Özer Hurmacı: ‘”Fatih hoca ulusal ekibe layık görmedi’

Hasan

New member
Fenerbahçe ve Trabzonspor ‘da forma giyen Özer Hurmacı, NTV’de yayınlanan Kırılma Anı programının konuğu oldu. Mesleğinde birfazlaca kırılma anı yaşadığını söz eden Özer Hurmacı, “Biroldukça kırılma anı yaşadım hayatımda. Fakat futbol hayatımdaki kırılma anım Fenerbahçe – Bursaspor maçı. 2009-10 yılında 2-0 öndeyken omzumun kapsüllerinin yırtıldığı an kırılma anıydı” diye konuştu.

“GOL ATMAK HOŞ BİR ŞEY ANCAK ATTIRMAYI DAHA ÇOK SEVDİM”

Gol atmaktan daha epey asist yapmayı sevdiğini söyleyen Hurmacı, “hiç bir vakit gol atmak isteyen bir oyuncu olmadım. Aşikâr bir yaştan daha sonra oyun kurucu oldum, oyuna kıymet verdim. Gol atmak hoş bir şey fakat attırmayı daha epeyce sevdim. Çalım atmaktan, bacak ortası atmaktan, Zidane dönüşü yapmaktan hiç bir vakit vazgeçmedim. Benim de ekibin da muhtaçlığı olduğunda gol atmaya da ihtimam gösterdim” halinde konuştu.

“17 YAŞINDA TRABZONSPOR’DA A EKİPLE İDMANA ÇIKAMAZSIN, EVVEL SENİ ALTYAPIDA GÖRELİM DEDİLER”

Türkiye’deki futbol mesleğinin nasıl başladığıyla ilgili de konuşan Özer Hurmacı, şu sözleri kullandı: “17 yaşındaydım, Almanya’da altyapıda bir senem daha vardı. Sabırsızlık ve tez canlılık yapımızda var. Ben de öyleydim gençken. 1 senem daha varken Türkiye’ye gelip evvel Trabzonspor’da idmana çıkmaya çalıştım. Orada A grupla idmana çıkamazsın, evvel seni altyapıda bakılırsalim dediler. Benim de özgüvenim devasa yükseklikteti, kabul etmedim. O devirde Akçaabat Sebatspor, Muhteşem Lig’deydi. Orada 10 gün kadar a ekiple idmanlara çıktım. Orada da hoca biz Üstün Lig’de düşmemeye oynayacağız, seni oynatamam dedi. daha sonrasında Sadi hoca, Ankaraspor’da Samet hocayı arıyor. Benim akrabam var, sen genç oyuncuları seversin, bakmak ister misin diye. Sen âlâ diyorsan gelsin diyor. Ben de oraya gittim idmanlara çıktım. Samet hoca birinci idmanda hayli beğeniyor. 5 yıllık imza attırdılar, boş sözleşmeye. O denli başladı, Türkiye öyküsü.”

“AYKUT HOCA BİR TARAFIMIZI FENERBAHÇELİ YAPTI”

Aykut Kocaman’ın yerinin kendisinde farklı olduğunu söyleyen Özer Hurmacı, “Aykut hocanın bende yeri fazlaca farklı. Bir yanımızı da Fenerbahçeli yaptı. Trabzonspor’u sevdiğim kadar olmasa da Fenerbahçe’yi de fazlaca seviyorum. Carlos, Alex bütün o yıldızlarla birlikte oynama amacı biraz farklı bir hava kattı. Benim özgüvenimin yükselmesi, oyunumun gelişmesi… 18 yaşından 25 yaşına kadar Aykut hoca ile çalıştım. Benim için hoca, öğretmen ve baba figürüydü, fazlasıydı. Duygusal bir bağ olduğunu düşünüyorum. O denli de hissettim. Aykut hocadan hayli değerli nasihatler aldım. Onun duruşunu, sakinliğini, sabrını, okuma özelliğini, bakış açısını örnek aldım” dedi.

