Köy ortasındaki kilise mimarisiyle dikkat çekiyor

Bakec

New member
Kars’ın Kağızman ilçesindeki Çengilli köyünde bulunan ve ‘Eğeknamor Manastırı’ olarak da bilinen Çengilli Kilisesi, mimarisiyle dikkat çekiyor.

Yapılış tarihi kesin bilinmeyen Çengilli Kilisesi, kente seyahat maksatlı giden yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği tarihi yapılar içinde bulunuyor.

Köyün ortasındaki zirvede haç planlı ve kubbeli mimarisiyle dikkat çeken 25 metre yüksekliğindeki kilisede, çeşitli kabartma ve süslemeler de bulunuyor.

FOTO: AA

“KİLİSENİN ÜZERİNDE ÜÇ BAŞKA KİTABE MEVCUT”

Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muhammet Arslan, “Üzerindeki süslemeler ve özelliklerinden hareketle 10-11. yüzsenelerda yöreye hakim olan Bağratlı Hanedanlığı tarafınca inşa ettirildiği ileri sürülmekte. Kilisenin üzerinde üç başka kitabe mevcut, bu mevcut kitabeler 14. yüzyıl Gürcü hakimiyeti periyoduna ilişkin ve bu kitabelerin tamir kitabesi olduğunu bilmekteyiz. bir daha 18. yüzyıla ilişkin diğer bir kitabenin de varlığından da her ne kadar bahsedilse de günümüze ulaşamamıştır. 19. yüzyılda bir devir Ermeni vatandaşlar tarafınca kilise kullanılmış, akabinde 93 Harbi’nde 40 yıllık Rus işgali esnasında Ruslar tarafınca da kilisenin kullanıldığını biliyoruz” dedi.

Arslan, kilisenin mimari yapısı hakkında da şu ayrıntıları verdi: “Serbest haç planlı ve kubbeli bir kilise. Özelikle de üzerinde saçak kısımlarında ve kubbe külahında kabartma, birtakım geometrik ve bitkisel süslemeler mevcut. Bunun haricinde bir daha iç mimarında da figüratif süslemelerin olduğunu söyleyebiliriz. Kars ve etrafındaki coğrafya 9 ve 11. yüzsenelerı içinde bu bölgede karar süren Bağratlı Hanedanlığı için hayli kıymetli. Selçuklu Türklerinin de 1064’te Sultan Alparslan’nın Ani’yi fetih etmesiyle, bu etraftaki Bağratlı yerleşimlerinin de Türk hakimiyetine geçtiğini söyleyebiliriz.”

“KÖYÜN TAM ORTASINDA VE TEPEDE”

Ziyaretçilerden Öztürk Güneri ise “Kars’ta gezerken Kağızman Çengilli köyünde bir kilise olduğunu söylemiş olduler. Köye gittim, kiliseyi ziyaret ettim. Kilisenin mimari yapısı hayli yeterli fakat tamirat istiyor. Bu kilise köy halkı tarafınca korunmuş lakin restore edilirse daha da uygun olur. Kilisenin pozisyonu hayli hoş. Köyün tam ortasında ve bir dorukta, o yüzden de ayrıyeten hoş gözüküyor” dedi.

Köy sakinlerinden Yılmaz Polat da “Hâlâ gelen turistler var, ayin yapanlar var. Ben çocukken hatırlıyorum, bu biçimde daha epeyce turist geliyordu” tabirini kullandı. (AA)