İşin püf noktasına dikkat ederseniz müzikleriniz her vakit dinlenir

Bakec

New member
Türkçe elektronik müziğe soluk getiren yeni jenerasyon DJ-prodüktör Deeperise’in tek modülü 100 milyondan fazla izlendi. Popçuların da bir gün Deep House yapacağını söylüyor…

Deeperise ismi ile bilinen Türk DJ ve prodüktör Mesut Yılmaz, Mardinli 11 çocuklu ailenin en küçüğü. 10 yaşından itibaren Muğla’da gece kulüplerinde garsonluk, komilik yaptı. 16 yaşında DJ’lik yapmaya başladı. Deep house, indie dance ve nu disco çeşitlerine yatkınlığını fark eden Deeperise, evvel elektronik çalışmalarıyla internet üzerinde tanınmaya başladı. 2017’de Jabbar ile yayınladığı single çalışması ‘Raf’la tanındı, dünya çapında yüz milyondan fazla izlendi. “Fiziken beni kimse tanımıyor fakat ismim hayli biliniyor” diyen Deeperise ile konuştuk.

■ niye Mesut değil de Deeperise?

Zira daha farklı bir isim ve gizem olması gerektiğini düşündüm. bununla birlikte bulacağım ismin beni de yansıtması gerekiyordu. Deeperise, “derin yükseliş” demek. İki sözden oluşuyordu. Biz onları birleştirerek tam mana çıkardık.

“Müzik küçüklüğümden beri içimde büyüyen bir duyguydu” dedi.

BİRİNCİ GÖZ AĞRIMIZ

■ Kelam ve müziği Jabbar’a (Mücahit Turan) ilişkin olan Raf isimli modülünüz 100 milyonun üzerinde izlendi. Memleketler arası alanda da epeyce sevilen Raf için ne söylersiniz?

Raf natürel ki bildiğiniz üzere o periyodun birinci Türkçe Deep House müziğiydi. Çok sevildi ve dinlendi. Raf bizim her vakit birinci göz ağrımız olarak kalacaktır.

■ Sizin için “modası geçmez müzik yapıyor” yorumları var.

Şayet sıradan müzik, sıradan kelamlar kullanmaz ve gerçek enstrümanları kaliteli bir biçimde düzenlerseniz her vakit dinleyebileceğiniz müzik haline gelir. Püf noktası bu.

Dünyada müziklerime eşlik edilmesi süper bir şey

■ Ülkemiz dinleyicisine Deep House’u ve elektronik müziği sevdiren isimsiniz. Deep House müzik nedir?

Bunu nitekim benim yapmam fazlaca gurur verici. Ülkemizde bu biçimde bir şeye muhtaçlık varmış aslında. Benim için Deep House, her yerde dinleyebileceğin bir müzik üslubudur.

■ Jabbar’ı tanımanız ömrünüzde neler değiştirdi?

hayatımın dönüm noktalarından biri oldu. Tahminen tanımasam Raf diye müziğimiz olmayacaktı. Her vakit hayatımda kalacak.

■ Popçuların bir gün Deep House yapacağını söylüyorsunuz…

Her stil ülkemizde yükselip alçalıyor. Deep House elektronik müzik, ülkemizde oturmuş durumda ve epey süratli bir biçimde gelişmeye başladı.

■ Sezen Aksu, Sertap Erener üzere isimlerin unutulmaz müziklerini düzenleyerek, kendi tarzınızla müzikseverlere sundunuz.

bu biçimde isimler çalışmak benim için nitekim inanılmaz bir deneyimdi. Daha fazla projeler gelecek.

■ Dünya çapında dinleniyor olmak neler hissettiriyor?

Yabancı ülkelerde, müziğime Türkçe yahut kendi lisanlarında eşlik edilmesi sahiden süper. Bunları gördükçe daha fazla çalışma isteğim uyanıyor.