KBV ayakta tedavi kalitesinden memnun

Hasan

New member

/picture Alliance, Westend61, Zerocreatives

Berlin Kalite güvencesi için 2022 yılında doktorlardan tam olarak 121.725 hasta dokümantasyonu ve 19.910 cihaz kontrol edildi. Bu, pandeminin başlangıcından biraz daha fazla. Her ikisi de Ulusal Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Birliği'nin (KBV) 2022 kalite raporundan çıkıyor.

Rapor, diğer hususların yanı sıra, raporlama yılı sonu itibarıyla 185.298 doktor ve psikoterapistin çeşitli hizmet alanları için 301.860 onay aldığını, ayrıca psikoterapi için de 46.332 onay aldığını gösteriyor.

Raporlama yılında yalnızca 280 vakada onaylar iptal edildi; çünkü örneğin, belirli performans kanıtı sunulmamıştı veya tam olarak sunulmamıştı. 61 vakada kalite sorunları nedeniyle onayın geri çekilmesi gerekti.

Doktorların ve psikoterapistlerin düzenli olarak mesleki bilgi alışverişinde bulunduğu kalite çemberleri oluşturulmuştur. Katılımcıların tüm grubun deneyim zenginliğinden faydalanması için kendi eylemlerini pratikte yansıtırlar. KBV, 2004'ten beri bu eğitim biçimini desteklemektedir.

KBV'ye göre, 2022 yılında yaklaşık 7.650 kalite çemberinden birinde 60.000'e yakın sözleşmeli doktor ve psikoterapist yer aldı. Bunlar, tümü muayenehane doktorları ve psikoterapistlerden oluşan 6.750 moderatör tarafından yönetildi ve yürütüldü.

Moderatörlere yönelik eğitim teklifleri sürekli olarak genişletildi. 2022'de 2021'e göre yüzde 20 civarında daha fazla moderatör eğitildi ve böylece pandemi öncesi seviyeye tekrar ulaşıldı.

KBV, ayakta tedavi gören tıbbi bakımın kalitesinin her zamanki gibi yüksek seviyede olduğunu vurguladı. KBV yönetim kurulu üyesi Sibylle Steiner, ayakta tedavi bakımında kalitenin sağlanmasının merkezdeki hastaların temel görevi olmayı sürdürdüğünü vurguladı.

Ancak aynı zamanda, tüm kalite güvence önlemlerinin bürokratik çabayla ve bir testin beklenen etkisiyle orantılı olması gerektiği konusunda da uyardı. Bu aynı zamanda doktorların yalnızca kaliteyi artırmak için gerekli olan ve henüz mevcut olmayan verileri toplaması gerektiği anlamına gelir. Steiner, bunun G-BA'daki KBV'den gelen bir talep olduğunu söyledi. © EB/Haberler