Yunanistan’da sığınmacı çocuklar eğitim hakkından yoksun bırakılıyor

Bakec

New member
Yunanistan’da sığınmacı çocuklar eğitim hakkından yoksun bırakılıyor
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Yunanistan‘daki sığınma kamplarında yaşayan her 7 çocuktan 6’sının eğitim haklarından yoksun bırakıldığını, çocukların “ağır ayrımcılığa” maruz kaldığını ve bu niçinle Yunanistan’ın Avrupa Birliği‘nin (AB) göç idaresi direktiflerini ihlal ettiğini belirtti.

HRW, Yunanistan ve Ege Adaları’ndaki sığınma kamplarında yaşayan çocukların eğitime erişimine ait bir açıklama yayımladı.

HRW’nin sığınma kamplarında yaşayan 9 aile, eğitim bakanlığının 2 çalışanı ve 8 insani yardım gönüllüsüyle görüştüğü, fazlaca sayıda raporu ve belgeyi incelediği aktarılan açıklamada, sığınmacı çocukların eğitim-öğretim haklarına hürmet göstermeyen Yunanistan’ın “çocukların kimliğinin tespitinden daha sonraki 3 ay içerisinde bulundukları ülkelerdeki ulusal okul sistemlerine entegre edilmesine” yönelik AB direktiflerini ihlal ettiği kaydedildi.

-Yunanistan “ayrımcı” ve “uyumsuz” siyasetlerine son vermeye zorlanmalı

AB’nin Yunanistan’a 2015’ten bu yana sığınmacıların eğitimlerini de içeren “göç yönetimi” kapsamında 3,45 milyar avro ve kültürlerarası okulların desteklenmesi için 625 milyon avro dayanak sağladığının vurgulandığı açıklamada, Avrupa Komitesine Yunanistan’ı “ayrımcı” ve “uyumsuz” siyasetlerine son vermeye zorlaması davetinde bulunuldu.

Açıklamada, 2020-2021 eğitim-öğretim devrinde sığınma kamplarında yaşayan her 7 çocuktan sırf 1’inin okula gidebildiğine işaret edilerek, “Yunan yetkililer öğretmenleri derhal işe almalı, çocukların okula ulaşımını ayarlamalı ve yeni tip koronavirüs mazeretiyle sığınmacı çocukları okuldan alıkoyan tedbirleri kaldırmalı.” tabirleri kullanıldı.

Yunanistan’ın “sığınmacı çocukların eğitime erişimini sağlamak için acil tedbirler almadığına” ait Avrupa Toplumsal Haklar Komitesi sonucunın hatırlatıldığı açıklamada, 13 Eylül’de başlayacak yeni eğitim-öğretim devrinde çocukların okula gidebilmeleri için Yunan hükümetinden ayrımcı siyasetlerde ıslahat yapması istendi.

Yunan hükümeti kayıt sayılarını yayınlamıyor

Açıklamada, “Yunanistan Çocuk Hakları Kamu Denetçiliğini bilgilerine göre, Yunanistan ve Ege Adaları’ndaki kamplarda yaşayan 10 bin 400 okul çağındaki çocuğun yüzde 86’sı 2021’in başlarında okula gitmiyordu. Ege Adaları’ndaki kamplarda yaşayan 2 bin 100 çocuktan yalnızca 7’si okula gidebildi. Birleşmiş Milletler (BM) ve hükümetin bilgilerine bakılırsa 2019-2020 eğitim-öğretim periyodunda kampların ortasında ve haricinde 31 bin okul çağındaki çocuk yaşıyordu. Bunlardan 13 bini kayıt yaptırdı. Hükümet kayıt sayılarını yayınlamıyor.” sözlerine yer verildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen HRW Çocuk Hakları Yöneticisi Bill Van Esveld, “Yunan hükümetinin gelecek eğitim-öğretim devrinde sığınmacı çocukların eğitime erişimini düzeltmesi gerekiyor. Avrupa Komitesi daha yeterli sonuçlar talep etmeli ve binlerce çocuğun haklarını, geleceğini korumalıdır. ” değerlendirmesinde bulunuldu.

Esveld, güvenlikleri için Avrupa’ya kaçan binlerce çocuğun geleceğinin Avrupalı ve Yunan yetkililere bağlı olduğunu, yeni öğretim devrinin daha evvel “defalarca” sığınmacı çocuklara eğitim sağlanacağına yönelik kelam veren Yunan hükümeti için bir imtihan olacağını bildirdi.

Çocuklar “ağır” ayrımcılığa maruz kalıyor

Çocukların, sınıfların açılmasındaki gecikmeler niçiniyle “ağır ayrımcılığa” maruz kaldığının vurgulandığı açıklamada kamplarda yaşayan ailelerin, kamp çalışanları, çocuk muhafaza işçisi ve insani yardım gönüllülerinin görüşlerine de yer verildi.

Atina’daki Rixona kampında 17 aydır yaşayan 50 yaşındaki Ferhat isimli sığınmacı, 3 çocuğunun Yunanistan’da yalnızca 1 ay okula gidebildiğini aktarırken, 28 yaşındaki Shamsiya isimli sığınmacı da 8 yaşındaki oğlunun Oinofyta kampına geldikten daha sonra okula gidebilmek için altı ay beklediğini söylemiş oldu.

HRW’ye konuşan aileler Kovid-19 niçiniyle okulların kapatılmasının akabinde kamplarda internet ve aygıt eksikliği niçiniyle çocukların uzaktan eğitime erişiminin olmadığını belirtti.

Farklı kamplarda çalışan iki eğitim bakanlığı koordinatörü, okulların Yunan çocuklarına açık olduğu periyotlarda de sığınmacı çocukların derslere katılamadığı bilgisini paylaştı.

HRW’ye değerlendirmede bulunan bir kamu denetçisi, Malakasa kampında 480 çocuğun “yeterli sınıf olmadığı” nedeni öne sürülerek geçen yıl okula kayıt yaptıramadığını belirtti.

Denetçi “Yerel yetkililer, Ritsona kampından çocukların yakındaki okullara kaydbulunmasına müsaade vermedi zira okulu ısıtmak için paraları olmadığını yahut daha fazla kapıcıya gereksinimleri olacağını sav ettiler.” tabirini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Bilal Acar