Antalya’da şifa niyetine ektiği passiflora meyvesinin ticaretini yapıyor

semaver

New member
Aşk meyvesi olarak bilinen passiflora meyvesini şifa niyetine eken mesken bayanı Güllü Gürler, geçen yıl tanesi 9 liradan satılan passifloranın bu yıl kilosunun 70-80 liradan alıcı bulmasını bekliyor.

20 TANE PASSİFLORA EKEREK BAŞLADI

Antalya’nın Aksu ilçesinde yaşayan Gürler, 2019 yılında 20 tane passiflora meyvesini 500 metrekare açık toprağına şifa niyetine ekerek işe başladı. Bir ekip rahatsızlıklarına yeterli geleceği niyetiyle bu meyveyi ektiğini söz eden Güllü Gürler, “Bağışıklık sistemim kuvvetlensin diye ekmiştim. Bir grup alerjik rahatsızlıklarım vardı. Artık hem kendim tüketiyorum, hem meyve satışını yapıyorum, fide satışını yapıyorum. Geçen yıl adedini 9 liradan sattım. Bu sene kilosu 70-80 lira olacak diye biliyorum” dedi.

PASSİFLORA MEYVESİNİN FİDESİNİ DE ÜRETİYOR

Aksu’da passiflora meyvesi üreten tek bayan olduğunu tabir eden Gürler, “2017 yılında bu meyveyi tanıdım. Birtakım rahatsızlıklarımdan dolayı şifa niyetine 2019 yılında ekebildim. Araştırdım. Fideyi alabileceğim yer yoktu. sonrasındasında buldum ve çabucak aldım ektim. Bunun fidesini Gazipaşa’dan aldım. Şu an bu meyvenin fidesini de üretiyorum.” diye konuştu.

AÇIK YERDE EKİLMESİ GEREKİYOR

Tadı ve aromasının daha düzgün olması için açık toprağa ektiğini kaydeden Gürler, “Passifloranın bildiğim kadarıyla 500 çeşidi var. Ülkemizde birkaç çeşidi mevcut. Bu meyve kıyı kısmında üretilen bir meyve. Yüksek rakımlarda eksi 4 derecede yetişen çeşitleri bulunuyor. Açık alana ektim. Sera ortamında da yetişiyor. Tadı ve aroması daha güzel olduğu için açık toprağa ektim.” formunda konuştu.

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için ektiğini lisana getiren Gürler, “Bir grup alerjik rahatsızlıklarım var. Şu an ilaç içmeyi unuttum diyebilirim bunu kullandıktan daha sonra. Gerilime uygun geliyor. Günde iki tane tüketiyorum. Bu meyvenin adedini 9 liradan geçen yıl sattım. Artık çabucak hemen birinci hasatlarımı yapıyorum. Fiyat belirlenmedi ancak ucuz olacağını sanmıyorum. Kilosu 70-80 lira içinde satışı olacak.” dedi.

BİR AĞAÇ 250 ADET MEYVE VERİYOR

Geçen yıl bir ağaçtan 250 adet meyve aldığını kaydeden Güllü Gürler, “20 ağacımız var. Meyveler 30 gram ile 50 gram içinde büyüyor. Suyu hayli olan yerlerde daha verimli eser elde edilebiliyor. Arazi kiralayıp epey daha fazla üretmek istiyoruz. birinci vakit içinderda mayıs ayında ekmiştik, kasım ayında birinci meyveleri almaya başlamıştık. Elimizdeki bu çeşit süratli gelişiyor.” sözünde bulundu.

“YURT DIŞINDAN TALEP ÇOK FAZLA”

Üreticilerin bu eseri ekmesini isteyen Gürler, “Şu an yurt içi satışı yapabiliyoruz. Hasada yeni başladık. Bir ay sürüyor hasadımız. Yurt dışına gönderme talihimiz yok, zira elimizde eser yok. Çok bir talep var. Üreticilere sesleniyorum bu eseri daha fazla çoğaltmamız ve ihracat yapmamız gerekiyor. Bizim bir ulusal gelir olarak Türk toplumuna bir ikramımız olur.” dedi.