İnternetin yepyeni kaynak kodu 5.4 milyon dolara NFT olarak satıldı

Bakec

New member
Berners-Lee, kodu 1989-1991 yılları içinde İsviçre’de çalışırken tasarladı ve yazdı. O sırada CERN’de çalıştığı için kaynak kodlarını kamuya fiyatsız bir biçimde sunan Berners-Lee, hiç bir vakit öbür teknoloji şirketlerinin önderleri üzere milyarder olamadı.

NFT dünyasının süratle yayılmasıyla Berners-Lee birilerinin kodun dijital olarak imzalanmış bir versiyonunu beğenebileceğini düşünerek NFT olarak satışa çıkarmaya karar verdi.

SATIŞTAN ELDE ETTİĞİ YARARI YARDIM ETMEK İÇİN KULLANACAK

www’nun tarihi dün Sotheby’s aracılığıyla satıldı. “Bu her şeyi değiştirdi” isimli NFT; kodun yazıldığı sırada animasyonlu bir görselleştirmesini, Berners-Lee tarafınca yazılmış dijital bir mektubu içeriyor.

Kazanan teklifi, 5.4 milyon doları veren kişi açıklanmadı. Sotheby’s’e göre, Berners-Lee’nin NFT’sinin satışı, şimdiye kadar satılan dijital sanat yapıtlarının en bedellileri içinde yer alıyor.

Sotheby’s, Berners-Lee ve eşinin satıştan elde edilen geliri destekledikleri vakıflara ve kuruluşlara yardım etmek için kullanacaklarını söylemiş oldu.

NFT satış izleme web sitesi NonFungible.com ve BNP Paribas SA’ya bağlı bir araştırma firması olan L’Atelier’e bakılırsa, genel NFT pazarı 2019’da 141.6 milyon dolardan 2018’de yaklaşık 41 milyon dolardan geçen yıl en az 338 milyon dolara yükseldi.

Twitter Inc. CEO’su Jack Dorsey, attığı birinci tweet’i 2,9 milyon dolara açık artırmaya çıkarmış, Beeple ismiyle ünlenen Mike Winkelmann Christie’s müzayede konutunda 69.3 milyon dolara dijital bir sanat yapıtı satmış ve bir epeyce kişinin bu yeni keşfedilen dünyaya süratle adım attığının haberleri de gelmeye devam ediyor.