İKSV 26. Tiyatro Şenliği: Ali Poyrazoğlu 125’inci mükafatını aldı

Bakec

New member
İKSV tarafınca düzenlenen 26. İstanbul Tiyatro Şenliği perdelerini açmaya hazırlanıyor. Şenliğin basın toplantısında Onur Mükafatı alan Ali Poyrazoğlu, “Bu 125. mükafatı olduğunu söyleyerek, “Niye yaptığımı kendime hiç sormuyorum zira biliyorum ki sanat insanın en âlâ, en yakın, hiç bir vakit vazgeçemeyeceği dostudur.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafınca düzenlenen 26. İstanbul Tiyatro Şenliği, 25 Ekim’de başlayacak. Festivalin bilgilerinın paylaşıldığı basın toplantısı ve ödül merasimi Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlendi.

Törende, 60. sanat yılını ve kendi ismini taşıyan tiyatrosunun 50. yılını kutlayan tiyatro oyuncusu, müellifi ve direktörü Ali Poyrazoğlu’na Onur Mükafatı takdim edildi.

Bu yıl yeni bir küratörlük yapısıyla şekillendirilen şenlik, yazıp yönettiği 100’den çok oyun ve kurduğu topluluklarla Türk tiyatrosunun son 40 yılındaki kıymetli isimlerinden biri olan Işıl Kasapoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleştirilecek.

“FESTİVALLER ÜLKEMİZİ TEMSİL EDİYOR”

Törilk öncesi açıklamada bulunan Kasapoğlu, İstanbul Tiyatro Festivali’nin değerli bir gelenek olduğunu işaret ederek, “Festivaller aslında zannettiğimiz üzere kendi ortasında kalmıyor, bütün İstanbul’u, oradan yola çıkarak da ülkemizi temsil ediyor. Şenlikler bir ülkenin, bir kentin kılcal damarlarıdır. Yalnızca o ülkenin insanlarını beslemezler, üniversaldir. Dünyanın rastgele bir yerinde gerçekleştirilen bir kültür-sanat şenliği tüm dünyayı besler, doyurur. Yurt haricinde sanat topluluklarına gittiğinizde İstanbul şenliklerinden kelam edildiğini görürsünüz. Bu yüzden şenliklere takviyelerin devam etmesi gerekir.” dedi.

‘ZÜLFÜ LİVANELİ BİRİNCİ DEFA OYUN YAZDI’

Kasapoğlu, bu yıl şenlikte her şeyin yeni baştan olmasını istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“O yüzden farklı alanlardan bir epeyce sanatkarla bağlantıya geçtik ve onların da oyunlara dahil olmasını istedik. örneğin Zülfü Livaneli birinci kere tiyatro için oyun yazdı bu şenlikte, ‘Bergen’ sinemasının direktörleri bizimle oyun yönetecek. Fazıl Say, bir oyunun müziklerini besteledi. Ali Poyrazoğlu, Okan Bayülgen, Selçuk Sistem üzere yıllardır bir arada çalıştığım meslektaşlarım ve arkadaşlarımı davet ettim. Aslında yıllardır başımda yapmayı istediğim oyunları biraz seçmiş oldum. Hepsi sıfırdan hazırlanan oyunlar.”

Festivallerin kesinlikle yeni bir şeyler ortaya koyması gerektiğine değinen Kasapoğlu, yabancı oyunlar seçkisinde önümüzdeki senelerda fazlaca ünlü olacak yetenekleri seçtiklerini ve şenlikte İstanbullu seyirciyle buluşturacaklarını aktardı.

Festival küratörü Işıl Kasapoğlu

Usta sanatçı bu yıl, daha evvel kullanılmamış yerlerin da şenlikte yer alacağını söyleyerek, “örneğin Ferhan Şensoy’un tiyatrosunu, Galatasaray Lisesi’ni kullanıyoruz. Gemi, metro üzere araçları kullanacağız.” diye konuştu.

FESTİVALDE BİR İLK

görüşmede konuşan İKSV İdare Şurası Lideri Bülent Eczacıbaşı da “1989 yılından bu yana Türkiye’de tiyatro alanında öncü bir rol üstüne alan şenliğimiz, birinci sefer izleyicilerine küratoryal yaklaşımla ele alınan bir program sunuyor. Şenliğin birinci küratörü olan Işıl Kasapoğlu’nun büyük bir titizlikle üzerinde çalıştığı 26. İstanbul Tiyatro Şenliği programında fazlaca sayıda üretim birinci defa seyirci karşısına çıkacak. Biroldukca topluluk, İstanbul’a birinci defa konuk olacak.” tabirlerini kullandı.