“FENERBAHÇE DEPLASMANLARINDAKİ HAYRANLIĞIM, BENİM O TARAFA HAKİKAT İTTİ”

Fenerbahçe’ye transfer olduğu devri de anlatan Özer Hurmacı, şöyleki konuştu: “Hem Aykut hoca birebir vakitte o devir oradaki oyuncularla birlikte oynama isteğim. Türkiye’ye geldikten daha sonra Fenerbahçe deplasmanlarındaki hayranlığım, benim o tarafa yanlışsız itti.”

“ALEX’İN YETENEĞİ FARKLI BİR BOYUTTA”

Fenerbahçe’de birlikte forma giydiği Alex de Souza’nın farklı bir yeteneği olduğunu söyleyen Özer Hurmacı, “Alex inanılmaz yetenekli ve golcü bir oyuncu. Onun yeteneği farklı bir boyutta. Ben daima iki taraflı olmayı tercih ediyordum. Benim attığım kimi çalımları örneğin saydığımız isimler atamaz. Benim attırdığım golleri attıramazlar. Fakat ben de onların duran top, şut özelliği, kısa alanda değişik özellikleri var. Sahiden yetenek olarak kendimi kimselerle kıyaslamadım. Lakin Allah’a şükür benim de yetenek potansiyelim yüksek” diye konuştu.

“HEM FENERBAHÇE’DE HEM ULUSAL EKİPTE 11’DE OYNARKEN KONYA’DA AYAĞIM KIRILDI”

Konya deplasmanında ayağının kırılmasının akabinde bir yıl boyunca korktuğu için sol tarafa yanlışsız çalım atamadığını söyleyen Özer Hurmacı, “1 sefer yüzde 80’ineme yaklaştım. Bir Bursaspor maçı oynamıştık. 60’ıncı dakikada taraftarlar benim ismimi bağırıyordu. Benim o özgüvenimi düşünebiliyor musunuz. 3, 4 gün daha sonra bir daha lig maçı Bursaspor ile. Hala mana veremediğim bir biçimde ben karşıt top atarken Ozan İpek, omzuma hakikat atladı. Kapsüllerim yırtıldı. O dönemi da Fenerbahçe’de bitirdim. Ancak üst üste 3 maç 90 dakika oynayıp da o özgüveni yakalayamadım. Ayrıldıktan daha sonra Kasımpaşa’da oynadığım için o özgüveni yakaladım. Trabzonspor’da, Akhisar’da. Oynadığım, mühlet aldığım kadrolarda verimli oldum. Fenerbahçe’de de âlâ olduğum periyotlar var. İkinci senede hem Fenerbahçe’de hem ulusal ekipte 11’de oynarken Konya’da ayağım kırıldı. Dönüşler sahiden çok sıkıntı. İnsanların sizden beklentileri var sizin o beklentileri karşılaşmak için fazlaca kuvvetli olmanız gerekiyor. Sakatlıklarla uğraşırsanız, başınızı tam manasıyla oraya veremiyorsunuz. Beden kimyası bozuluyor. Ben 1 sene boyunca sol tarafa çalım atamadım. Aklımda daima o kaygı, tekrar kırılır mı diye” tabirlerini kullandı.

“SADECE BREZİLYALILLAR DEĞİL, TÜRK FUTBOLCULAR DA ÖZERİNHO DİYORDU”

Brezilyalı futbolcularla her vakit uygun anlaştığını kelamlarına ekleyen Özer Hurmacı, “Brezilyalılarla âlâ anlaşıyorum. Daha evvel Ankaraspor’da Jaba, Tita, Vederson, Özerinho’yu diyorlardı. Ronaldinho örnek aldığım oyunculardan bir tanesi. Beşerler tahminen de yeteneklerimi benzettikleri için Özerinho diyorlardı. Yalnızca Brezilyalılar değil, Türk futbolcular da söylüyordu” dedi.

