Türkiye’nin birinci Dolby Atmos takviyeli Uzamsal Ses albümü yayınlandı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
Türkiye’nin birinci Dolby Atmos takviyeli Uzamsal Ses albümü yayınlandı
Ünlü müzikçi, oyuncu ve direktör Mahsun Kırmızıgül, 16 yıl ortadan daha sonra çıkardığı yeni albümü ile uzun bir süre daha sonra yinedan hayranları karşısına çıktı. Sanatkarın son çalışması olan Güzel Geldin isimli albümü, Apple Music‘in sunduğu Dolby Atmos takviyeli uzamsal ses teknolojisiyle yayınlandı.

Mahsun Kırmızıgül’den Uzamsal Ses takviyeli albüm: Güzel Geldin

Mahsun Kırmızıgül imzalı Beğenilen Geldin albümü, farklı müzik çeşitlerini ve Anadolu ezgilerini senfoniyle harmanlayarak karşımıza çıkardı. Çalışmaları 3 yıldır süren albümde 6 farklı stüdyoda, 5 aranjör vazife aldı. Türkiye’nin birinci Dolby Atmos dayanaklı Uzamsal Ses albümünü Apple Music’te yayınlayan Kırmızıgül, mevzuya ait şu açıklamalarda bulundu:

“Ben daima sürdürülebilir muvaffakiyetlerin takipçisi, yeniliklerin hep habercisi oldum. Ve bir daha bu projede Türkiye’nin ilk Dolby Atmos takviyeli Uzamsal Ses albümünü, Apple Music’te paylaştık.

Uzamsal sesin ne olduğunu bilmeyenler olabilir. Ben daha evvel uzamsal ses tecrübesini sinemalarımda uygulamıştım. Ancak müzik albümünde uygulanan uzamsal ses epeyce farklı. Yakın bir gelecekte, insanlık uzamsal sese sahip olan albümler dinleyecek. Stereo yakın bir gelecekte fazlaca eski bir dinleme sistemi olarak kalacak.

Dinleyici uzamsal sesi dinlerken, müziklerin fazlaca daha geniş, fazlaca daha kaliteli geldiğini anında hissedecek. Çalgıların, ritimlerin 360 derece döndüğü bir dünyanın ortasında olduğunu anlayacaklar. “

Dolby Atmos takviyeli Uzamsal Ses teknolojisi, Apple Music platformu yardımıyla kullanıcılara etkileyici bir ses tecrübesi sunuyor. Dinleyicilere fazlaca boyutlu sesler ve pek net bir işitsel tecrübe sunan bu müzik teknolojisi, Apple Music abonelerine 90 milyondan fazla şarkıyı, Kayıpsız (Lossless) Ses formatında dinleme talihi sunuyor ve bunun için ekstra bir fiyat talep etmiyor.

Dolby Atmos destekli Uzamsal Ses teknolojisi sunan aygıtlar

Dolby Atmos dayanaklı Uzamsal Ses teknolojisi, aşağıdaki aygıtlarla dinlendiğinde otomatik olarak Dolby Atmos biçiminde çalar:

• Uzamsal sesin açık olduğu AirPods Pro, AirPods Max, AirPods (3. nesil) yahut Beats Fit Pro. Kontrol Merkezi’ne gidin, ses düğmesini basılı tutun, akabinde Uzamsal Ses’e dokunun.
• AirPods
• BeatsX, Beats Solo3 Wireless, Beats Studio3, Powerbeats3 Wireless, Beats Flex, Powerbeats Pro, Beats Solo Pro yahut Beats Studio Buds
• iPhone XS yahut daha sonraki modeller (iPhone SE hariç), iPad Pro 12,9 inç (3. jenerasyon yahut daha sonraki modeller), iPad Pro 11 inç yahut iPad Air’de (4. nesil) bulunan yerleşik hoparlörler

Dolby Atmos takviyeli Uzamsal Ses teknolojisini kullanmak için Apple Music platformunu kullanmanız gerektiğini yenidendan hatırlatmakta yarar var. Şayet çabucak hemen platforma abone olmadıysanız, rastgele bir müziği Shazam ile arattığınızda, 5 ay boyunca fiyatsız Apple Music aboneliği alabileceğinizi belirtelim. Bu kampanya, 31 Ocak tarihine kadar geçerli olacak.