iOS 15’in şaşırtan yüklenme oranı ortaya çıktı!

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
iOS 15’in şaşırtan yüklenme oranı ortaya çıktı!
Apple, iPhone’ların yeni işletim sistemi iOS 15’i Haziran ayında gerçekleştirdiği WWDC21 konferansında tanıttı. Yeni güncellemeyle bir arada, evvelinde iOS ve Mac aygıtlarda kullanılabilen FaceTime aramaları Android ve Windows ekosistemini de desteklemeye başladı. Ek olarak düşük öncelikli bildirimleri bir ortaya getiren Bildirim Özeti, OCR taraması, SharePlay üzere günlük ömrü kolaylaştıran yenilikler de Apple kullanıcılarının ömrüne girdi.

iOS 15’in yüklenme oranında artış gözle görülür artış var

Bilgi tahlil şirketi Mixpanel, iOS 15 işletim sisteminin benimsenme oranını deklare etti. 9 Aralık 2021 itibariyle dünya genelindeki toplam iOS aygıtların yaklaşık yüzde 60’ının iOS 15 çalıştırdığı tespit edildi. Mixpanel, tıpkı araştırmayı daha evvel iOS 14 için de gerçekleştirmişti. O raporda ise iOS 15’in, iOS 14’e kıyasla kullanıcılar tarafınca daha yavaş benimsendiği ortaya çıkmıştı.

Ünlü tahlil şirketinin yeni araştırmasına bakılırsayse, iOS işletim sistemi yüklü olan aygıtların yüzde 36.99’u iOS 14 sürümünü çalıştırıyor. Yüzde 58.21’lik dilimde iOS 15 yer alıyorken; Mixpanel’in grafiğine göre daha eski olan iOS sürümlerinin kullanım oranı yüzde 4.80 olarak belirtiliyor.

iOS 15 yüklenme oranının vakit ortasındaki değişimi

bir daha Mixpanel’in datalarına bakılırsa, iOS 15 sürümü 10 Kasım 2021 tarihinde yüzde 39’luk yüklenme oranına sahipti. Tarih 1 Aralık’ı gösterdiğinde yüzde 49 düzeyine tırmanan iOS 15, gün geçtikçe yükselişini sürdürdü. En nihayetinde yüzde 60’ı görmeyi başardı.

Alışılmış iOS 14’ün kullanmasının yanlışsız orantılı bir biçimde düşmesi de şaşırtmadı. 10 Kasım’da yüzde 56 yüklenme oranına sahip olan işletim sistemi, 1 Aralık’ta yüzde 46’ya düşmesine karşın iOS 15 ile baş başa gidiyordu. Fakat iki sürüm içindeki fark gitgide açıldı. Şu anda iOS 14, dünya genelindeki toplam iOS aygıtların yüzde 36’sında çalışır vaziyette gözüküyor.

Pekala ya sizler iOS 15 hakkında neler düşünüyorsunuz? Telefonunuzu iOS 15’e güncelledikten daha sonra günlük kullanmasınızı olumsuz manada etkileyen meseleler yaşadınız mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.