Friends yıldızı, dizideki çeşitlilik eksikliği hakkında konuştu

Bakec

New member
Lisa Kudrow, dizideki çeşitlilik eksikliğini tarttı ve dizinin yaratıcılarının bu hususta tecrübelerinin olmadığını ve kendi öykülerini yazdığını söylemiş oldu.

1994’te başlayan ve 10 yıl süren fenomen dizi Friends, bir müddetdir çeşitlilik yoksunluğu niçiniyle tenkitlerin amacında yer alıyordu. Dizinin unutulmaz karakterlerinden Phoebe Buffay’i canlandıran Lisa Kudrow da tenkitlerle ilgili konuştu.

Kudrow, dizinin yaratıcılarından David Crane ve Marta Kauffman’ın özel hayatlarında bu tip bir tecrübeleri olmadığını söylemiş oldu.

2020’de dizinin 10 dönem boyunca çeşitliliği temsil etmediğini ve bugün yapılsaydı daha farklı olacağına inandığını söylemişti. Kudrow bir daha bu kanılarını söz ederken şunları söylemiş oldu: “Brandeis’e giden ve üniversiteden daha sonraki hayatları hakkında yazan iki kişinin yarattığı bir gösteriymiş üzere hissediyorum. Ve şayet bir gösteri bilhassa karakter odaklı bir güldürü ise bildiklerinizi yazıyorsunuz.”

Kudrow daha evvel Sunday Times’a, dizinin şu an yapılsaydı büsbütün beyaz bir takımı olmayacağını söylemişti.

4 MİLYON DOLAR BAĞIŞLAMIŞTI

Kudrow’un açıklamaları fenomen dizinin yaratıcılarından Marta Kauffman’ın da bu hususta aldığı aksiyonları doğrular nitelikte. Kauffman, Los Angeles Times’a haziran ayında yaptığı açıklamada, ileriye dönük çalışmalarına çeşitliliği dahil etmeye odaklandığını söylemiş oldu:

“Sonunda bir fark yaratabildiğimi hissediyorum. Şu andan itibaren yaptığım her üretimde renkli insanları işe alma konusunda şuurlu olduğumdan ve genç renkli müellifleri faal olarak takip ettiğimden emin olmak istiyorum. Bundan daha sonra farklı davranacağımı bilmek istiyorum. Ve daha sonra kendimi yüksüz hissedeceğim.”

Kauffman, dizinin temsil eksikliği niçiniyle eleştirilmesinin birinci başta güç ve hudut bozucu olduğunu söylemiş oldu. Fakat vakit içinde bu tenkitlere kulak vererek aksiyonlar aldı. Afro Amerikan Çalışmaları alanı için Brandeis Üniversitesi’ne 4 milyon dolar bağışta bulunduğunu söylemiş oldu.

Kauffman, “George Floyd’un başına gelenlerden daha sonra, hiç bilmediğim hallerde sistemik ırkçılığa alışmış olmamla boğuşmaya başladım.”

Ayrıca, son 20 yılda fazlaca şey öğrendiğini ve 25 yıl evvel daha uygununu bilmediği için utandığını da belirtti.