Her çocuk hayata eşit başlamalı

Bakec

New member
Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), yeni eğitim-öğretim periyodunun başlamasına sayılı günler kala “Her Ço-cuğa Eşit Fırsat” daveti yaparak, çocukların eğitime ve kitaplara erişimde yaşadığı eşitsizliğe dikkat çekti…

Erken yaşlardan itibaren her çocuğun eşit öğrenme fırsatlarına erişebilmesini savunan Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) 29 yıldır gereksinim sahibi çocukları ve anne babalarını eğitim yoluyla destekliyor. AÇEV, 2016 yılında başlatmış olduğu ‘’Okuyan Bir Gelecek Projesi” ile çocukların lisan marifetlerini geliştirirken, onlara okuma sevgisi ve alışkanlığı edindirmeyi, ebeveynlere okumanın değeri konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlıyor.

HEDEF BİN 465 ÇOCUK

Projenin “Okuma Grupları”, “Aile Seminerleri” ve “Miniklerle Okuyoruz” atölyelerinden oluşan Yüz Yüze Program uygulamaları yardımıyla bugüne kadar 13 bin 760 çocuğa ulaşıldı. 2022 yılı sonuna kadar bin.465 çocuğa daha ulaşmayı hedefleyen AÇEV, çocuklara erken yaşlarda okuma alışkanlığı kazandırmak ve dil gelişimi başta olmak üzere zihinsel, fizikî, toplumsal ve duygusal gelişim alanlarını desteklemek için eğitimde fırsat eşitliğini önemseyen herkese bağış daveti yaptı.

İLK 6 YIL ÇOK ÖNEMLİ

AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt, çocuğun bilişsel, toplumsal, duygusal, fizikî ve dil gelişmeninin en süratli olduğu periyodun, erken çocukluk olduğunu vurgulayarak “Beyin gelişmeninin büyük bir kısmı bu zamanda tamamlanır. Çocukların ileride akademik ve toplumsal hayattaki muvaffakiyetleri için birinci altı yıl, ömrün en belirleyici vakit içinderıdır. Bu niçinle sağlam bir gelecek için erken çocukluk periyodunun kıymetini savunuyoruz.” dedi. Çocuklar fırsat eşitsizlikleriyle ömrün erken devirlerinde karşılaştıklarını belirten Başyurt, ‘’AÇEV olarak, toplumsal ve ekonomik yetersizlikler niçiniyle gelişimleri risk altında olan çocukları, hayata eşit bir başlangıç yapabilmeleri için destekliyoruz. Çocukların hayatlarının birinci senelerında karşılaştıkları fırsat eşitsizlikleriyle çaba etmek için herkesi bir ortaya gelmeye, #HerÇocuğaEşitFırsat için birlikte hareket etmeye davet ediyorum” dedi.

AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt

‘Evinde hiç kitabı olmayan çocuklar var”

Okuyan Bir Gelecek’ projesiyle 100 bin çocuğu kitap sahibi yapmayı hedefleyen AÇEV’e ünlü sanatkarlar da takviye verdi. Kitapsız çocuk kalmaması için çalıştıklarını vurgulayan AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt, “Maalesef ülkemizde 5 yaşındaki çocukların yüzde 71’inin meskeninde 3’ten az çocuk kitabı var ya da hiç yok. Yüksek sosyoekonomik seviyeye sahip ailelerde yetişen çocuklar 4 yaşına kadar 45 milyon söz duyarken, düşük sosyoekonomik düzeyde yetişen çocuklar yalnızca 13 milyon söz duyuyor. Kitap sahibi olan çocukların sorun çözme hünerleri gelişiyor ve çocuklar olaylar içindeki niye sonuç bağlantılarını daha rahat kurabiliyorlar. Biz bu projeyle aslında yalnızca çocukları kitaplarla buluşturmuyor, toplumun birbiriyle sağlıklı alakalar kurmasına yönelik tohumları da toprağa bırakmış oluyoruz’ dedi. Projeye yapılan bağışlar yardımıyla gereksinim sahibi çocuklara fotoğraflı kıssa kitapları, her kitaba özel hazırlanan etkinlikler ve oyun teklifleri, bilim çocuk mecmuası, fotoğraf defteri, kuru boya, oyun hamuru ve çeşitli eğitsel materyallerden oluşan ‘’Okuyan Bir Gelecek” setleri gönderiliyor.