Banksy, Ukrayna’ya yardım için kolları sıvadı… Serigrafi baskıları satıyor

Bakec

New member
Bir dizi duvar fotoğrafıyla Ukrayna’ya damgasını vuran Banksy, çatışmalardan etkilenen sivillere yardım etmek için devreye giren memleketler arası hayır kurumu Legacy of War Vakfı’nın uğraşlarına fon sağlamak için 50 serigrafi baskı yaptı.

Kâr emeli gütmeyen kuruluş, projenin tüm masraflarını Banksy’nin kendisinin üstlendiğini ve tüm gelirin savunmasız Ukraynalıları tahliye etmek, elektriği kesilenlere güç kaynakları sağlamak için kullanılacağını söylemiş oldu.

6.140 dolar artı vergiler olarak fiyatlandırılan baskıların her birinde, “kırılgan” olarak isimlendirilmiş bir kartondan aşağı kayan fare görülüyor.

Legacy of War, tüm modülleri, çeşidinin tek örneği olarak vurguluyor. Her baskı, sanatçı tarafınca imzalanmış ve 50 adet numaralandırılmış ahşap bir çerçeveye monte edilmiş.

Gizemli sanatçı, vakıf ile niye çalıştığını ise şu sözlerle anlatıyor: “Bir Legacy of War takımının bombalanmış bir binadaki kimi çaresiz insanlara tıbbi yardım, ısıtıcılar, pak su ve dostça bir yüz sağladığını gördüm. Çalışmam için ambulanslarından birini de bana ödünç verdiler; bu, öfkeli biri beni kendi binasında fotoğraf yaparken bulunca polisi aradığında hayli işe yaradı.”

SATIŞTAN KAZANILAN PARA YARDIM İÇİN KULLANILACAK

Vakfın CEO’su Giles Duley, Banksy’nin baskılarından elde edilen fonların yeni ambulanslar satın almak, engelli insanları ve yaşlıları bölgeden uzaklaştırmak için kullanılacağını söylemiş oldu. Buna ek olarak, gelir Ukraynalıların elektrik kesildiğinde sert soğuk mevsimle başa çıkmalarına yardımcı olmak için jeneratörler, gazlı ısıtıcılar ve güneş gücüyle çalışan lambalar için harcanacak.

Duley, “Kiev’de bayanlar ve LGBTQ topluluğu için sığınma meskenlerine takviyemizi sürdürebileceğiz” diye ekliyor.

Alıcılar baskılardan yalnızca bir tane alabilecek. Müşterilerin evvel bir form doldurarak insan olduklarını kanıtlamaları gerekecek ve müracaatlar 16 Aralık Cuma günü kapanacak. ondan sonrasında bilgisayardaki bir sistem, hangi 50 hayranın sanat yapıtlarını alacağını seçecek.