Ünlü orkestra şefi tehditlere dayanamayıp istifa etti

Bakec

New member
Seattle Senfoni Orkestarası’nın şefi tehdit edildiğini sav ederek e-postayla ansızın istifa etti.

Thomas Dausgaard, orkestraya Danimarka’daki konutundan bir e-posta göndererek nazaranvinden ayrıldığını deklare etti. 58 yaşındaki şef, iki aydan kısa bir süre evvel bir konser için orkestraya katılmıştı. Salgınla ilgili seyahat kısıtlamaları, onu neredeyse iki yıl boyunca Washington Eycihazından uzak tutmuştu.

Şef açıklamasında şu satırlara yer verdi: “bu biçimdesine kolektif bir sanatsal başarıyı fark ettiğimiz şu anda uzaklaşma sonucum, pandemi periyodunun bir kararı. Bu da hepimiz için şu soruyu düşündürüyor: Hayatlarımıza nasıl bedel veriyoruz? Seattle Senfonisi ileyken hayatımdan son derece keyif aldım ve artık devam etme vaktim geldi.”

Lakin çabucak sonrasında gerçekleşen bir röportajda farklı bir tontan konuşmaya başlayarak, değişik açıklamalarda bulundu. The New York Times’a “şahsi olarak inançta olmadığımı hissettim. Tehdit edilmiş hissettim” dedi.

Dausgaard, senfoninin liderliğiyle ilgili problemlerinin detaylarını vermedi, lakin yöneticileri onu korkutmaya çalışmakla suçladı. Ayrıyeten orkestranın zirvesindeki değişikliklerden daha sonra endişe tarafınca yönetilmeye başladığını sav etti.

bununla birlikte BBC İskoç Senfoni Orkestrası’nın şefi olan Dausgaard, 2019’dan beri bu nazaranvdeydi ve on yıldan fazla bir müddetdir orkestrayla bir arada çalışıyordu.

Seattle Senfonisi argümanları reddediyor. İdare şurası lideri Jon Rosen, “Düşmanca bir ortam olduğuna yahut aslında inançsız olduğuna dair hiç bir tezin doğruluğu yok” dedi.

3 Ocak’ta istifa eden Dausgaard, ayrılma sonucuyla ilgili olarak “yaşamım bu kadar gergin olamayacak kadar değerli” dedi.