İzmir’de beş bin yıllık mermer idol bulundu

Bakec

New member
İzmir’in birinci insanlarının yaşadığı yerlerden Yassıtepe Höyüğü’nde 5 bin yıllık mermer idol bulundu. Hafriyat Lideri Doç. Dr. Zafer Derin bulunan mermer idole ait “Neolitik periyottan beri süregelen ana tanrıça tapınımının süregelen bir devamı” yorumunu yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi ve Ege Üniversitesi’nin takviyesiyle Yeşilova ve Yassıtepe höyüklerindeki hafriyat çalışmaları sürdürülüyor.

Çalışmalarda üst üste 9 köyün gün yüzüne çıkarıldığı, tarihi 8 bin 500 yıl öncesine kadar uzanan kentteki binlerce yıl öncesine ilişkin çipura, öldürücü çeşit olan zehirli vatoz, deniz kestanesi, istiridye ve midye üzere biroldukca kalıntıdan birinci İzmirlilerin de bugünün kent sakinleri üzere başta midye olmak üzere deniz mamüllerini tükettiği belirlenmişti.

Tarihe ışık tutan İzmir’in birinci insanlarının yaşadığı yerlerden Yassıtepe Höyüğü’nde bu kez 5 bin yıllık mermer idol bulundu.

“ANA TANRIÇA TAPINIMININ SÜREGELEN BİR DEVAMI”

Ege Üniversitesi Arkeoloji Kısmı öğretim üyesi Hafriyat Lideri Doç. Dr. Zafer Derin, “Yassıtepe’de yaptığımız çalışmalarda günümüzden 5 bin yıl öncesinin, İzmir’in ticari kentleşme yerinin alanını kazıyoruz. Bugüne kadar burada ticari ve dini açıdan biroldukca bulguya rastladık. Bunlardan biri de bu yıl bulduğumuz mermer bir idol. Batı uygarlığına özgün bir eser. Taşınabilir bir nesne. Neolitik periyottan beri süregelen ana tanrıça tapınımının süregelen bir devamı. Bu niçinle kıymetli. Yassıtepe Höyüğü merkezi kentleşme manasında birinci kurulan yerleşimlerden biri. Truva ile benzeyen ticari bir merkez. Truva ile idolleri, çanak çömlekleri, gelenekleri benziyor. Son bulduğumuz 6-7 santim uzunluğunda, birkaç santim inceliğinde bir eser. Batı uygarlığı mermeri epeyce uygun kullanıyor. Bu mermeri de tanrıça haline getirip, yanında ya da meskeninde rahmet ve sıhhat getirsin diye bulundurmuş” dedi. (DHA)