Harry Potter’ın direktöründen Robin Williams itirafı: “Oynayabilseydi olağanüstü olurdu”

Bakec

New member
Harry Potter’ın direktörü Chris Columbus, Robin Williams’ın Remus Lupin karakterini oynayabilseydi şahane olacağını söylemiş oldu. Hatta Williams birkaç Harry Potter rolüyle de ilgilendi, lakin üretimciler sadece İngiliz oyuncuları seçti.

Birinci sinemanın vizyona girmesi üzerinden 20 yıl geçerken Harry Potter serisi ile ilgili de saklı kalmış sırlar ortaya çıkıyor. Birinci iki sinemanın direktörlüğünü yapan, üçüncü sinemanın de imalinde bulunan Chris Colombus; Robin Williams’ın da üretimle ilgilendiğini söylemiş oldu.

Serinin birinci sineması olan “Harry Potter ve İdeoloji Taşı”nda oyuncu direktörlüğü yapan Janet Hirshenson, 2016’da Huffington Post’a tanınan sinema serisinin fazlaca kıymetli bir oyuncu seçimi kuralı olduğunu söylemiş oldu: “Tüm aktörlerin İngiliz olması gerekiyordu.”

Her ne kadar Hirshenson, Williams’ın Hagrid’i oynamak istediğini lakin yalnızca İngiliz kuralı niçiniyle reddedildiğini söylese de, Columbus da ekim ayında Total Sinema ile yaptığı başka bir toplantıda Williams’ın Lupin oynamakla ilgilendiğini söylemiş oldu.

Columbus verdiği demeçte, “Lupin’i oynamak isteyen Robin Williams ile görüştüm. Ona, ‘Hepsi İngiliz. Yapabileceğim bir şey yok’ demek benim için fazlaca zordu.”

“KADRO YÜZDE 100 İNGİLİZ OLMALIYDI”

Columbus kelamlarına şöyle devam ediyor: “Robin mükemmel olurdu. Farklı bir yorum olurdu. David Thewlis’in olağanüstü olduğunu düşündüm fakat Robin de olağanüstü olurdu. Rowling ve ben birinci tanıştığımızda birbirimize ‘Bak, bu takımın yüzde 100 İngiliz olmasını istiyoruz’ dedik. Ve bu noktada, buna takıldım.”

Williams, 2001’de New York Post’a verdiği bir röportajda, Harry Potter sinemalarında başrol oynamayı kaçırdığından bahsediyor ve oynamak isteyeceği birkaç rol olduğunu söylüyor.

Columbus, tüm büyük rollerde sırf İngiliz oyuncuların seçilmesi konusunda epeyce katı olunduğunu söylemiş oldu, kendisi üzere Amerikalı olan kızı Eleanor Columbus, sinemalarda küçük bir karakter olan Susan Bones’u oynadığında ise hiç bir diyaloğu yoktu.

Columbus, kızının rolü hakkında “Yaklaşık 80 gün çalıştı” dedi. “Ama hiç konuşmadı zira kuralın şu olduğunu biliyorsun, İngiliz değilsen konuşamazsın.”