Van’da açık hava toplantılarına 15 günlük yasaklama

Bakec

New member
Van’da açık hava toplantılarına 15 günlük yasaklama
Van Valiliği, kentte yapılacak şov yürüyüşü ve açık hava toplantılarını 15 gün müddetle yasakladı.

Van Valiliğinden yapılan açıklamada, “Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sonlandırma ve yasaklama kaidelerini direkt ve açıkça oluşturduğu bedellendirilen hareketler ile atak olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek ve bu bağlamda, ulusal güvenliğin sağlanması, kamu sistemi ve genel sıhhatin korunması, hata işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile oburlarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi ve korona virüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sıhhat Bakanlığı ve Bilim Şurasının teklifleri, Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda salgının/bulaşın toplum sıhhati ve kamu sistemi açısından oluşturduğu riski yönetme, toplumsal izolasyonu temin, toplumsal arayı muhafaza ve yayılım suratını denetim altında tutma hedefiyle; Van ili coğrafik hudutları içerisinde Van ili coğrafik hudutları içerisinde 18/07/2021 tarihinden geçerli 01/08/2021 tarihi de dahil olmak üzere (15) gün mühlet ile; 2911 sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanunu kararlarına nazaran düzenlenecek şov yürüyüşü ve açık hava toplantıları 2911 Sayılı Kanunun 17. Unsuruna istinaden yasaklanmıştır. Vilayetimizde düzenlenecek olan basın açıklaması, oturma aksiyonu ve anket yapılmasının, çadır ve stant kurulmasının/açılmasının, imza kampanyası düzenlenmesinin, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılmasının ise üstte belirtildiğı üzere korona virüs salgınının göründüğü andan itibaren Sıhhat Bakanlığı ve Bilim Konseyi teklifleri doğrultusunda salgının/bulaşın toplum sıhhati ve kamu tertibi açısından oluşturduğu riski yönetme, toplumsal izolasyon temin, toplumsal arayı müdafaa ve yayılım suratının denetim altında tutulması maksadıyla 5442 sayılı Vilayet yönetimi Kanununun 11. Hususunun (a) ve (c) fıkra kararları yeterince belirtilen tarihler içinde mülki yönetim amirinin müsaadesine bağlanmıştır” denildi. – VAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı