Zeugmalı Monalisa 1.5 milyon kişiyi ağırladı

Bakec

New member
Türkiye’nin en dikkat cazip müzelerinden biri olan, ziyaret edenlerin adeta büyülenerek çıktığı Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, salgının niye olduğu uzun periyodik ayrılıktan daha sonra bir daha konuklarına kavuştu.

Özgür Çomak,

Açılışından bu yana geçen 10 yılda 1 milyon 500 bini aşkın turistin ziyaret ettiği Zeugma Mozaik Müzesi’nin Müdürü Özgür Çomak, geride kalan şiddetli periyodun akabinde önümüzdeki günler için umutlu olduğunu söylemiş oldu.

2019 yılının ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesinin tesiriyle, Zeugma Mozaik Müzesi’nin de turist akınına uğradığını belirten Çomak, “Bu doping ile 350 bin ziyaretçi sayısını yakalamışken, salgın niçiniyle geçen yıl ziyaretçi sayımız 90 bine düştü. Bu bile bu biçimdesine olağanüstü bir devir için âlâ sayıydı. Haziran ayına yeterli bir giriş yaptık. Günlük, ortalama bin 200, bin 300 turisti ağırladık. Her şey yolunda giderse, yıl sonuna kadar 500 bin turist gayesini geçeceğimizi umuyorum” diye konuştu.

RENKLERİNDEKİ ÇEŞİTLİLİĞİN BİR GİBİSİ YOK

GAZİANTEP Mozaik Müzesi’nin Müdürü Özgür Çomak’ın müzedeki mozaiklerle ilgili vurguladığı bir başka nokta ise kullanılan renklerin çeşitliliği… Fırat Irmağı’ndan çıkarılan taşlardan oluşturulan mozaiklerde 13 renk skalası kullanılmış olması onları dünyada eşsiz bir hale getiriyor. Çomak “Salgın yasakları kalkınca patlama yapacağımızı umuyorum. Zira şu an biroldukça ülkeden gelecek turistlere kapılar kapalı. O kapılar açılınca, 2020’nin açığını kapatacağımızı ümit ediyorum” dedi.

Dünyanın en büyük mozaik müzesi

ZEUGMA Mozaik Müzesi’nde, toplam 7 bin 75 metrekare mozaik teşhirine yönelik stant alanı var. Bu bakımdan dünyanın en büyük ‘mozaik müzesi’ olarak biliniyor. Müzenin simgesi ise “Çingene Kızı” diye isimlendirilen mozaik. Arkeologların “Turistlerin gelmesi için tek başına kâfi sebep” dediği mozaik için ‘Mona Lisa’ benzetmesi de yapılıyor. Milattan daha sonra ikinci yüzyılda inşa edilmiş Maenad Villası’nın taban döşemesi mozaiği olan bu eserin boyutları ise 78×52 cm.