Ukrayna’ya dayanak olan Nick Cave’e ikili standart eleştirisi

Bakec

New member
Nick Cave, Ukrayna ile dayanışma ortasında olunması gerektiğini söz ettikten daha sonra kendisini, ikili standart suçlamasına karşı savundu.

Rusya’nın Ukrayna işgalinin tesiri yalnızca siyasî alanlarda değil. Moda, teknoloji ve müzik üzere bir fazlaca alanda da savaşın tesiri kendisini göstermeye devam ediyor.

Nick Cave, hayranlarının kendisine soru sormasını sağlayan Red Hand Files isimli portal aracılığıyla kendisine gönderilen bir iletiye cevap verdi.

“BU DAYANAĞI FİLİSTİN HALKINA GÖSTERMEMİŞTİN”

Cave’in Ukrayna’yı destekleyen iletilerine Ahmet isimli bir hayranı şöyle bir bildiri yazdı: “Ukrayna iletisinde beni rahatsız eden şey, Filistin halkına bu biçimde bir dayanağı tabir etmemiş olman.” Ahmet, Cave’in acımasız bir muameleye maruz kalan Filistin halkıyla açık ve ayrılamaz bir dayanışma söz etmediğini söyleyerek kelamlarına devam etti.

Ahmet, Cave’in Filistin’i değil de Ukrayna’yı desteklemesinin onu ikili standart uygulayan bir duruma soktuğunu söylemiş oldu.

“HAYATI TEHLİKEDE OLAN HERKES İÇİN ENDİŞELENİYORUM”

Cave ise cevabında şunları söylemiş oldu: “İki çatışmanın paylaştığı şey, hayatlarından telaş ederek sığınaklara sığınmak zorunda kalan tüm pakların trajik yazgısı ve nerede, kim olursa olsunlar bu tıp toplulukların tümüne derinden sempati duyuyorum.”

Cave, İsrail-Filistin hakkındaki görüşlerini yinelamak istemese de son yirmi yılda topluluklarındaki okullara para toplamak için çeşitli etkinliklere katıldığını söylemiş oldu:

“Şu anda bir felaket yaşanıyor ve tarihin bu fecî anında tüm Ukraynalıların yanındayım. Kiev’de olmaktan öbür bir şey istemiyorum ve oradaki gösterimizi dört gözle bekliyordum. Rusya’da da kusursuz hayranlarım var ve oradaki biroldukca insanın Putin rejiminin hareketlerine şiddetle karşı çıktığını biliyorum.”