Sarp Hudut Kapısı’nda ek geçiş peronları devreye girdi

semaver

New member
Türkiye’nin Kafkas ülkelerine açılan Artvin’in Sarp Hudut Kapısı’nda ihracat ve ithalat süreçleri sürüyor.

Sarp Hudut Kapısı’nda ihracatın artması, özel araçlarla giriş- çıkış yoğunluğu, yenileme çalışması süren Ardahan’ın Türkgözü Hudut Kapısı’nın kapalı olması niçiniyle nakliyecilerin bu kapıya yönlendirilmesi kararı uluslararası nakliyecilik yapılan tırlar, Türk tarafında kuyruk oluşturdu.

Tır parklarının dolmasıyla Karadeniz Kıyı Yolu üzerinde aralıklarla oluşan, Türk tarafında 29 kilometreyi aşan kuyruk, Kemalpaşa ve Hopa ilçelerini geçip Arhavi ilçesine kadar geldi. Kara yolunun bir şeridini kapatan tırlar, trafiğin de aksamasına niye olmaya başladı.

HUDUT ÖTESİNDE GÜRCÜ YETKİLİLERLE GÖRÜŞTÜLER

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Osman Akyürek, Hopa Taşıyıcılar Kooperatifi Lideri Celil Yıldırım, Milletlerarası Nakliyeciler Derneği İdare Şurası Üyesi Alişan Topaloğlu, Sarp Hudut Kapısı’nda Türk ve Gürcü gümrük yetkilileri ile bir ortaya geldi.

Heyet gece yarısı hudut ötesine geçerek gerçekleşen görüşmelerde Gürcistanlı gümrük nazaranvlilerine baklava ikram etti, ek geçiş peronlarının devreye alınmasını istedi. Görüşmelerin akabinde ek peronların devreye alındığı Gürcistan gümrüğünde geçiş süreçler hızlandırıldı.

“6’NCI PERONUN AÇILMASIYLA SÜREÇLER HIZLANACAK”

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Osman Akyürek, yetkililerle TIR kuyrukları meselesini görüştüklerini belirterek, “Ümit ediyorum ki burada bulunmamız daha ağır geçişlere kapı açar. Yalnızca Türk nakliyecileri değil, bu kapıdan geçen Kafkas Cumhuriyetleri’ne giden bütün ülkelerin nakliyecilerinin sorunu. Sorun ortak, keder ortak. Bunun için burada yetkililerle birlikte Gürcü makamlarla görüştük. Hoş bir görüşme, beraberlik oldu. Gürcistan 4-5 peronla çalışıyordu lakin şu anda 6’ncı peronu açmış bulunuyorlar. 6’ncı peronun açılması ile birlikte süreçler hızlanacak ve bu kuyrukların daha süratli biçimde azalacağını, tırcılarımızın bundan olumlu biçimde yararlanacağını düşünüyoruz” dedi.

“GÜNLÜK ARAÇ GEÇİŞİ 800’E ÇIKACAK”

Sarp Hudut Kapısını kullanacak 2 bin 600 aracın Türkiye’nin çeşitli noktalarından yola çıktığını söyleyen Akyürek, “700 araç tır parklarında bekliyor. Huduttan şu anda ortalama 600-700 araç geçtiğine de şahit olduk. Gelen ve bekleyen araçlarla bir arada bir tır şoförü 3 günde fakat sona ulaşabilir bu durumda. Gürcü tarafında 6 peronunda çalışması ile geçiş yapan araç sayısı 800’e ulaşacaktır. İhracatın yüzde 40 civarında artığı ve firmaların yıl sonu kapama süreçleri ile yaşanan bu yoğunluğun 15 gün daha süreceğini kestirim ediyoruz” diye konuştu.

“4 GÜNDÜR BEKLİYORUM”

İstanbul’dan gelen ve Gürcistan’a geçiş için bekleyen tır sürücüsü Osman Albay, “Bugün 4’üncü günüm ve lakin Gürcistan’a artık geçiyorum. Şu anda Hopa’da kuyruk fazlaca. Hopa’yı geçince gümrükte sorun olmuyor. Sorun herbiçimde Gürcistan gümrük kapısında, çalışmalar zayıf. Türkiye’de yoğunluğa göre tır parklarında birkaç gün bekliyoruz. Gümrüğe gelince 1 saate geçiyoruz” dedi.

“GÜRCİSTAN TARAFINDA SÜREÇLER YAVAŞ”

4 gündür Gürcistan’a geçmeyi bekleyen TIR sürücüsü Refik Bektar da “İstanbul’dan geliyorum, Azerbaycan’a gidiyorum. 4 gündür Gürcistan’a geçmeye çalışıyorum. Türkiye tarafınca sorun olmuyor lakin Gürcistan tarafına geldiğimizde süreçler yavaş işlediğinden epeyce bekliyoruz. Yılbaşı olması da bu yoğunluğu artırıyor” diye konuştu.