ŞEBEKEYİ BULAN AŞI GRUPLARI, SEVİNÇTEN ZILGIT ÇEKTİ

Bakec

New member
ŞEBEKEYİ BULAN AŞI GRUPLARI, SEVİNÇTEN ZILGIT ÇEKTİ
VAN’ın Gürpınar ilçesinde aşılama yapmak için Keşiş Yaylası’na çıkan sıhhat takımları, aşı kaydı oluşturmak için şebeke bulamayınca, ellerinde telefonlar, şebekenin çektiği bölgeyi bulmak için yüksek bir yer aradı. Bir bölgede şebekenin çektiğini goren sıhhat takımları sevinçlerini zılgıt çekerek gösterdi.

Aşılama oranı en düşük vilayetlerden olan Van’da sıhhat çalışanları, kapı kapı dolaşıp aşılama çalışmalarını sürdürüyor. Gürpınar İlçe Sıhhat Müdürlüğü takımları, Van’a yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Gölardı Mahallesi’nde Keşiş Yaylası’na çıkanları aşılamak için seferber oldu. Yaylaya giden sıhhat takımları, çadırları gezerek halkı aşı olmaları için ikna etti. Aşı kaydı oluşturmak isterken telefonun çekmediğini fark eden sıhhat çalışanları, dağ taş dolaşıp şebeke aradı. Uzun uğraşlar kararı telefon şebeke noktasını bulan sıhhat çalışanları, sevinçlerini zılgıt çekerek gösterdi. bir süre burada aşı süreçlerini yapan sıhhat çalışanları, şebeke büsbütün kesilince bu sefer de yayladakileri araçla Keşiş Gölü’ne yakın bir noktaya götürdü. Burada ambulansta hazırlanan aşılar, vatandaşlara yapıldı. Aşılarını olanlar, sıhhat çalışanlarına teşekkür etti.

‘TEPE ZİRVE ŞEBEKE ARADIK’

Gürpınar İlçe Sıhhat Müdürlüğü’nde nazaranvli Tabip Gizem Gözen, pandeminin sona ermesi için canla başla çalıştıklarını, halkın da elini taşın altına koyması gerektiğini söylemiş oldu. Tabip Gözen, “Bugün arkadaşlarımızla birlikte Keşiş Yaylası’na geldik. Vatandaşlar yılın belli aylarında yaylalara çıkıyor. Bizler de yaylaya kadar geldik. Lakin yaylada şebeke ve internet sorunu yaşadık. Birtakım zorluklar yaşadık. İnternet ve şebeke çekmediği için vatandaşların hizmetlerden yoksun kalmasını hakikat bulmadığımız için buralara kadar geldik. İmkan sağlanırsa inşallah birkaç aya kalmadan herkesi aşılayabilirsek artık bu makus günleri geride bırakmış oluruz. Zirve tepe şebeke aradık. Ben arkadaşlara şebekeyi bulan birinci şahsa sevinç çığlığını atsın dedim. Zira uzun bir süre uğraştık ve en son vatandaşları yaylaya yakın şebekenin çektiği bir noktaya getirdik. Araçlarla buraya taşıyarak internet işlerini halledip aşılarını yapmaya çalışıyoruz. Bölgedeki vatandaşlar da sağ olsunlar bizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Vatandaşlarımız hakikaten bu pandeminin bitmesini istiyorsa, elini taşın altına koysun. Aşılarını rastgele bir sıhhat kuruluşunun olduğu noktadan yaptırmasını istiyoruz. Gidebildiğimiz, ulaşabildiğimiz her insanın ayağına gidiyoruz fakat beşerler da bizlere yardımcı olsun” diye konuştu.

ŞEBEKE ZILGITI

İnternete birinci ulaşım sağlayan ve sevinç zılgıtı çeken Hemşire Tuğba Çilka, şu biçimde konuştu: “Yaylaya geldik, vatandaşları aşılamak için. Çadırlarda aşı yapmak istedik lakin şebeke ve internet sorunu yaşadık. Dağ, taş ve zirve biroldukca yeri dolaştık fakat şebeke bulamadık. Birinci şebekeyi bulduğumuz noktada ben birinci onay kodunu alınca fazlaca sevindim ve espri manasında zılgıt çektim. Çadırların etrafında şebeke ve internete erişim sağlayamadık. Bizler de sonrasındasında vatandaşları kendi imkanlarımızla taşıma yoluyla Keşiş Gölü karşısına getirip aşlamaya başladık.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı