Anamorfoz Atatürk Portresi İstanbul’da

Bakec

New member
Çekyalı Heykeltıraş Patrik Prosko’nun farklı nesneleri bir ortaya getirerek yaptığı ve yalnızca tek bir açıdan görülebilen Atatürk portresi, bu kere Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergileniyor.

İtalya ve İzmir’de sergilendiği günden bu yana büyük yankı uyandıran ‘Anamorfoz Atatürk’ yapıtı Rahmi M. Koç Müzesi’nde ziyarete açıldı. Çekyalı Heykeltıraş Patrik Prosko’nun 93 farklı temadan 539 nesneyi bir ortaya getirerek oluşturduğu yapıtını birinci bakışta anlamak zor… Lakin gerçek bakış açısıyla Atatürk portresine dönüşen eser gorenlerde hayranlık uyandırıyor.

‘ESERİ ŞEVKLE YAPTIM’

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını ve kıymetlerini simgeleyen yapıta başlama süreciyle ilgili bilgi veren Patrik Prosko,”Normalde siyasetle ilgili hiç bir iş yapmak istemem fakat Atatürk’ün Türkiye için yaptıkları, kıymetleri, vizyonu ve geriye bıraktığı mirası fikrimi değiştirdi. Okudukça, araştırdıkça siyaset üstü bir kişilik olduğunu anlayınca bu portreyi şevkle yaptım. 3 ayda tamamladığım çalışma bana bakılırsa en uygun eserim” diye konuştu.

‘HERKESİ BEKLİYORUZ’

“Bizim için müzelerimizin en değerli köşesi Atatürk Bölümü’dür” diyen Koç Holding İdare Şurası Lider Vekili Ali Y. Koç da sergişyle ilgili şunları söylemiş oldu: “Temmer Marble ‘Anamorfoz Atatürk’ projesini Rahmi M. Koç Müzesi’nde halkla buluşturmak isteyince fazlaca heyecanlandım. Bu fikri Rahmi Bey’e anlattık. Rahmi Bey’in talimatı daha sonrasında müzede sergilenmek üzere çalışmalar ağırlaşarak, artarak devam etti. Sonunda yapıtın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ziyaretçilerle buluşması bizim epeyce farklı bir gurur ve heyecan kaynağı oldu. Herkesi 30 Aralık tarihine kadar sergilenecek olan bu özel yapıtı görmeye davet ediyorum’ dedi.

Atatürk’ün omurundaki nesnelerden yola çıkarak hazırlanan ‘Anamorfoz Atatürk’ yapıtı büyük ilgi gördü.

ANAMORFOZ NEDİR?

Anamorfoz sözü “bir daha form” vermek manasına gelir. Anamorfoz, görsel sanatlarda, bir fotoğrafın muhakkak bir noktadan bakıldığında olağan, diğer bir noktadan bakıldığında ise yamuk ve bozuk biçimde görülen bir çizim tekniğidir. Baktığınızda anlamsız görünen anamorfoz tekniği ile yapılmış tasarımı incelerken hakikat bakış açısını bulduğunuzda fotoğrafın ortasında gizli ayrıntısı yakalayabilirsiniz.