Bu dünyadan bir ‘Yıldız’ geçti

Bakec

New member
“Hanım”, “Beyaz Melek”, “Kızım Ayşe” ve “Pembe Kadın”ın da ortalarında olduğu fazlaca sayıda sinema ve “Ben Anadolu”, “Anna Karaninna”, “Gece Mevsimi” isimli yapıtlarla yüzden çok tiyatro oyununda rol alan Yıldız Kenter’in vefatının üstünden üç yıl geçti.

Asıl ismi Ayşe Yıldız olan sanatçı, İngiliz kökenli Olga Cynthia (Nadide) ile Ahmet Naci Bey’in çocuğu olarak 1928’de İstanbul’da dünyaya geldi. Ablası Güner, ağabeyleri Nedim ve Mahmut ile küçük kardeşi Müşfik’ten oluşan 7 kişilik bir ailede büyüyen Kenter, Ankara Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi.

Yıldız Kenter-Şükran Güngör

Yıldız Kenter, verdiği bir röportajda, konservatuvara babasının takviyesiyle girdiğini belirterek şunları söylemişti:

“Annem yardımıyla biroldukça şeyi yapabilme fırsatı bulabildik, fazlaca uygun bir bayandı. Babam da öyleydi, hayli şeyi teşvik etti. Hatta babam beni gizlice konservatuara gdolayıp kaydımı yaptırdı. Zira ailemde, o yaşlarda tutucu görünen bir abim vardı. Sevgili abim, ‘Gitmeyeceksin oraya’ diye tutturdu. daha sonra alışılmış epey dayanak verdi, yardımcı oldu, yolumu açtı. hayatımın en keyifli günleri o konservatuarda geçti. Dünyanın en rafine hocaları ile çalışma fırsatı buldum orada.”

Usta sanatçı, eğitiminin akabinde Ankara Devlet Tiyatrosu’na girerek, 1956-1959 içinde bakılırsav yaptı. ABD ve İngiltere’de oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yapan sanatçı, devlet tiyatrosundan ayrıldıktan daha sonra bir yıl Muhsin Ertuğrul ile çalıştı.

Yıldız Kenter, 1959’da, kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile Kent Oyuncuları Topluluğu’nu kurdu. Kent Oyuncuları, 2014’e kadar birfazlaca oyunu sanatseverlerle buluşturdu.

1967 üretimi “Yaşlı Gözler” sinemasında Yıldız Kenter ve Cüneyt Gökçer…

Tiyatroya olan sevgisi hiç bitmeyen sanatçı, yaptığı bir açıklamada “Tiyatro yazmak, hikaye yazmaya, roman yazmaya benzemiyor; güç bir meslek, ekonomik bir meslek. Yalnızca konuşarak her şeyi veriyorsunuz, bir de müzik ekliyorsunuz. Tiyatro fazlaca sıkıntı ve bunun için tiyatroyu fazlaca seviyorum” demişti.

Ankara Devlet Konservatuvarı, İstanbul Belediye Konservatuvarı ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde kısım başkanlığı da yapan sanatçı, üç defa Altın Portakal Ödülü’nün sahibi oldu.

Sanatçı ayrıyeten, Sovyetler Birliği, ABD, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türkçe oyunlar sergiledi.

Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tenessee Williams, Alan Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin üzere memleketler arası müelliflerin yanı sıra Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Adalet Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Muzaffer İzgü’nün oyunlarını da sahneye koyan Kenter, 1981’de ‘Devlet Sanatçısı’ unvanı aldı.

Yıldız-Müşfik Kenter

Yıldız Kenter, mesleği boyunca ulusal ve memleketler arası birfazlaca şenlikte ‘En Yeterli Bayan Oyuncu’ mükafatını kazanırken, 1995’te Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafınca tiyatro sanatına katkılarından ötürü Onur Ödülü’ne layık görüldü. Sanatçı ayrıyeten, 1998’de Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Mükafatı, 1999 ve 2000’de Afife En Düzgün Bayan Oyuncu Ödülü’nü aldı.

Kariyeri boyunca 100’den çok tiyatro oyunu, sinema ve dizide rol alan usta sanatçı, hayatı boyunca sahnelediği roller ve sahneye koyduğu yapıtlardaki başarısıyla dikkati çekti.

Arkasında yüzlerce öğrenci ve unutulmaz oyunculuk sergilediği eserler bırakan sanatçı, 17 Kasım 2019’da 91 yaşında hayata veda etti. Yıldız Kenter, Levent Afet Yolal Camisi’nde kılınan cenaze namazının akabinde Aşiyan Kabristanı’nda toprağa verildi.

Tiyatro oyunları: Salıncakta İki kişi, Ben Anadolu, Anna Karenina, Gece Mevsimi, Oscar ve Pembeli Meleği, Sırça Kümes, Daima Aşk Vardı, Nükte, Martı, Harold ve Maude, Hamlet, Öfke, Ümitsiz Saatler, Çöl Faresi, Yağmurcu, Konuk, Finten, Rabler ve Beşerler, Maria Stuart, Şatoya Davet, Onikinci Gece, Lady Frederick, Gelin, Yanlış Yanlış Üstüne, Sahne haricindeki Oyun, Meyyit Kraliçe, Fatih, Ramak Kaldı, Gölgeler, Elektra, Öteye Yanlışsız, Miras, Hile ve Sevgi, Yalancı, Kıskançlar, Peer Gynt, Scapin’in Dolaplar, Antigone.

Sinema: Vatan İçin (1951), Ağaçlar Ayakta Ölür (1964), İsyancılar (1965), Pembe Bayan (1966), Yaşlı Gözler (1967), Anneler ve Kızları (1971), Elmacı Bayan Fatma (1971), Fatma Bacı (1972), Ablam (1973), Kartal Yuvası (1974), Kızım Ayşe (1974), Bir Ana Bir Kız (1974), Zulüm (1983), Hanım (1988), Güle Güle (1999), Büyük Adam Küçük Aşk (2001), Sen Ne Dilersen (2005), Beyaz Melek (2007), Mevlana Aşkı Dansı (2008).