Yumurta çiftlikten pazara kadar en az iki el değiştiriyor

semaver

New member
Balıkesir’in Bandırma ilçesinde 50 yıldır yumurta bölümünün içerisinde bulunan Özkan Zivane, gübre fem meblağlarından el değiştirme sayısına kadar sıralandırdığı yumurta fiyatlarındaki artışın sebeplerini anlattı.

Bandırma’da 50 yıldır yumurta dalının içerisinde bulunan iş adamı Özkan Zivane Irak başta olmak üzere Ortadoğu ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlere yapılan yumurta ihracatı ile üretim kalemlerindeki artışın yumurta meblağlarını arttıran ana ögeler olduğunu tabir etti.

ARZ VE TALEP İSTİKRARI BOZULDU

Arz ve talep istikrarının bozulması ile yumurtanın piyasada 80 kuruş hatta 1 liralara kadar yükseldiğini belirten Zivane, “Üretim ile tüketim içinde resmi bir kota olmadıkça maalesef bugüne kadar yumurta meblağları düzenlenemedi. bu türlü giderse düzenlenemez de. Bir maliyet ölçüsü var.

ÜÇ YUMURTA BİR KİLO YEM ALDIĞI VAKİT BU TESİS AYAKTA KALIR, BUGÜN 6 YUMURTAYA 1 KİLO YEM ALINABİLİYOR

Üç yumurta bir kilo yem aldığı vakit bu tesis ayakta kalıp yürüyebiliyor. Kazanması gereken parayı kazanabiliyor. Fakat şu anda devasa yükseklikte denilen fiyatlarla bile 6 yumurta satıp bir kilo yem alabiliyorsunuz. Yumurta yıllardır tahminen 50 yıldır ihracat var ise yumurta dışarı gidiyorsa fiyatlar yükseldi lakin gitmiyorsa fiyatlar düştü. İçerideki tüketimin iki misli yumurta çıkıyorsa ve bunu dışarıya satamıyorsanız fiyatlar fecî düşüşe geçiyor. Dışarıya satış olduğu vakit apansız yükseliyor. İçerideki üretim ve tüketimin istikrara gelmedi lazım lakin epey güç.” dedi.

“ESKİDEN KÜÇÜK ÜRETİCİLER VARDI”

Yumurta dalından evvelce 3 bin – 5 bin adet üretim yapan küçük üreticilerin olduğunu ve bunların piyasaları regüle ettiğini tabir eden Zivane, “Her yıl 10-20 tane küçük üretici dalı bıraktı. Lakin bunların dalı bırakması ile azalan hayvan sayısına tek bir kişi bir milyon hayvan üretimi yaparak ek yaptı. Artık piyasa büyüklerin eline geçti. Tesisler büyüdü. 1-3 hatta 5 milyon hayvandan oluşan tesisler var. Onlar da şad değil. Yatırdıkları paranın karşılığını alamıyorlar. niye alamadıklarının niçini de yok. Yumurta bugün 80 kuruş. Ancak bu resmi sayı. Satılmadığı vakit çiftlik çıkışı 60 kuruşa kadar inebiliyor. Satılması lazım, paraya dönmesi lazım. Ortadaki fiyatlar yüksek olunca komitecilerin da sayısı yüksek oluyor. Bugün 80 kuruşa alıp satan bir toptancı düşünün. Çiftlikten toptancı alacak. Toptancı pazarcıya verecek.

YUMURTA, MARKETE, PAZARA GİDENE KADAR EN AZ İKİ EL DEĞİŞİYOR

En az iki el değiştiriyor. Markete, pazara gidene kadar en az iki el değişiyor. 80 kuruşluk yumurtaya bu iki el yüzde 10’ar fiyat koyuyor. Bunun da önüne geçemiyorsun. Pazarcı yumurtayı önüne koyduğunda bir şey kazanmadan satabilir mi? Bu sefer deniyor ki, çiftlik çıkışı 60 kuruş fakat perakendede 1 lira. Bu maalesef çiftlikten pazara bizatihi gitmiyor. En az iki el değiştiriyor.” dedi.

“ÇÖZÜM İÇİN ÜRETİM VE TÜKETİM DENGELENMELİ”

Yumurta kesiminin içerisinde bulunduğu durumun tahlil noktasının üretim ve tüketimi dengelemekten geçtiğini tabir eden Özkan Zivane, “Yumurta kesiminin içerisinde bulunduğu bu durumu çözmek için üretim ve tüketim dengelenmeli. O da bir kaç senede olacak bir şey değil. Başlama ile durmanın içinde iki sene oynuyor.

YUMURTADAKİ İHRACATIMIZIN YÜZDE 80’İ IRAK’A

Biz yumurtadaki ihracatımızın yüzde 80’ini Irak’a yapıyoruz. 40-50 yıldır da bu bu biçimde. Irak ’ihtiyacım var yumurta alıyorum’ dediği vakit önemli sayılarda yumurta gidiyor ve yumurta fiyatları kendini toparlıyor. Fakat Irak yumurtaya doyup da ’ihtiyacım yok almıyorum’ dediği vakit yumurta meblağları düşüyor. Vakit zaman son iki yıldır bilhassa pandemi biraz ihracatı etkiledi. Bir de yumurta aslına bakarsanız uzun ömürlü bir şey değil. Yazın 10 gün, kışın da 1 ay dayanır. Milyonlarca yumurtayı buzhaneye dolaba koyamazsınız. Tavuktan çıkan yumurtanın 1 hafta 10 gün ortasında tüketilmesi lazım.” diye konuştu.