Macaristan Teknik Yöneticisi Marco Rossi: Attila Szalai, Jorge Jesus’la daha da gelişecek

Hasan

New member
‘Kriterleri değiştirdik’

Macaristan, nasıl bu düzeye ulaştı?

“2019’daki son maçımızın akabinde yaşanan pandemi sebebiyle her şey durduğunda biz de bu süreçte, nasıl daha farklı oynayabiliriz ve daha farklı bir konsept oluştururuz diye düşünmeye başladık. Oyuncu seçimlerinde kriterleri değiştirdik. Fizikî manada kuvvetli, süratli ve çalışmaya yatkın olanlara yöneldik. Zira bugünün futbolunda, yalnızca teknik oyuncuları seçemezdik. Grupta her insanın bakılırsavi var. Kazansak da kaybetsek de grup olduğumuzu, birlikte hareket ettiğimizi gösterdik. Memleketler arası alanda bilinmeyen oyuncularımız, başkalarıyla tıpkı düzeyde olabildiklerini gördüler. bu biçimdece şahane bir gelişim atmosferi oluştu. Herkes buraya gelirken ve ayrılırken keyifli. Ulaştığımız düzey için de oyuncularıma teşekkür ediyorum.”

Rossi, editörümüz Mehmet Davet Davran’a samimi açıklamalarda bulundu…

‘Şans değildi, hak ettik’

Uluslar Ligi’ndeki performansınız için neler söylersiniz?

“Açıkçası kimse bizden bu performansı beklemiyordu. İngiltere, Almanya ve İtalya’nın olduğu A Ligi’ndeki kümemizde ikinci olduk, liderliği kaçırdık. Şanslı değildik, puanları hak ederek aldık. Son maçta İtalya’ya 2-0 yenildik lakin daha fazlasını hak ettik. O maçta kalecileri Donnarumma mükemmeldi. Artık ise bizden beklentiler daha da arttı. Bu baskıyla başa çıkabilmeli ve EURO 2024’e katılmalıyız.”

‘Direkt birinci 11’de

Attila Szalai’nin, Fenerbahçe ’de kalmasına şaşırdınız mı?

“Bu sürecin nasıl geliştiğini bilemem. Muhtemelen kulüple bir arada alınan bir karardır. Gazetelerde onun, İspanya, İngiltere ve Almanya üzere liglerden birine gideceği yazılıyordu. Açıkçası ben de bunlardan birine transfer olacağını düşünmüştüm. Benim için ayrılmaması biraz sürpriz olsa da bu sorun değil. Attila, büyük bir kulüpte direkt 11’de oynuyor. Ekip için kıymetli bir oyuncu. Fenerbahçe aslına bakarsanız, Türk futbolunu domine eden bir kadro.

‘Sorun olmadıkça değişmez’

Attila, Haziran’dan beri 23 resmi maça çıktı. niye daima oynuyor?

“Attila mükemmel bir karaktere sahip, yerini doldurmanın kolay olmayacağı Adem Szalai’den daha sonra Macaristan’ın ekip ortasındaki değerli başkanlarından biri olmasını bekliyorum. O daima alanda, zira istikrarlı bir biçimde daima birebir performansı verebiliyor. Ayrıyeten savunmanız sağlamsa, o bölgedeki oyuncuyu bir sorun çıkmadıkça değiştiremezsiniz. Attila, bu açıdan büyük bir itimat veriyor.”

‘Her oyuncu yanılgı yapar’

Attila’nın pas konusunda sorunları olduğunu düşünüyor musunuz?

“Hâlâ bu mevzuda ortalama bir düzeyde lakin gelişim sağlıyor. Bunun üzerine çalışarak ve korkmadan devam etmesi lazım. Katiyen kısa ve uzun pas yeteneğine sahip. Yalnızca daha uygun vakit içindema ve seçimler yapması gerek. Ayrıyeten bu kadar ağır maç temposunda her oyuncu, bu stil yanlışlar yapabilir.”

‘Büyük bir mesleği var’

Onun, Jorge Jesus ile çalışmasından şad musunuz?

“Jorge Jesus epey deneyimli ve kusursuz bir teknik adam. Sonuçlara baktığınızda da büyük bir mesleğe sahip. Son derece başarılı bir hoca. Attila’nın, onunla çalışmasından dolayı epeyce memnunum. Jesus’la bir arada bir evvel çalıştığı teknik adamlarla gösterdiği gelişmenin epey daha fazlasını gösterecektir.

‘Solda daha rahat ama’

Jesus’un da savunmada 3’lü oynaması Attila için avantaj mı?

“normal olarak bizim üzere üçlü savunma oynamaları epeyce değerli. Bu durum, Attila’nın üçlü sisteme epey daha güzel alışması ismine faydalı. Biz, onu daha epey sol stoperde kullanıyoruz. Ortada Urban oluyor. Zira solda kendisini daha düzgün hissediyor. Lakin şüphesiz, duruma nazaran defansın ortasında da oynar.”

‘İzlemeden takıma alıyorum’

Fenerbahçe’yi bu dönem izlediniz mi?

“Ne yazık ki şu an için izleme fırsatım olmadı. Zira kadroyu açıklamadan evvel Attila Szalai’nin yalnızca sakat olup olmadığına bakıyorum (Gülerek). İtiraf etmeliyim ki, onu fazlaca fazla izlemiyor ve kulübündeki performansına da bakmıyorum. Bu vaktimi, başka oyunculara ayırıyorum. Zira Attila’dan yana bir kuşkumuz yok.”

‘Türkiye-Galler kapışır’

Türkiye’nin, EURO 2024 kümesi için yorumunuz nedir?

“Çok karışık bir küme. Hırvatistan, liderliğe yakın taraf. En azından günün sonunda kesin finallere katılırlar. Kümede ikincilik savaşı Türkiye ile Galler içinde geçer. Stefan Kuntz daha sonrası Türkiye’ye dışarıdan bakıldığında, oyuncular daha fazla sorumluluk alıyor. Eskiye bakılırsa daha düzgünler ve birçoğu büyük liglerde oynuyor. çabucak hemen tam kadro olamadılar lakin daha kompakt ve organize oldukları kesin.”

FANATİK ÖZEL / Mehmet Davet Davran