“ÇOK KOLAY OYNASAYDIM ÖZERİNHO OLAMAZDIM”

Fenerbahçe’de oynadığı periyotta set atağı oynadıklarını ve kimi vakit durum bulmakta zorlandığını söz eden Özer Hurmacı, şöyleki konuştu: “Çok sıradan oynadım. Lakin kimisine nazaran hiç sıradan oynamadım üzere geliyor. Biroldukca futbolcu sıradan oynuyor. sıradan oynamak zordur. Özgüvenim yüksekken 3 kişinin ortasına girip çıkabiliyordum. Fenerbahçe’de set atağı oynadık, istediğim boşluğu bulamadım. Anadolu grubuna gittiğimde fazla boş alan buldum, kişisel olarak inisiyatif alabildim. sıradan oynadım fakat fazlaca da sıradan oynasaydım Özerinho olamazdım. O yeteneğimi, farklılığımı hala halı alanda top oynarken çalım atmaktan keyif alırım. Bunları yapasım daima var. O yetenek bende olduğu için denedim. Fenerbahçe forması giydiğinde karşında 2 kişi oluyor ve yüzde 200 konsantre oluyorlar. Orada onu yapmak biraz daha zorlaşıyor. 6 yıl büyük gruplarda oynadım. Bursaspor’u da sayarsan 8. Orası da büyük bir topluluk. Geriye kalan 6, 7 yıl Anadolu’da oynadım. Anadolu’da oynadığın vakit karşısına 1 kişi geliyor. Büyük ekipte oynamak sahiden çok güç.”

“BU KADAR ÇOK DURUMA GİRİP DE GOL ATAMADIĞIMIZ BİR MAÇ DAHA OLMAMIŞTIR”

2009-10 döneminde kaybettikleri şampiyonluğun ortasında kaldığını belirten Özer Hurmacı, “Çocukluğumda yaşadığım 95-96 dönemi benim için travmaysa, 2009-10 dönemi da benim için travmadır. Bu kadar epeyce konuma girip de gol atamadığımız bir maç daha olmamıştır. Gol olacak diye bekledik. Son 10 dakika biraz başımızı karıştırdı. O anons olmasa atardık diye düşünüyorum. niye o denli bir anons oldu, niye bizim oyuncular geri pas yapmaya başladı anlamadım. 90’da, 90+5’te atardık. O şampiyonluk içimde kaldı. Mesleğimin en gerilimli maçı oydu. Maçtan evvelki gün sabaha kadar uyuyamadım” biçiminde konuştu.

“O KADRO 30’DA 30 DA YAPAR”

2010-11 dönemindeki takımlarının fazlaca kuvvetli olduğuna dikkat çeken Hurmacı, “O dönem bizim takımımız hayli kuvvetliydü. Trabzonspor’un da o denli. Bizim o sezonki takımımız bozulmasaydı, bir şampiyonluk serisi yakalayabilirdik. 17’de 17 de yapar. 30’da 30 da yapar. O kadar kuvvetli bir takım vardı. Ekip ruhu vardı. 82 puan toplamak kolay değil. Trabzonspor’u da kutlamak lazım. Onlar da 82 puan topladı. İçerde onlara karşı 2-0 kazandık, Galatasaray ‘ın stat açılışında galip geldik. İnönü’de Alex hattrick yaptı, galip geldik. Her maçtan daha sonra kenetlenme arttı. Bir baskı hissetmedim aslında. 2010-11 döneminin akabinde 10 gün orta verildi, ben 5 gün Trabzon’daydım. Annemler oraya gelmişti, ben de oraya gittim. Kısım kısım reaksiyonlar olmuştu. Ben hala Trabzonsporluyum diyorum. Fenerbahçe forması terlettim. Orada fazlaca fazla insanın emeği var. Her şeyi ortasında barındıran, her şey karmakarışık fakat tadı güzel” dedi.

