Mesken meblağları düşecek mi? İslam Memiş mesken alacakları sert biçimde uyardı: Yapmayan epey pişman olacak!

Leila

Global Mod
Global Mod
belirtildiğı günden itibaren vatandaşların ağır ilgisini çeken TOKİ Toplumsal Konut Projesi gündemdeki yerini koruyor. Mesken almak isteyen milyonlarca kişi projeyle ilgili araştırmalarda bulunuyor. Hususla ilgili kıymetli açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, merak edilen tüm soruları yanıtladı. Gündemde tutulan yanlış bilgilere değinen İslam Memiş, ‘Yapamayan büyük pişman olacak!’ ikazında bulundu. İşte İslam Memiş’ten TOKİ Toplumsal Konut Projesi ile ilgili değerli açıklamaları…

SOSYAL KONUT PROJESİNE BAŞVURMALI MIYIZ?

Sosyal medya hesabından yeni bir görüntü paylaşan İslam Memiş TOKİ’nin Toplumsal Konut Projesi’ne değindi. Hususla ilgili merak edilenleri cevaplayan Memiş, “Merhaba arkadaşlar, bugün size toplumsal konut projeleri ile alakalı yanlış bilinen doğruları anlatmaya çalışacağım yahut birinci defa mesken sahibi olmak isteyen vatandaşların toplumsal konut projelerinden yararlanmaları mantıklı mı üzere soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Öncelikle şunu tabir etmek isterim, emlak piyasası ile alakalı, konut fiyatları ile alakalı gerçek olan bir şey var: emlak fiyatlarının her geçen yıl yükselmeye devam edeceği. Bunu kesinlikle göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Yani emlak fiyatları düşecek, kira meblağları düşecek diye bir öngörüm, varsayımım yok. Fakat toplumsal medya hesaplarında bir daha emlak balonu var diye son 20 yıldır Türkiye’de bir haber akışı var ve her yıl nizamlı olarak seçimdilk evvel emlak balonu var emlak balonu var diye koca bir yıl bir 20 yılı geride bıraktık değerli arkadaşlar.” dedi.

“HER GEÇEN GÜN ARTIŞLAR DEVAM EDECEK”

Dolar kurunun emlak piyasasına olan tesirinden bahseden İslam Memiş, “Emlak piyasası, inşaat bölümü derken dolarla maliyeti olan bir kesimi konuşuyoruz. Dolarla maliyeti olan bir bölümü konuştuğumuz vakit, dolar kuru kurundaki düşüşler inşaat maliyetlerini düşürebilir. Soru şu: Türkiye’de dolar kurunun gerilediğini gördünüz mü? Kısa vadeli düşüşlerden bahsetmiyorum. Uzun vadedeki projelerden bahsediyorum. 1,50 TL, 2,50 TL, 5 TL, 10 TL derken bugün 18.40 düzeyinde olan 1 $ kuru ile inşaat maliyetleri artmaya devam ediyor. Türkiye güç alan bir ülke. Türkiye’de genç nüfus oranı çok fazla. Bu beşerler evleniyorlar ve her geçen gün mesken gereksinimleri olacak. Başka değerli bir faktör de boşanma oranları. Boşanma oranları artıyor. Onlar da sonuçta farklı bir meskene çıkacaklar, farklı bir hayat yaşayacaklar ve inşaat maliyetleri, döviz maliyeti talepten kaynaklı doğal artışlar da esasen devam eder.” tabirlerini kullandı.

YAPMAYAN PİŞMAN OLACAK!

İslam Memiş yapmayan ‘pişman’ olacak dedi. TOKİ’nin Toplumsal Konut Projesi’yle ilgili gerçek bilinen yanlışları açıklayan Memiş, doların ne olacağını deklare etti. Memiş, konut alma vakti mı sorusuna da fazlaca net yanıt verdi

EV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

İslam Memiş açıklamalarının devamında şunları söylemiş oldu:

“Bir de talep ve üretim noktasındaki düşüncelerle bir arada ister istemez emlak meblağları her geçen gün, her geçen yıl artmaya devam ediyor. Benim nazarımda da şu anda emlak fiyatları Türkiye’de hala ucuz olduğu tarafında. Alışılmış niyeti olan bir bölüme konuştuğumuz için, bir piyasa konuştuğumuz için döviz kurundaki atakları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Geçen yıl sekiz 80 düzeyinde olan dolar kurunun şu anda 18.40 düzeyinde olduğunu görüyoruz. Geçen yıl -farazi konuşuyorum- 1 milyon TL’ye satın aldığınız bir konutun bu yıl 2 milyon TL olduğunu düşünün. Beşerler diyor ki, fiyatları uçtu gitti. halbuki enflasyon karşısında alım gücü azaldı, paranın pahası düştü için enflasyonist bir ortama geçtiğimiz için siz malın kıymetli olduğunu görüyorsunuz. halbuki paranın kıymeti düştü. 8.80 düzeyinde olan dolar kuru 18.40 lira düzeyine yükseliyor, enflasyonda da %150 civarında bir artış var. Enflasyonist ortamlarda ne oluyor?

