Edirne Yeni Sarayı, Ulusal Saraylar Başkanlığı’na devredildi

Bakec

New member
Sarayın evresinin akabinde Ulusal Saraylar Lideri Yasin Yıldız incelemede bulunmak üzere Edirne’ye gitti. Vali H. Kürşat Kırbıyık tarafınca Sarayiçi’nde karşılanan Yıldız ve birlikteindeki bilim şurası üyeleri, hafriyat alanında incelemede bulundu. Heyet, çalışmalar hakkında Hafriyat Lideri Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu’ndan bilgi aldı.

Açıklamada sözlerine yer verilen Vali Kırbıyık, Edirne Sarayı’nın Ulusal Saraylar Başkanlığı’na bölümünün tamamlandığını belirtti.

Kırbıyık, şunları söylemiş oldu:

“Şehrin turizm açısından kıymetli bir destinasyonu olma potansiyeline sahip Edirne Sarayı, Ahlat modelinde olduğu üzere ihya edilmesi ve fonksiyonellik kazandırılmasıyla eski ihtişamına kavuşmuş olacak. Çok geniş bir alan üzerine şurası Edirne Sarayı’nın ihyasının vilayetimizin turizm geleceği için fazlaca kıymetli olduğunu değerlendiriyorum. Bu vakte kadar hafriyat çalışmalarını yürüten kıymetli hocalarıma ve grubuna ve emeği geçenlere hayli teşekkür ediyorum.”

EDİRNE SARAYI HAKKINDA

1450 yılında temeli atılan saray, Yasal Sultan Süleyman devrinden itibaren bir epeyce sefer tamir gördü, vakit zaman da eklentiler yapıldı.

Bazı padişahların saltanatları boyunca Edirne’ye hiç gelmemesi niçiniyle kullanılmayan sarayda tahribat başladı. 1752’deki büyük sarsıntı ve 1776’daki yangınla tahribat süreci devam eden sarayın, 1827’de bir kısmı tamir edildi.

1829’da Edirne’yi işgal eden Rusların ordugah olarak kullandığı saray, büyük ziyan gördü.

Vali Hurşit Paşa ve Hacı İzzet Paşa vakit içinderındaki tamirat devrinde biroldukca yapı kurtarıldı ancak 1876-77 Rus Savaşı’nda düşmanın kente yaklaşması niçiniyle Babüssaade (Saadet Kapısı) civarında yığılan cephane, düşman eline geçmemesi için patlatıldı, sarayın birfazlaca yapısı da bu patlamayla yıkıldı. (AA)