Sarp Hudut Kapısı’nda tır kuyruğu 29 kilometreye ulaştı

semaver

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği yeni ekonomik perspektifle Türkiye yeni bir yola girdi.

Bu kapsamda düşük faiz yüksek istihdam ve ihracat anlayışıyla yeni adımlar atılıyor.

Bu kapsamda ihracatta büyük bir yükseliş yaşanıyor.

Türkiye’nin Kafkas ülkelerine açılan Artvin’in Sarp Hudut Kapısı’nda ihracat ve ithalat süreçleri sürüyor.

Sarp Hudut Kapısı’nda ihracatın artması, özel araçlarla giriş- çıkış yoğunluğuyla yenileme çalışması süren Arhadan’ın Türkgözü Hudut Kapısı’nın kapalı olması niçiniyle nakliyecilerin bu kapıya yönlendirilmesi kararı uluslararası nakliyat yapılan tırlar, Türk tarafında kuyruk oluşturdu.

29 KİLOMETRELİK TIR KUYRUĞU

Tır parklarının dolmasıyla Karadeniz Kıyı Yolu üzerinde aralıklarla oluşan, Türk tarafında 29 kilometreyi aşan kuyruk, Kemalpaşa ve Hopa ilçelerini geçip Arhavi ilçesine kadar geldi. Kara yolunun bir şeridini kapatan tırlar, trafiğin de aksamasına niye oluyor.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Osman Akyürek, son periyotta ihracatın artışıyla hudut kapılarında da yoğunluğun arttığını söyleyerek, “Türkgözü Hudut Kapısı’nın inşaat niçiniyle kapalı olması kararı oraya giden araçlar da Sarp Hudut Kapısı’na yönelince yoğunluk daha da arttı. Gürcistan tarafında süreç yapılan peron sayısının düşük tutulması da yoğunluğa sebep olmuştur. Türkiye tarafınca fazlaca ağır bir biçimde küçük otomobil çıkışıyla birlikte Gürcistan tarafınca da hem küçük otomobil tıpkı vakitte yaya girişi yoğunluğu yaşanıyor. Şayet Gürcistan tarafında 5 yahut 6 peron daima açık kalırsa Türkgözü Hudut Kapısı’nın açılmasıyla da yaşanan tır yoğunluğu paylaşılırsa bu kuyruklar azalacaktır” dedi.

“YOL TEK, KAPI KAPASİTESİ BELLİ”

Sarp Hudut Kapısı’nda günlük ortalama 1100 TIR’a giriş çıkış süreci yapıldığını belirten Akyürek, “Günde ortalama Türkiye tarafınca 600 TIR çıkışı yapılıyor, Gürcistan tarafınca ise 400 TIR girişi yapılıyor. Bu ortada da arabayla geçiş yapanların süreçleri gerçekleştiriliyor. Pandemi periyodunda Gürcistan’a kısıtlı girişler biraz rahatlayınca, beşerler bekleyen iş alakalarını ve toplumsal ömrünü bir daha canlandırmak için ağır bir biçimde araçlarıyla Gürcistan’a giriş yapıyorlar. Gürcistan tarafınca da alışveriş için Türkiye’ye girişler ağır biçimde yaşanıyor. Bu giriş çıkışlar da çatışınca yol tek, kapı kapasitesi muhakkak bu da yoğunluğun artmasına sebep oluyor” diye konuştu.

“KUYRUKLARLA DAİMA KARŞILAŞIYORUZ”

TIR sürücüsü Murat Sarı, 3 gündür kuyrukta beklediğini söyleyerek, “Kocaeli’den geliyorum. Azerbaycan’a gitmeye çalışıyorum. Sarp Hudut Kapısı’nda bu tır kuyruklarıyla daima karşılaşıyoruz. Genelde 2-3 gün sürüyor kapıya geçmek. Biz alıştık, artık bu durum olağan geliyor” dedi.

TIR sürücüsü Yücel Seçer de “Şu anda yıl sonu olduğu için ihracat fazlaca fazla, bu yüzden de kapıda yoğunluk oluşuyor. Yetkililerden tahlil bekliyoruz” diye konuştu.

Almanya’dan gelip, gezmek için Gürcistan’a gittiğini söyleyen Hayri Özyetim ise “Türkiye’yi gezdim, biraz da Gürcistan’ı gezmek istedim. 2 saattir bekliyorum. Niçin beklediğimizi de bilmiyorum. TIR’larla birlikte kişisel geçişlerde de büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Bilhassa Gürcistan’dan Türkiye’ye girenlerin sayısı fazla” dedi.