iOS 15 pak heyetim nasıl yapılır?

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
iOS 15 pak heyetim nasıl yapılır?
Apple yıllardır müşterileri için en güzel aygıt ve yazılımı Eylül ayında sunuyor. Bu yıl karşımıza çıkan iPhone 13, geçtiğimiz Cuma gününden itibaren ön siparişe açıldı ve kutusundan iOS 15 işletim sistemi ile çıkacak. Pekala evvelki serileri kullanan iPhone kullanıcıları iOS 15’i ne vakit alacak? Kurmadan evvel ne yapmalı? Pak heyetim nasıl yapılır?

iOS 15 için en gerekli şey: Dataların yedeklenmesi

Önümüzdeki Pazartesi günü çıkacak olan iOS 15 işletim sistemi kıymetli özelliklerle geliyor. Bu özelliklerin neler olduğunu buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bilhassa telefonunuzda değerli sohbetler, fotoğraflar, notlar, anımsatıcılar üzere birfazlaca data depoluyorsanız, bunları yeni sisteme geçmedilk evvel yedeklemelisiniz. Bu yedeklemeyi nasıl yapabilirsiniz?

1. Sistem: iPhone, iPad ve iPod touch’ınızı iCloud ile yedekleme

iPhone, iPad yahut iPod touch’ınızı yedeklerseniz aygıtınızın değiştirilmesi, kaybolması yahut hasar görmesi durumunda detaylarınizin kullanabileceğiniz bir kopyasına sahip olursunuz.

• iPhone’unuzu bir Wi-Fi ağına bağlayın.
  • Ayarlar > [adınız] kısmına gidip iCloud’a dokunun.
  • iCloud Yedekleme’ye dokunun.
  • Artık Yedekle’ye dokunun. Süreç tamamlanana kadar Wi-Fi ağınıza bağlı kalın. Artık Yedekle’nin altında en son yedeklemenizin tarihini ve saatini görürsünüz.
2. Sistem: PC yahut Mac ile yedekleme

iPhone’unuzu iCloud yerine bilgisayarınıza yedeklemek için PC’de iTunes, macOS’da ise Finder/iTunes ile aygıtınızın yedeğini alabilirsiniz. Bu mevzuda Sihirli Elma YouTube kanalında çektiğimiz görüntümüzü da izleyebilirsiniz.

Biz bu rehberimizde iOS 15’e geçişte neleri yapmanız gerektiği konusunda sizleri bilgilendirmek istedik. İşe birinci vakit içinderda aygıtınızın bu güncellemeyi alıp almayacağı ile başlayalım. Aşağıdaki listede telefonunuz yer alıyorsa bir daha sonraki adımla devam edelim.

iOS 15 alacak iPhone modelleri

• iPhone 6S
  • iPhone 6S Plus
  • iPhone SE 2016
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus
  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone XS
  • iPhone XS Max
  • iPhone XR
  • iPhone 11
  • iPhone 11 Pro
  • iPhone 11 Pro Max
  • iPhone SE (2020)
  • iPhone 12 küçük
  • iPhone 12
  • iPhone 12 Pro
  • iPhone 12 Pro Max
  • iPhone 13 küçük
  • iPhone 13
  • iPhone 13 Pro
  • iPhone 13 Pro Max
Aygıtınız güncellemeyi alıyor, lakin mevcutta pek eski bir iOS sürümünü kullanıyorsunuz. Bu durumda üzülmenize gerek yok zira Pazartesi günü iOS 15 güncellemesi OTA (cihaz üzerinden) ile direkt sizlere ulaşacak.

Fakat bizim teklifimiz, iOS 15 ana işletim sistemi güncellemesi olduğu için bu sürümü aygıtınıza pak suram olarak kurmanız istikametinde. Zira olağan güncelleme olarak kurulduğu vakit, kalıntı belgeler var olursa kimi işlevsel ya da yazılımsal meseleler yaşayabilirsiniz. Bunlara örnek vermek gerekirse, geçmiş sürümlerde de görüldüğü üzere bataryanın süratli tükenmesini gösterebiliriz.

Pekala iPhone’a pak suram iOS sürümünü nasıl kuracağız?

• Öncelikle iPhone’da yer alan Bul özelliğini devre dışı bırakmamız gerekiyor.
  • Bunun için Ayarlar > İsminiz > Bul > iPhone’umu Bul ayarını devre dışı bırakın.
  • Telefonunuzu USB ile mac ya da Windows bilgisayarınıza takın.
Windows için:

• Bilgisayarınızda şurası değilse Microsoft Store’dan iTunes’un en yeni sürümünü indirip kurun.
  • Aygıtınıza uygun iOS 15 yazılımına ilişkin IPSW belgesi yayınlandığı vakit buradan indirin.
  • iTunes’u açtığınızda aygıt ayrıntılarınızı gördükten daha sonra karşınıza iki seçenek çıkacak: Güncellemeleri denetle ya da iPhone’a geri yükle.
– Aygıtımıza pak suram yapacağımız için Shift tuşuna basılı tutarak iPhone’a geri yükle seçeneğini seçiyoruz.

– daha sonraki adımımızda iTunes bizden indirdiğimiz IPSW belgesini seçmemizi isteyecek. iOS 15’e ilişkin belgeyi indirdiğiniz pozisyonunda açılan pencereden seçip, açın.
– iTunes, IPSW belgesini Apple sunucularından doğrulayıp, iOS 15’i pak bir biçimde aygıtınıza kuracaktır.

macOS için:

macOS Catalina 10.15 yüklü bir Mac’te Finder‘ı açın. macOS Mojave 10.14 yahut evvelki bir sürüm yüklü bir Mac’te ise iTunes‘u açın.
– Aygıtınızı bilgisayarınıza bağlayın.
– Bilgisayarınızda aygıtınızı bulun.

– Aygıtınızı görüntülediğiniz pencerede Option tuşuna basılı tutarak iPhone’a geri yükle butonuna basın.
– Açılan pencereden rehberin en altındaki listeden indirdiğiniz IPSW evrakını seçin.
– iTunes yahut Finder, IPSW evrakını Apple sunucularından doğrulayıp, iOS 15’i pak bir biçimde aygıtınıza kuracaktır.