Ali Poyrazoğlu ise aldığı mükafatın 125. mükafatı olduğunu söyleyerek, “Niye yaptığımı kendime hiç sormuyorum zira biliyorum ki sanat insanın en âlâ, en yakın, hiç bir vakit vazgeçemeyeceği dostudur. Sanat benim dostum. Ayrılmak istemediğim için işimi yapmaya devam ediyorum. Bizi yenilerken, her gün bir daha dünyayı değerlendirmemizi, kendimize farklı bir gözle bakmamızı sağlıyor. Okumak, yazmak, bestelemek, çalmak, oynamak… Bütün sanat kısımları bizim en yakın dostlarımız. Onlardan hiç ayrılmak istemediğim için yıllardır bu işi yapıyorum, yapmaya da ömrüm yettiği kadar devam edeceğim.” dedi.

Tiyatrosunun 50. yılında özel bir teşekkürde bulunmak istediğini aktaran usta oyuncu, oyuncular, muharrirler, çizerler, bestekarlar, yer gösterenler, tuvaletçiler ve gişecilerin oyunları izleyiciye bir arada taşıdığını vurgulayarak, “Türk tiyatrosu dediğimiz şey, bizim ve seyircinin öz malıdır. Sahip çıkıp bu kadar yıldır bizi taşıdıkları için bu ödül vesilesiyle Türk tiyatro izleyicisine, meslektaşlarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Teşekkür ederim efendim.” sözlerini kullandı.

Poyrazoğlu, Bizet’nin Carmen’ine atıfla yarattığı orijinal projesi “Habanera Makamı” ile şenliğe konuk olacak. Anılarından hareketle tiyatro ve operayı buluşturan sanatkara, Çiğdem Erken Quartet eşlik edecek. Oyun 7 Kasım’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek prömiyerin akabinde 19 Kasım’da Süreyya Operası’nda yine izleyiciyle buluşacak.

Konuşmaların akabinde şenlik sponsorlarına teşekkür plaketleri takdim edildi. İstanbul Tiyatro Şenliği Programlama ve Operasyon Yöneticisi Handan Uzal Dündar ile Programlama ve Operasyon Koordinatörü Gizem Aktepe şenlik programıyla ilgili bilgileri aktardı.

İNGİLTERE, FRANSA, İTALYA VE YUNANİSTAN’DAN OYUN GELECEK

Festival kapsamında Türkiye’den 15 yeni oyun birinci sefer sahnelenecek. Şenliğe özel tasarlanıp sahnelenecek iki şovun yanı sıra Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya ve Yunanistan’dan 6 imal izlenebilecek. 3 üretim ise perdede yansıtılarak şenlikte yer alacak.

Moliere’in doğumunun 400. yılı ve bir sinema dehası Pasolini’nin 100. doğum yılı da özel bir gösterimle kutlanacak. Tiyatronun iki ustası Haldun Taner ve Ferhan Şensoy’a da hürmet duruşunda bulunacak aktiflikte, bir fazlaca değerli ismin yazdığı, yönettiği, oynadığı 24 tiyatro, performans ve dans gösterisi yer alıyor.

Gösterimler, Alan Kadıköy, Atlas 1948 Sineması, Caddebostan Kültür Merkezi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, ENKA Oditoryumu, Galatasaray Lisesi, İMÇ, İş Kuleleri Salonu, Kanyon, Maximum UNIQ Hall, Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi ve Meydan Sahne, Salon İKSV, Ses Tiyatrosu, Süreyya Operası, Kent Çizgileri Vapuru ve Şiddetli PSM olmak üzere 18 farklı yerde izleyiciyle buluşacak.

Festival, yerelden evrensele, geçmişten geleceğe köprüler kuran, farklı disiplinleri buluşturan, klasiklere özgün ve çağdaş yorumlar sunan, genç jenerasyon sanatkarları teşvik ederken usta isimlere hürmet duruşunda bulunan varlıklı bir programla 26 Kasım’a kadar devam edecek.

Eczacıbaşı Genç Bilet projesi kapsamında, belli sayıda öğrenci bileti 10 liradan satışa çıkacak.

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye, şenliğin toplumsal medya hesapları ile tiyatro.iksv.org adresi üzerinden ulaşılabilecek.