“AYKUT HOCA MUKAVELENİ UZATARAK 1 YIL KİRALIK GİT DEDİ”

Fenerbahçe’den ayrılış periyodunu de anlatan Hurmacı, “Sakatlıklar etkiledi lakin son yılımda hiç sakatlık geçirmemiştim. Dönem başını da geçirmiştim. 2, 3 maç üst üste oynayabilseydim farklı olurdu. Daima oynamayı tercih ettiğim için 3’üncü yılın sonunda ayrıldım. Hoca o dönem başında Özer bir sene kiralık oynasan, kendini toplasan düzgün olur, mukaveleni uzatarak kiralık git diye bir yol haritası önermişti. Lakin sen ne istersen hürmet duyarım demişti. Ben de ayrılmak istiyorum hocam dedim. Bir türlü olmuyor, beklenti yüksek, oluyor, olmuyor üzere ortada kalmak beni yıpratmıştı. O denli bir karar alındı biz de yolumuza devam ettik” diye konuştu.

“TRABZONSPOR’A TRANSFER OLDUM DİYE O GÜN ORADA BİRLİKTE TER AKITTIĞIM İNSANLARI KENARA KOYUP, BU TARAFA DÖNEMEM”

Ben alana çıktığımda her şeyi unutuyorum. Futbol oynuyorum, aşık olduğum işi yapıyordum. Trabzonspor’a transfer olmuşum, çocukluğumun aşkı. 20 numaralı formayla Kadıköy’de oynamışım. 10 numaralı formayla çocukluk aşkımda oynamışım. Ben bunlarla gurur duyuyorum. Birilerinin beklediği karşılığı vermem. Ben hiç bir vakit bu biçimde bir insan olmadım. Artık teknik yöneticilik yapmak istiyorum. Ben insanların istediğini söylemek zorunda değilim. Neyi düşünüyorsam onu söylemiş oldum. Orada bir emek var. Hocanın, taraftarın, oyuncunun, her insanın emeği var. Trabzonspor’a transfer oldum diye o gün orada birlikte ter akıttığım insanları kenara koyup, bu tarafa dönemem. Birebir biçimde bugün de bu biçimde. Trabzonspor’u ne kadar epey sevdiğimi biliyorsunuz” tabirlerini kullandı.

“FENERBAHÇE’DEN DE TRABZONSPOR’DAN DA AYRILMAK KOLAY DEĞİLDİ”

Trabzonspor’da idare değişikliğinin akabinde kadrodan ayrıldığını kelamlarına ekleyen Özer Hurmacı, “Başkan değişti. Yeni lider ya da yeni gelecek hoca mı beni istemedi bilmiyorum. Değişik niçinlerden dolayı. Fakat 2.5 sene boyunca, 7 farklı hocada daima oynayan oyuncu oldum. Takım dışı bırakılıp, gönderilene kadar. İçimi acıtıyor mu, acıtıyor. Sevdiğinden ayrıldığı vakit beşere daha epeyce acı verir. Fenerbahçe’den ayrılırken de kolay olmadı. İmza attım, alacağımı bıraktım daha sonra Kasımpaşa üstüne para ödedi. Oradan ayrılmakta kolay değildi. Trabzonspor’dan ayrılmak da kolay değil. hayatım boyunca geriye epeyce düştüm, epeyce şükür her seferinde kalkmasını bildim” biçiminde konuştu.

“FATİH HOCA BİZİ ULUSAL KADROYA LAYIK GÖRMEDİ”

A Ulusal kadroda ilgili fikirlerini de aktaran Özer Hurmacı, kelamlarını şu biçimde noktaladı:

“Fatih hoca seni tutuyorsa A Ulusal ekip oyuncusu oluyorsun. Biz o periyot tahminen de hem Fenerbahçe’ye gitmemizden dolayı ya da diğer niçinlerden dolayı bizi oraya layık görmedi. Ben de o yüzden A Mili grup futbolcusu olamadım. Yetenek ya da muvaffakiyetten değil. Türkiye’de bu biçimde seçimler oluyor.” (DHA)