Manisa’da klâsik halıcılığın maksadı ihracat

semaver

New member
Klasik prosedürlerle üretilen halıların hoşluğuna doyum olmaz. Her bir ilmediğinde insan eli değdiği için bedeline kıymet katan halılar için yeni maksatlar var.

Manisa’nın Yunusemre ilçesi Yuntdağı bölgesinde bulunan Örselli Mahallesi’nde 20 bayan klâsik tekniklerle dokudukları halıları hem ihracat için hazırlıyor tıpkı vakitte kazandıkları parayla konut ekonomilerine katkı sağlıyor.

GAYE KLASİK EL SANATLARINI JENERASYONLAR UZUNLUĞU DEVAM ETTİRMEK

Başlatılan bir proje kapsamında tezgahlar alındı, ipler temin edildi. Nesiller uzunluğu devam eden klâsik el sanatlarını yaşatmak ve bayanların mesken iktisadına dayanak olmalarını sağlamak hedeflendi.

“KADINLAR ÜRETİYOR, İKTİSAT CANLANIYOR PROJESİ” yenidenLANDI

Geçmişte şimdi her meskende halı dokuma tezgahının bulunduğu mahallede neredeyse unutulmaya yüz tutan halı dokumacılığı Manisa Büyükşehir Belediyesi, Zafer Kalkınma Ajansı, Halk Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye İş Kurumu tarafınca desteklenen “Kadınlar Üretiyor İktisat Canlanıyor” projesiyle bir daha canlandırıldı. Mahallenin eski okulu halı dokuma atölyesine dönüştürülürken, 20 bayan hem halı dokuyarak mesleği yaşatıyor tıpkı vakitte mesken iktisadına katkı sağlıyor.

RENGİ VE KALİTESİ FARKLI

Doğal kök boya ve klasik prosedürler kullanılarak dokunan halılar gerek renkleriyle gerekse kalitesiyle ön plana çıkıyor.

KONUT HALILARI, DAHA EVVEL 20 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLDİ

1982’de turistik bir seyahat için gelen Alman profesör Harald Böhmer’in mahalleye ziyareti daha sonrası halıyı ileri bir düzeye taşıyan ve dokudukları halıları yaklaşık 20 ülkeye ihraç eden mahalleli, hayata geçirilen projeyle halıları bir daha ihraç etmeyi hedefliyor.

“SEVEREK DOKUYORUZ”

Çocukluğundan b u yana halı dokuduğunu ve halı dokumayı sevdiğini belirten Hatice Sak, “Anneannem, babaannem ve annem de halı dokuyordu. Ben de onlardan öğrendim. Ben hem hayli meraklı olduğum için tıpkı vakitte meskenime katkı olsun diye öğrendim. Hâlâ daha halı dokuyoruz. Güç yerleri de var. her insanın yapabileceği bir iş değil lakin biz severek dokuyoruz.” dedi.

“ESKİDEN KONUTLARDA TEZGAH VARDI ARTIK TOPLU DOKUNUYOR”

Halı dokumayı kızlarına da öğrettiğini belirten Ummuhan Tosun, “Okuldan meskene geldiğimde annem bana halı dokumayı öğretirdi. Bundan ekmeğimizi sağladık. Evvelden her konutta halı dokuma tezgahı vardı. Şimdilerde bu türlü muhabbet ederek toplu bir biçimde halı dokuyoruz. Bunun devamını diliyorum. Ben halı dokumayı fazlaca seviyorum fakat artık gençler halı dokumayı sevmiyor. Benim de 2 kızım var onlara da halı dokumayı öğrettim.” diye konuştu.

KALİTENİN GERİSİNDE DOĞAL KÖK BOYASI VE UZUN YILLARA DAYALI DENEYİM VAR

Örselli halısının en büyük özelliğinin doğal kök boya kullanılması ve uzun senelera dayalı bir deneyimle dokunması olduğunu söyleyen Halı Dokuma Öğretmeni Hatice Mezik, “Okuldan çıktıktan daha sonra halı dokumaya başladım. 20 yıldır halı dokuyorum. Ben bu halıları dokumayı çocukluğumda öğrendim. Evvelden konutlarımızda halı dokuma tezgahı vardı. her insanın konutunda tezgah vardı. Uzun bir vakit sürdü. daha sonra tezgahlarımızı konuttan kaldırdık. Gençlerimiz de halı dokumayı öğrenmedi. Biz bu işi bir daha canlandırmak için başladık. Bizim hem başardığımız tıpkı vakitte bildiğimiz bir işti. Bize nazaran yabancı değildi. Çok kaliteli halılar çıkarıyorduk. her insanın yapabileceği bir iş değil.

İNCE PERSONELLİK GEREKİYOR

Çok ince bir personellik gerekiyor. Halılarımızın hoş çıkması ve satılması için kaliteli olması gerekiyor. Örselli halısının en büyük özelliği kök boya olması. Çok uzun yıllare dayalı deneyimle örülüyor olması.” diye konuştu.

“HALILARIMIZI İHRAÇ ETMEK İSTİYORUZ”

Geçmişte mahalleye yakın bir bölgede bulunan Aigai Antik Kenti’ne gelen turistlerin ondan sonrasında mahalleye gelerek halı satın aldığını ve bir daha halılarını ihraç etmek istediklerini belirten Örselli Mahalle Muhtarı Halil Mezik, “Daha evvelde Örselli Mahallemizde kooperatifimiz vardı. Her meskende tezgahımız vardı. Halılar meskenlerde dokunuyordu.

ÖRSELLİ HALISININ EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ KÖK BOYASI

Örselli’nin halısının en büyük özelliği de kök boyası. Burada bu meslek ölmesin. Devlet büyüklerimize sesleniyorum. Devlet büyüklerimizi buraya davet ediyorum. Burada yapılan işi sahiplenilmesini istiyorum. Kooperatif vaktinde olduğu üzere halılarımızı dış ülkelere ihraç etmek istiyoruz. Evvelden haftada 2 kafile turist gelirdi mahallemize. Aigai Antik Kenti’ne seyahate gelen turistler buraya gelerek halı satın alırlardı. Günlük olarak Türkiye İş Kurumu bayanlara 35 lira para veriyor. Burada halılarımıza kıymet kazandırabilirsek oradan da fiyatlarını alacaklar.” sözlerini kullandı.