Van’ın İran hududundaki köyde öğrenciler, mezuniyet kutlamasını “Survivor” parkurunda yarışarak yaptı

Bakec

New member
Van’ın İran hududundaki köyde öğrenciler, mezuniyet kutlamasını “Survivor” parkurunda yarışarak yaptı
Van’ın Çaldıran ilçesinde İran hududundaki köyde yaşayan çocuklar, eğitim-öğretim periyodunun son gününde öğretmenlerinin imece yordamıyla kurduğu “Survivor” parkurunda yarışarak mezuniyetlerini kutladı.

Kente 140 kilometre aralıktaki Osmanlı Ortaokulunda bakılırsav yapan Vücut Eğitimi ve Spor Öğretmeni Emrullah Aktaş, okuldaki bir aktiflikte öğrencilerden hayallerini yazıya dökmelerini istedi.

Birtakım öğrencilerin “Survivor”a katılma hayali kurduğunu fark eden Aktaş, mahallede bir parkur oluşturmaya karar verdi.

Öğretmen arkadaşları ve mahalle sakinlerinden yardım isteyen Aktaş, kısa müddette otomobil tekerlekleri, el otomobilleri, ot balyaları, tahta, minder, su bidonları, kalas ve torba üzere materyallerle okulun yanındaki toprakta kendi “Survivor” parkurlarını oluşturdu.

Toplumsal sorumluluk faaliyetleri yürüten istekli gençlerin de dayanağıyla ödül olarak 150 kişilik pasta yaptıran Aktaş, çocuklar için üzerinde “Çaldıran Survivor” yazılı kırmızı ve mavi renkte tişörtler bastırdı.

Şerit bandı ve flamalarla etrafı süslenen alanda, veli ve öğretmenlerin de yer aldığı iki ekipte yarışan çocuklar, birinci olmak için ellerinden geleni yaptı. Vakit zaman düşmelerine, parkurda zorlanmalarına karşın çabadan vazgeçmeyen öğrencilere mahalle sakinleri ve öbür çocuklar da alkışlarla dayanak verdi.

Aktifliğin sonunda müsabakayı kazanan kadroya madalya verildi, yarışmacı ve izleyicilere pasta ikram edildi. Okulun 8. sınıf öğrencileri de kep atarak mezuniyetlerini kutladı.

“Mahalleliler ve öğretmen arkadaşlarımla tek yürek olduk”

Osmanlı Ortaokulunda iki yıldır vazife yapan Vücut Eğitimi ve Spor Öğretmeni Emrullah Aktaş, AA muhabirine, toplumsal imkanları kısıtlı olan çocukları memnun etmek için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söylemiş oldu.

Mahalle halkının dayanağıyla düzenledikleri müsabakanın ilgi gördüğünü anlatan Aktaş, “Aktiviteler düzenlemek için iklim hayli müsait değil. Yılın 8-9 ayı yağışlı ve fazlaca soğuk geçiyor. Türkiye’nin en soğuk yeri. Ben de çocukların hayallerini merak ediyordum ve onlardan hayallerini yazmalarını istedim. Çocukların Survivor’a ilgi duyduklarını ve bununla ilgili hayalleri olduğunu öğrendim. Bunu gerçekleştirmek için çalışmalara başladık. Çocukların memnunluğu için mahalleliler ve öğretmen arkadaşlarımla tek yürek olduk. Kimi lastik, kimi tekerlek, kimi de slalom için çubuk getirdi.”

Müsabakaya velilerin ve öğretmenlerin de katıldığını belirten Aktaş, “Gönüllü olanları yarıştırdık. Gerçek Survivor’ı aratmayan imajlar ortaya çıktı. Bütün köy halkı katıldı ve hayli coşkulu, eğlenceli bir yarış oldu. her insanın yüzü güldü, bu da bizi memnun etti.” diye konuştu.

Aktifliği izleyen İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Zeki Gülmez de öğretmenlerin hem öğrencilerinin geleceğe en düzgün biçimde hazırlanması birebir vakitte keyifli olmalarını sağlamak için her türlü fedakarlığı yaptığını vurguladı.

İlçede 18 bin öğrencinin karne alacağını belirten Gülmez, şunları kaydetti:

“Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz salgın sürecini kazasız, belasız ve epey başarılı bir biçimde atlattı. İran hududundaki bu okulumuzda da büyük bir coşku ve memnunluk var. Biz de bu mutluluğa ortak olduk. Öğretmenlerin fedakarlığını burada görmek mümkün. İmkansızlıklar içerisinde değerli işler başarmışlar. Hem öğretmenlerimi birebir vakitte öğrencilerimizi tebrik ediyorum.”

“Çocuklarımız birinci kere bu kadar eğlendi”

Gönüllülerden Neslihan Erdoğan ise öğrencileri memnun etmek için 150 kişilik pasta hazırladıklarını belirterek, çocukların hayallerini paylaşmanın eşsiz bir his olduğunu lisana getirdi.

Öğrencilerden Serap Hocaoğlu da müsabakayı televizyondan izlediklerini söyleyerek, “En büyük hayalimiz bu müsabakaya katılmaktı. Öğretmenimiz hayalimizi gerçekleştirdi. Çok eğlendik. Velilerimiz bizi alkışladı ve takviye verdi. Düştük lakin pes etmedik. Sonuna kadar çaba ettik.” diye konuştu.

Havvanur Öztürk de kıyasıya bir çaba sergilediklerini söz ederek, “Yarışmada anne ve babalarımız bizi destekledi. Kazanmak için her şeyi yaptık. Büyük bir coşku vardı. Çok memnun olduk.” dedi.

Öğrencilerin heyecanına ortak olan veli Nurgül Kıraner de heyecanlı anlar yaşadıklarını lisana getirerek, “Herkes fazlaca memnun oldu. Çocuklarımız birinci defa bu kadar eğlendi. Öğretmenlerimize epey teşekkür ederiz.” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mesut Varol