‘Bizim için Şampiyon’ sineması davalık oldu

Bakec

New member
Muharrir Sara Gül Özpak ve eski milletvekili eşi Kadir Özpak, uzun yıllar atlara ve at yarışlarına ağır ilgi duymuştu. Ünlü muharririn atlara olan sevgisi vakit içinde giderek arttı ve Özpak çifti at yarışları dünyasını yakinen takip etmeye başladı

Çift, gittiği bir yarışta uzun müddettir severek takip ettiği jokeyliğini Selim Kaya’nın üstlendiği ‘Kafkaslı’ isimli atı, yarış sırasında geçirdiği rahatsız niçiniyle ömrünü kaybetti. Atın vefatı üzerine Selim Kaya’nın da yaşadığı derin kederden epey etkilenen ünlü muharrir, ‘Kafkaslı’ ile Selim Kaya’nın lisanlara destan olan bağını kitaplaştırmaya karar verdi.

KİTAPTAN ESİNLENDİ TEZİ

Bunun için kolları sıvayan Gül Özpak, şampiyon bir at ile jokeyi içindeki dostluk ve sevgiyi anlatan birinci ve tek edebiyat yapıtı olan ‘Kahpe Veda’ isimli bir kitap yazdı. Türkiye’de kitap 2015 yılında yayına çıktı.

Kitap yayınlandıktan 3 sene daha sonra 2018 yılında ‘Bizim için Şampiyon’ isimli bir sinema gösterime girdi. Sinemada, at yarışları dünyasında bir daha epey ünlü bir at olan ‘Bold Pilot’ ile bu atın ünlü olma sürecinde birden hayli defa jokeyliğini yapan Halis Karataş içindeki bağ ve ayrıyeten Halis Karataş’ın ‘Bold Pilot’ isimli atın sahibi olan ailenin kızı ile ondan sonrasında evlilikle sonuçlanacak ilgisi de anlatılıyordu. Ancak teze bakılırsa bu sinemada anlatılmak istenen at ve jokey münasebeti, Özpak’ın yazdığı kitaptan esinlenmişti. Zira sinemada anlatılan atın, unutulmaya yüz tutmuş bir öyküsü vardı.

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ

Bu münasebetlerle müellif, İstanbul Fikri Sİnai Haklar Hukuk Mahkamesi’ne başvurarak sinemanın imal şirketine tazminat davası açtı. Avukatı Ayşe Hasret Bulgu tarafınca açılan dava dilekçesinde, ‘Bold Pilot’ isimli atın yalnızca 3 sene pistlerde uzunluk gösterdiğini, son yarıştığı yıl olan 1998 yılından tam 20 yıl geçtiğini ve artık bu at ile jokeyin epeyce yaşlı at severler tarafınca tanınmasının mümkün olmadığını yani atın unutulmaya yüz tuttuğunu ileri sürüldü.

AT VE JOKEY DOSTLUĞU

Kitap ile sinema içinde hiç bir fark olmadığının açıklandıği dava dilekçesinde, sinemadaki jokeyin özel ömrüyle ilgili kısım dışarıda bırakıldığında sinemanın ana fikri ve hikayesi, kitabın ana fikri ve hikayesi ile tıpkı olduğu ileri sürüldü.

SAKATLIK AYRINTISI

bununla birlikte ünlü muharrir dilekçesinde, sinemada at ‘Bold Pilot’ın ayağında da problemlerin olduğu, gerçek hayatta ise ‘Bold Pilot’ın ayağında yarış hayatına başlamadan evvel hiç bir sorun olmadığını, ‘Bold Pilot’ın ayağındaki tek sorun ise yarış hayatının son yılında tendon yırtılması halinde oluştuğunu, kitapta yer alan “Ayağında sıkıntılar olan bir atın çabucak sonrasında şampiyon olması”, üretim şirketi tarafınca motamot kullanıldığı savında bulundu.

TAZMİNAT TALEP ETTİ

İmal şirketine dava açan Sara Gül Özpak, 65 bin lira manevi tazminat talebinde bulunurken maddi kaybının hesaplanmasını da istedi.

“KAFKASLI’YA AŞIK OLDUM”

Merhum eşi CHP Uşak Milletvekili Kadir Özpak ile kendisinin atlara ve yarışlara epeyce meraklı olduğunu belirten Sara Gül Özpak yaptığı açıklamada, “Ben atlara o kadar merak sardım ki ‘Kafkaslı’ isminde bir Arap atına aşık oldum. Jokey Selim Kaya ile öyküsünden çok etkilendim. 2013 yılında ‘Kafkaslı’ öldükten daha sonra jokey Selim perişan olunca ikisinin hayatını kitap haline getirdim” dedi.