Jimmy Page, Led Zeppelin’in bugün niye bir ortada olmadığını deklare etti

Bakec

New member
Jimmy Page, yıllardır çıkan dedikoduları sonlandırıyor ve Led Zeppelin’in niye bugün hâlâ bir ortada olmadığını anlatıyor.

1968 yılında Londra’da kurulan ve rock tarihine ismini altın harflerle yazan Led Zeppelin; Jimmp Page, Robert Plant, John Paul Jones ve John Bonham’dan oluşuyordu. Kümenin bir üyesi hariç bütün üyeleri bugün hâlâ müzikle uğraşmaya devam etse de bir ortaya gelmemekte kararlılar. Bunun en büyük sebebi ise 1980 yılında ömrünü kaybeden baterist John Bonham…

Jimmy Page, The Times’tan Will Hodgkinson’ın bugün Led Zeppelin bir ortaya gelebilir mi sorusuna şöyle cevap veriyor:

“Cevap kocaman bir hayır. Daha evvel kaydetmediğimiz müzikleri yalnızca cümbüş olsun diye canlı sete atardık. Bunu 1970 yılında Bath Şenliğinde GImmigrant Song ile yaptık, kimse daha evvel bu biçimde bir şey duymamıştı. Şu anda bu özgürlüğe sahip değilsiniz; zira çabucak çevrimiçi olarak yayınlanacaktır. Yaratıcı bir müzisyen olarak eğlenceli bir vakitti, bir kümede olmak için eğlenceli bir vakitti.”

TALİHSİZLİKLER PEŞLERİNİ BIRAKMADI

Page o devirlerin heyecanlı olduğu kadar güçlü olduğunu da hatırlayarak kendilerine nasıl kaçış noktaları yarattıklarını da anlatıyor:
“Bugün seyahat programlarına bakmak bile başımı döndürüyor. bu biçimdelar Bron-Yr-Aur’da bir mola verdik, tüm bu tempodan daha sonra epeyce sakindi. Bir zirvenin yamacında bir teyp ile beraberydik ve ben gitar çalarken Robert’ın That’s the Way müziğini dediğini hatırlıyorum. Cinsteki hayatın çılgınlığı ve kaosuyla baş etmenin uygar bir yoluydu.”
Kümenin bir ortaya gelmemesindeki en büyük niye baterist John Bonham’ın mevti olsa da bu trajik kayıptan evvel de Led Zeppelin uzun bir süre felaketlerle boğuşuyor. 1975’te Plant, Rodos’ta önemli bir otomobil kazası geçiriyor ve iki yıl daha sonra beş yaşındaki oğlu mide enfeksiyonundan ömrünü kaybediyor.

ROBERT PLANT İSTEMİYOR

Küme, 1985’te Live Aid’de bir daha bir ortaya geliyor fakat Page bunu bir felaket olarak hatırlıyor:
“İki saatlik provamız vardı, hatta o kadar bile değildi ve davulcu Rock and Roll’un başlangıcını bir türlü yapamadı. Nitekim başımız beladaydı, bu epeyce akla yatkın değildi.”

Page’in bahsetmiş olduğu bahtsız davulcu ise Phil Collins’ti.

Will Hodgkinson, 2014 yılında da Robert Plant ile de bir röportaj gerçekleştirmişti. Plant, kümenin bir ortaya gelmemesiyle ilgili de şunları söylemişti: “John’un vefatından daha sonra uzun bir süre baş edemedim. Led Zeppelin bitmiş olduğinde beşerler bana şöyleki dedi: Bütün bunlardan nasıl uzaklaşabilirsin? Fakat diğer seçeneğim yoktu.”