Pink Floyd’un efsanevi ismi Syd Barrett’a ilişkin gitar 20 bin sterline satıldı

Bakec

New member
Bir vakit içinder Pink Floyd’un kurucularından biri olan Syd Barrett’ın gitarı, müzayedede yaklaşık 20 bin sterline (yaklaşık 265 bin lira) satıldı. 12 telli Yamaha akustik gitar, Cambridge’deki bir müzayedede satış öncesi iddiaların (5 bin ila 10 bin sterlin arası) neredeyse iki katına çıktı.

Syd Barrett, 1968’de Pink Floyd’dan ayrıldı ve annesinin Cambridge’deki bodrum katında yaşadı ve 2006 yılında 60 yaşında pankreas kanserinden ömrünü kaybetti.

Barrett’ın 1971’de aldığı gitar, Fransa’dan gelen bir teklife satıldı. Gerçek ismi Roger Keith Barrett olan Barrett, 1971 yılında Rolling Stone mecmuasına verdiği röportajda gitardan bahsetmiş ve Gazeteci Mick Rock’a şunları söylemişti: “Bu benim yeni 12 telli gitarım. Daha yeni alışıyorum. Dün cilaladım.”

Bu röportajdan kısa bir süre daha sonra, Barrett uyuşturucu niçiniyle kimi zihinsel bozukluklar yaşadı.

GELİRİ HAYIR KURUMLARINA BAĞIŞLANACAK

Barret, kurucu üyesi olduğu ve müzik söyleyip gitar çaldığı Pink Floyd’un birinci günlerinde kümenin neredeyse önderi pozisyonundaydı. Fakat tam kümenin mesleği yükselmeye başladığında, Barrett’ın uyuşturucu kullanması ve zihinsel sıhhat sıkıntıları, giderek daha sistemsiz davranışlara niye olurak kümeden ayrılmasına ve sonunda Cambridge’e dönmesine niye oldu.

Gitar, Barrett’in babasının konutunda onlarca yıl saklandıktan daha sonra, müzikçinin 57 yaşındaki yeğeni Mark Barrett tarafınca Aralık 1971 tarihindeki Rolling Stone mecmuasının bir kopyasıyla bir arada satıldı.

Aile, gelirin Mind ve Arthur Rank Darülaceze hayır kurumları içinde eşit olarak bölüneceğini söylemiş oldu.

Mark Barrett, “senelerdır ailemizin çatı katındaydı, umarım bir diğerine da amcama verdiği üzere sevinç verir.”

Barrett’a ilişkin bir dizi öbür eşya da açık artırmada satışa sunuldu.

Müzayede meskeni Cheffins’in yöneticisi Martin Millard şunları söylemiş oldu: “Açık artırmada epeyce sayıda Pink Floyd hayranımız vardı ve dünyanın dört bir yanından tekliflerin geldiğini gördükçe, Syd efsanesinin açıkça yaşıyor olduğuna şahit olduk.”