Bir garip kira öyküsü: Oğuz Demir duyanları şaşkına çeviren olayı bu biçimde anlattı

Leila

Global Mod
Global Mod
Ekonomist ve gazetemiz muharriri Doç. Dr. Oğuz Demir, mesken kirasıyla ilgili başından geçen değişik bir kıssayı toplumsal medya hesabından anlattı.

Demir’in kiracısı olduğu konutun 10 yılda yalnızca yüzde 108 artarken kendisi ayrıldıktan 3 yıl daha sonra yüzde 477 olması kendisini de okuyanları da şaşkına çevirdi.

Ekonomi idaresinin fiyatların artışından sorumlu olmadığını tabir etmesine esprili bir biçimde gönderme yapan Demir, meskenin kıymetinin artmasının kendisinin konutta oturması olduğuna kanaat getirdiğini deklare etti.

2008’DE 1300 TL, 2022’DE 15 BİN TL

2008’in Aralık ayında Mecidiyeköy’deki Cevahir AVM’nin tam ardında bir 3+1 daireye taşındığını aktaran Demir, o devir bu meskene 1300 TL kira fiyatı biçildiğini ve bu fiyatın biraz pazarlıkla 1250 TL’ye indirildiğini söylemiş oldu.

Evde 10 yıl oturduğunu belirten Demir, konuta kiracı olarak girdikten neredeyse tam 10 yıl daha sonra, Eylül 2018’de Rusya’ya gitmek için çıktığında 2600 TL kira ösöylemiş olduğini aktardı. Demir bu fiyatın 10 yılda yüzde 108 artış demek olduğunu söz etti.

YAKLAŞIK 500 KAT ARTIŞ!

Hafta sonu yürüyüş yaparken 3 yıl evvel ayrıldığı meskenin önünden geçtiğini belirten Demir, konutun tekrar satılık olduğunu görür görmez merakına dayanamayıp emlakçıyı aradığını belirtiyor.

Emlakçıdan fiyatı öğrenen Demir, “Bu kadar kirası artacak ne özelliği vardı sanki evin” diye uzun uzun düşündüğünü söz ediyor.

“AKLIMA HİÇBİR ŞEY GELMEDİ”

“Aklıma hiç bir şey gelmedi” diyen Demir, “Ekonomi idaresinin de bir kabahati olmadığına (!!!!) nazaran konutta bir süre benim oturmuş olmamın kirayı bu kadar zıplattığına karar verip kendi kendime keyifli oldum. Hoşgeldin Pollyana” sözlerini kullandı.

BİR EV KİRASI HİKAYESİ..

1. 2008 Aralık ayında Mecidiyeköy'de tam Cevahir AVM'nin arkasında 3+1 bir daireye taşınmıştım. Aylık kira 1300 TL idi biraz pazarlıkla 1.250 TL'ye indirmişlerdi. 10 yıl oturdum o evde. 10 yılın sonunda 2018 Eylül'de Rusya'ya gitmek için çıktım evden.

— Oğuz Demir (@droguzdemir) May 9, 2022