Neşet Ertaş davası bir daha görülecek

Bakec

New member
Yargıtay, Neşet Ertaş’ın yapıtlarının televizyonda müsaadesiz çalınması davasında eksik kovuşturma ile düşme sonucu verildiğine hükmederek mahallî mahkemenin sonucunı bozdu

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’a ilişkin yapıtların, mahallî bir televizyon kanalında müsaadesiz çalınması niçiniyle açılan davanın düşmesine karar veren mahallî mahkeme sonucunı yöntemden bozdu.

Neşet Ertaş’a ilişkin ve Türkiye Musiki Yapıtı Sahipleri Meslek Birliğinin (MESAM) hak sahibi olduğu “öncedenim Sen Oldun” ve “Kendim Ettim Kendim Buldum” isimli yapıtların bir televizyon kanalının yayın akışında müsaadesiz olarak umuma iletildiği teziyle kamu davası açıldı.

Uşak Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Yapıtları Kanununa muhalefetten yargılanan sanıklar hakkındaki davanın düşürülmesine karar verildi.

Yerel mahkeme sonucunın temyiz edilmesi üzerine belge Yargıtay 7. Ceza Dairesine geldi. Daire, eksik kovuşturma ile düşme sonucu verildiğine hükmederek, lokal mahkemenin sonucunı bozdu.

Dairenin sonucunda, yapıtlarla ilgili MESAM vekilinin sunduğu dokümanlar ile hak sahipliği evraklarının kıymetlendirilmesi gerektiği açıklandı.

Eserlerin kelam muharriri ve bestekarı Neşet Ertaş’ın varisi ile meslek birliği içinde düzenlenen yetki dokümanına karşın veraset ilamının belge içerisinde yer almadığının anlaşıldığı belirtilen kararda, ilgili veraset ilamının da belge ortasına alınarak, tüm delillerin birlikte kıymetlendirilmesi ve kararına nazaran sanığın türel durumunun tayin ve takdiri gerekirken eksik kovuşturma ile yazılı biçimde düşme sonucu verilmesinin bozmayı gerektirdiği aktarıldı. (AA)