Cemiyet kelimesinin eş anlamlısı nedir ?

Hazel

Global Mod
Global Mod
Cemiyetin Es Anlamllar

Cemiyet, toplum ve topluluk gibi kavramlarn ortak bir ozeti olarak kullanlr ve topluluklarn yasama bicimleri, kulturleri ve degerleri konusunda derin bir anlaysa sahiptir. Cemiyetin es anlamllar arasnda; topluluk, komun, sosyete, yonetim, sivil toplum, toplumsal sorumluluk, orgut, grup, kultur, rejim, anlays ve ahlak saylabilir.

Topluluk

Topluluk, belirli bireylerin bir araya gelmesi ve ortak amaclar olan kulturel, sosyal veya ekonomik faaliyetleri snflandran, paylaslan bir kavramdr. Topluluklar, inanclar, degerler, konusma dilleri, gelenekler ve mezhepler gibi farkl kulturel ozellikleri toplayp bir araya getirir. Topluluklar cogunlukla cemiyetlerin icinde yasarlar ve ortak bir kultur ortaya koyarlar.

Komun

Komun, insanlarn ortak olarak yasadg, ayn cogunlukla benzer inanclar paylasan bir yap olarak tanmlanr. Komunler genellikle uyelerinin kendi aralarnda karar verme, karslkl yardmszlk ve esitlik gibi ilkeler uzerine insa edilmistir. Kulturel, sosyal ve ekonomik konularda ortak kararlar alnr.

Sosyete

Sosyete, insanlarn belirli kulturel, sosyal ve ekonomik ozellikleri paylasan bir araya geldigi bir topluluk olarak tanmlanr. Sosyete, genellikle uyelerinin cok farkl soylar ya da snflardan olmas ve karslkl yardmlasma, karar verme ve isbirligi gibi sosyal aktivitelerin on plana ckmasyla karakterize edilir.

Yonetim

Yonetim, bir topluluk icindeki uyelerin ortak hedefleri gerceklestirmek icin paylaslan ilkeler, yetkiler ve sorumluluklarn yonetiminden sorumlu olan bir sistemdir. Yonetim, mevcut kaynaklarn en verimli sekilde kullanlmasn saglayarak, toplulugun icinde yasayan uyelerin uyumunu, yardmlasmay ve adaletli karar vermeyi destekler.

Sivil Toplum

Sivil toplum, vatandaslarn yerel, ulusal ve uluslararas olcekte guclerinin bir araya gelmesi ve ekonomik, sosyal, kulturel veya politik konularda ortak hareket etmesiyle olusan bir kavramdr.