iPhone 14 üretimindeki kriz 2023’e kadar devam edecek

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
iPhone 14 üretimindeki kriz 2023’e kadar devam edecek
Apple’ın Çin’deki en büyük tedarikçisi pozisyonunda bulunan Foxconn fabrikasında yaşanan ıstıraplardan dolayı iPhone 14 Pro ve Pro Max’in üretimi olumsuz biçimde etkilenmiş durumda. Üretimde yaşanan ezalar niçiniyle Apple bu yılki satış gayelerini de tutturamayacak üzere görünüyor.

iPhone 14 stok sorunu bir süre daha devam ediyor

Özellikle yıl sonları birfazlaca büyük firmada olduğu üzere Apple için de satışların arttığı bir devir olması bekleniyordu. Lakin Foxconn fabrikasında yaşanan problemler niçiniyle Apple, talepleri şu anda karşılayamıyor. Bu da satışları pek olumsuz etkiliyor.

Apple’ın tedarik ıstırapları 2022 yılı bitmeden çözülecek üzere de görünmüyor. Gelen bilgilere göre Foxconn fabrikası iPhone üretimine 2023 yılının Ocak ayı ile bir arada başlayacak. Bu da Apple’ın yaşadığı stok külfetlerinin en az 1 ay daha devam edeceği manasına geliyor.

Her ne kadar Foxconn fabrikasında işlerin yavaş yavaş yoluna girdiği söylense de iPhone üretiminin tam olarak olağana dönmesi 1 aylık süreyi bulacaktır. Foxconn, Apple’ın iPhone üretiminin yüzde 70’ini elinde bulunduruyor. Yaşanan külfetler ötürüsıyla tesislerdeki üretim ise yüzde 30 düşmüş durumda.

Şu anda Foxconn’da yaşanan durum iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerini önemli biçimde etkiliyor. Apple, bilhassa iPhone 14 Pro modelleri için birfazlaca internet mağazasında müşterilerine 3-4 haftalık gecikmeler sunuyor. Şu anda Apple’ın Türkiye sayfası da iPhone 14 Pro modelleri için 3 haftalık bir gecikme öngörüyor.

Çin’deki Foxconn fabrikasında yaşanan düşüncelerin yanı sıra pandemi de Apple’ı etkilemeye devam ediyor. iPhone 14 Pro serisi üretim konusunda çabucak hemen olağan düzeylere dönmüş değil. Bu niçinle iPhone 14 Pro modellerinin teslimatları gecikiyor. Lakin yaşanan tüm ezalara karşın, telefonun teslim müddetleri yavaş yavaş kısalmaya başlamış durumda.

Apple, Foxconn ve öbür fabrikalarda çıkan çeşitli meseleler niçiniyle iPhone üretimi konusunda bir süre daha zahmet yaşayacak üzere görünüyor. Pekala siz iPhone 14 modellerinde yaşanan üretim krizi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.