyetleri yakalamayı ve dünya sıralamasında birinci 10’a girmeyi hedefliyoruz. Kesimimiz için ihracatta birinci sırada yer alan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve öbür Avrupa ülkelerinde pazar hissemizi daha da artırmak ve sağlamlaştırmak istiyoruz. tıpkı vakitte Latin Amerika, Kuzey Afrika, Rusya, Özbekistan ve Azerbaycan üzerine ağır çalışma yapıyoruz.”