Malın bedeli artıyor, paranın bedeli düşüyor. İster istemez de beşerler kendi malının pahasını durduğu yerde bedel kazanmış üzere bir algıya sahip. Bu araç meblağlarında da bu biçimde. Kapısında duran, her gün kullandığı otomobilin bedelinin arttığını düşünüyor; otomobilini pahalandığını düşünüyor. meğer yanlışsız olan şu: alım gücü azaldığı için, paranın paha kaybı oluştuğu için ister istemez insan malının durup dururken daha fazlaca pahalandığını düşünüyor. Mantıken şunu düşünmeniz lazım, her gün kullandığınız aracın nasıl olurda pahası artar? Meskenimiz var, oturuyorsunuz ve her geçen yıl yaşlanmaya devam ediyor bu mesken.”

MALİYETLER ARTTI FİYATLARDA ARTACAK

“İnsanlar bu fiyatlar düşecek, biz biraz daha biz beklemeyi tercih edelim diye bir kanıya sahipler. Ben bu niyete asla katılan birisi değilim. Bakın, bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz oranını tekrar bir baz puan yani bir puan daha düşürdü: %12.

Her ne kadar siyaset faizi düşse de soru şu: Bankaya gittiğiniz vakit o oranlarda konut kredisi kullanabiliyor musunuz? Bildiğim için ve takip ettiğim için söylüyorum, hayır. İkincisi, dilediğiniz kadar konut kredisi kullanabiliyor musunuz yahut araç kredisi kullanabiliyor musunuz yahut muhtaçlık kredisi kullanabiliyor musunuz? Hayır. Burada muslukları sıkıştırdılar ve herkes dilediği kadar para ve kredi kullanamıyor.

Özellikle düşük faizli kredi kullanamıyor. Bu cepte. Siz bugün mesken almadığınız örnek veriyorum, seneye bıraktınız bu işi. T.C. merkez Bankası’nın beklenti anketleri, Cumhurbaşkanlığı’nın çalışma ofisindeki dolar kuru beklenti anketleri nedir, 20 – 21 TL aralığında 1 $ kuru. Bugün dolar kuru ne kadar? 18,40 düzeyinde. Yani dolarda bir yükseliş öngörülüyor bugünkü ekonomik şartlarda bu biçimde. Tahminen 21 değil 22 olur, 23 olur lakin sonuçta bir yükseliş öngörüsü var. Bu ne manaya geliyor? İnşaat maliyetlerinin artacağını manasına geliyor.”

“TALEP ARTIŞIYLA BİRLİKTE YÜKSELİŞE GEÇECEK”

“Maliyetler artınca ister istemez tekrar meblağların yükseldiğini nazaranceğiz. Bir de şu biçimde bir fikir var toplumsal medya hesaplarında, bir konut kampanyası olacak; emlak bölümü ile alakalı, konut fiyatlarıyla alakalı bir kredi düzenlemesi olacak. Düşük faizli vatandaşlar gelip bankalardan kredi kullanabilecek. Bu sefer de ne oluyor? Seçimden yani siyasetten dolayı musluklar açılabilir fakat bu seferde talepten dolayı emlak meblağlarının artacağını görüyoruz. Bu her vakit bu biçimde olmuştur. En son Sayın Cumhurbaşkanı 0,99 oranında bir faiz oranı açıklamıştı. O akşam Sayın Cumhurbaşkanı kürsüde inmeden %25 civarında emlak fiyatlarının daima birlikte arttığını gördük. Bu kararlar alınırsa yani faizlerde bir düzenleme yapılırsa, bu sefer talep karşısında tekrar emlak fiyatlarının yükseldiğini de daima birlikte görmüş olacağız.

Yani olayın neresinden bakarsanız bakın, emlak meblağlarının düşüş ile alakalı bir sonuca çıkamıyoruz. Umarım düşer, umarım beşerler düşük fiyattan konut alır ancak bunun bir de yeni Dünya sistemindeki sistemi var. Yani yeni Dünya sisteminde beşerler servet sahibi olsun, kolay mesken sahibi olsun yahut daha kuvvetli olsun diye sistem kurulmadığı için bunu da farklı algılamak lazım. Beşerler bundan 50 yıl evvel müstakil konutlarda oturuyorlardı. çabucak sonrasında 3 + 1 apartman dairelerine dönüştü. sonrasındasında 2 + 1 daireler dönüştü. ondan sonrasında 1 + 1 dairelere dönüştü. Bugünkü paramız 1 + 0 dairelere bile yetmiyor hale geldi.”

“TALEP FAZLA ÜRETİM AZ”

“Bir de, birinci konutum ve birinci iş yerim projesi kapsamında bir daha toplumsal medya hesaplarından farklı niyetler var. Efendim memur maaşlarına nazaran artırımlı olacakmış, olağanda şu kadar fiyat açıklıyorlar ancak bu kadar olacakmış niyeti var. Bakın arkadaşlar, iki çeşit projeden bahsetmek istiyorum; İstanbul için konuşuyorum. KİPTAŞ ve TOKİ. TOKİ biliyorsunuz ki toplumsal konutlar üreten bir kurum. İnsanlara Türkiye’nin her bölgesinde toplumsal konut projeleri üretiyor ve önemli manada da bu tarafa bir istek var. Lakin şu anda en son açıklanan toplumsal konut projesi, TOKİ’nin toplumsal konut projesine 250 bin rakamsal bedelin karşısında beş milyon müracaatın bir hafta içerisinde geldiğini daima birlikte gördük. Demek ki burada ağır bir talep var fakat üretim önemli manada az. TOKİ’nin her yıl tertipli olarak yaptığı bir şey var; borcunu erken kapatana %25 indirim. Öteki projelerde de bu bu biçimdeydi, birinci kere değil.”