iOS 15.1 Beta 1 yayınlandı: Ertelenen özellik geri geldi!

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
iOS 15.1 Beta 1 yayınlandı: Ertelenen özellik geri geldi!
iOS 15 ve iPadOS 15 işletim sistemlerinin kullanıma sunulmasının üstünden bir gün geçmişken; Apple yeni sürümler için beta sürecini şimdiden başlattı. Bugün iOS 15.1 ve iPadOS 15.1’in birinci betası geliştiriciler için yayınlandı. OTA kanalı üzerinden dağıtılan yeni güncellemeyi geliştiriciler direkt Ayarlar uygulamasından yükleyebilecekler.

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 Beta güncellemesinin yapı numarası 19B5042h olarak karşımıza çıkıyor. Şayet telefonunuzda gözükmüyorsa birkaç dakika beklemeniz gerekiyor.

SharePlay, iOS 15.1 ile geri geldi

Apple, WWDC21 etkinliğinde iOS 15 özellikleri konusuna değinirken SharePlay fonksiyonundan bahsetmişti. Kullanıcıların FaceTime üzerinden bir arada sinema izlemelerine ve Apple Music’teki çalma listelerinde bulunan müzikleri dinlemelerine imkan sağlayan SharePlay, bununla birlikte ekran paylaşımını da destekliyor.

Apple, iOS 15 işletim sisteminin tanıtımı esnasında öne çıkardığı SharePlay’i erteleme sonucu almıştı. Beklendiği üzere Salı günü yayınlanan güncellemeyle bir arada iOS 15 destekleyen iPhone modellerine yeni özellik gelmedi. Lakin şirket bugün yayınladığı iOS 15.1 Beta 1 güncellemesiyle SharePlay fonksiyonunu işletim sistemine bir daha getirdi. Artık özelliği kullanmak için SharePlay Development Profile’ye gerekli olmadığı açıklandı.

Apple Music’in yanında Apple TV’yi de destekleyen SharePlay şimdilik hudutlu sayıda platformla uyumlu. Apple’ın geliştiricilere sunduğu SharePlay API’si yardımıyla uyumlu platformların artması bekleniyor. SharePlay takviyeli uygulamalar şu biçimde:

• Disney+
  • Hulu
  • HBO Max
  • Paramount+
  • Pluto TV
  • NBA TV
  • Twitch
  • TikTok
  • MasterClass
  • ESPN+
iOS 15.1 Beta 1 ile geldiği bilinen yenilikler şimdilik SharePlay ile hudutlu. Sizler de geliştiriciyseniz ve güncellemeyi yüklediyseniz, fark ettiğiniz değişiklikleri yorumlarda bildirebilirsiniz.

tvOS 15.1 Beta 1 ve watchOS 8.1 Beta 1 de yayında

Apple, tvOS 15.1 Beta 1 sürümünü de geliştiriciler için yayınladı. Güncelleme notlarında şirket, VoiceOver’ın etkinleştirildikten daha sonra çalışmamasına yol açan bir sorunu düzelttiğini belirtti. Ayrıyeten Apple Watch akıllı saatlerin işletim sistemi için de watchOS 8.1 Beta 1 sürümü dağıtılmaya başlandı.