Mehmet Demirkol’dan flaş Fenerbahçe yorumu: Görülmüş şey değil

Hasan

New member
‘3’lüde ustalaştılar’

Karagümrük karşısında alınan galibiyet değerliydi. Lakin 4 gol yenmesi bu maça özel bir durum mu yoksa genel bir savunma probleminden bahsedilebilir mi?

” Fenerbahçe 15-20 metrede ekip uzunluğunu kısa tutarak oynuyor. Bunda ön alanın rakibin pas kaynaklarını tıkaması birinci kaide. daha sonra, gölge değil, top kapmayı amaçlayan atak baskısı. Natürel savunma çizgisinin hakikat ayarlanması da… 3’lüde bunu 4’lüye oranla epey daha uygun yapıyorlar. Peres-Szalai-Gustavo bunda ustalaştı. 4’lüde buna kanat savunmacıları da dahil oluyor. Aslında 10 numara olan Lincoln’ün buna birden ahenk sağlaması kolay değil. ötürüsıyla Karagümrük bunu bozdu. Tıpkı ligin başında Ümraniye’nin yaptığı üzere. Ne olursa olsun hâlâ heyetim basamağında ve bu kadar yüksek rotasyonla bunu yapan bir grup için bu tip krizler olağandışı değil.”

‘İlginç olan…’

Jorge Jesus, dönemin geride kalan periyodunda tüm futbolcularına baht verdi. Sık sık rotasyon da yapıyor. Size göre bu süreçte en epey parlayan isimler kimler oldu?

6, 7 hatta 8 oyuncunun 3 gün daha sonra değiştiği bir rotasyon var. Türkiye’de görülmüş bir şey değil. Gerçek manada ezber bozuyor. O kadar ki olumlu kararı nazaranmemize karşın alışmakta zorlanıyoruz. Değişik olan iseCrespo, Valencia, İsmail haricinde kahraman yaratmayan bir yapı olması.Hatta ferdi olarak biroldukca oyuncunun performansı eleştirilebilir. Lakin kadro için durum bu biçimde değil. Ve asıl ezber bozan da bu. Arda ortalarda yok. Altay en âlâ durumunda değil. ötürüsıyla taraftarın şunu düşünmesi daha hakikat olur: Bir de herkes kişisel olarak beklenen düzeye çıkarsa ne olur?”

‘Valencia’da daha fazlası var’

Enner Valencia hayli formda, Batshuayi bulduğu talihleri düzgün pahalandırıyor. Bu isimlerin yanında Pedro, King ve Rossi de var. bu biçimdesi bir hamle çizgisinde rotasyon dönem uzunluğu sürebilir mi?

“Valencia en öne geçtiği günden bu yana ekibin en sağlam oyuncusu. Aşikâr bir standardı var. Rakip için fazlaca rahatsız edici. Baskı, güç ve kendine itimadı fazlaca üst seviye. Penaltılar konusundaki meydan okuması inanılmaz. Hiç kaçmıyor. Lakin ben daha fazlası olduğunu düşünüyorum. Daha sıradan oynayabilir. Bunu yaparsa arkadaşları için de fazlaca yararlı olacak. King hazır olduğunda onun da performansı artar. Eldeki forvet sayısı, onları kullanma biçiminin onlar tarafınca kabul görmesi fakat bu güçte bir teknik adamın yapabileceği bir şey. Herkes biat ediyor üzere. Ve öteki dermanı olduğunu da düşünmüyorum.”

‘Hocanın aklını okumak zor’

Portekizli hoca, elindeki geniş takımdan en uygun biçimde yararlanıyor. Sizce orta transfer devrinde desteğe muhtaçlık var mı? var ise hangi bölge güçlendirilebilir?

“Hocanın aklını okumak sıkıntı. Hiç beklemediğiniz bir durumdaki hiç beklemediğiniz bir oyuncunun gönderilmesini isteyebilir. Ya da eldeki oyunculara yüksek teklifler geldiğinde yeni bir şeyler yapmak gerekebilir. Doğal birtakım oyuncular da rotasyondan sıkılıp direkt oyanayacakları bir yere gitmek isteyebilirler. ötürüsıyla hocanın talep ve gereksinimlerini kestiremiyorum. Burada odaklanılması gereken eldekilerin performansını yükseltmesi. Öncelik bu olmalı.”